Gmail Hesap Silme ve Gizliliğinizi Geri Alma

Gmail, tüm Google ürünleri gibi, gizliliğiniz için dehşet vericidir. Bu nedenle gmail hesap silme ve gizliliğinizi geri almayı düşüne bilirsiniz.

Gmail, aynı zamanda bulabileceğiniz en iyi web posta hizmeti olabilir. Bu yüzden çoğumuz, okunması ve gönderilmesi kolay spam e-postası uğruna bu servise katlanmak için hazırız. Ancak Facebook gibi teknoloji şirketleri gizlilik futbolunu defalarca karıştırdıklarında, kullanıcılar sosyal medya ve iletişim platformları karşılığında teslim oldukları mahremiyetten rahatsızlık duyuyor.

Google, 2017 yılında kullanıcı e-postalarını taramayı bıraktıklarını söylese de, üçüncü taraf uygulamalar, kullanıcı tarafından onaylandığında e-postalarınızı taramasına izin veriyor. Gmail hesap silmek için düşünmeye başlıyorsanız, Google’dan ayrılmanın ve gizliliğinizi en az acı verecek şekilde geri almanın en kolay yolunu paylaşıyoruz.

Yeni bir Özel E-posta Adresi Oluşturun

Gizliliğinize saygı duyan bir e-posta servisi seçtiğinizden emin olun. Neredeyse tüm ücretsiz web posta servisleri, e-postanızdaki verileri reklam amacıyla kullandığını biliyoruz. Sifon verilerinin kullanılmadığını gördüğümüz ücretsiz hesaplar, daha fazla özel hizmet için deneme boyutunda hesaplardır. Ancak birincil e-posta hesabı olarak hizmet verecek kadar güçlü olmayacaklardır. Five Eyes bölgesi dışındaki güvenli e-postalar için ProtonMail‘e göz atmanızı öneririz.

Gmail Postalarınızı Yönlendirin

E-postanızı Google ile doğrudan paylaşmanız sizi rahatsız ediyorsa, başka bir servise isimsiz bir hesap kurun ve proxy gibi kullanın. Bir kez ilettiğiniz iletişim kayıtlarını silme servisine güvendiğiniz sürece, korkacak hiçbir şeyiniz kalmaz.

 • Gmail ana sayfanızın sağ üstündeki dişli kutusuna tıklayın ve açılır listeden “Ayarlar” a tıklayın.

Gmail Hesap Yönlendirme

 • Sayfanın üstündeki “Yönlendirme ve POP/IMAP” seçeneğine tıklayın.

Gmail Posta Yönlendirme

 • İlk Yönlendirme bölümünde, “Yönlendirme Adresi Ekle” butonunu tıklayın ve yönlendirme adresinizi girin.

Gmail Mail Yönlendire

 • E-Posta girişi yaptıktan sonra sizden bunu doğrulamanızı isteyecek. Doğrulama kodunu girin.

Gmail Mail Yönlendirme

 • Yönlendirmeyi devreden çıkar seçeneğinin altındaki yönlendirme seçeneğini işaretleyin.
 • Şimdi E-Postanın yanında/altındaki ikinci açılır menüden “Gmail Kopyasını Sil” i seçin.

Gmail Mail Yönlendirme

 • Değişikliklerinizi uygulamak için sayfanın altındaki “Değişiklikleri Kaydet” i tıklayın.

Web Hesaplarınız için E-posta Adreslerini Değiştirin

Bu en sıkıcı adımdır: Giriş e-postanızı Gmail olarak kullandığınız herhangi bir hesap için e-postanızı değiştirmeniz gerekecektir. Bunu yapmazsanız, unutulan şifreler için Gmail hesabını sürekli olarak etkin tutmanız gerekir. Tabii ki bunu yapabilirsiniz. Boş bir gelen kutusu Google’a hayatınızla ilgili anlamlı bir bilgi vermez, ancak bültenleri ve eski otomatik tamamlama adreslerini kandırmak, e-posta hesabınızın etkin olduğu sürece en azından bir miktar posta almasını sağlar.

Hesabı ne kadar uzun süre kullanırsanız, gelen tüm e-postaları kapatmak o kadar zor olacaktır. Mükemmel bir titizlikle her şeyin aboneliğinden çıksanız bile, e-posta listesi tedarikçileri adresinizi satmayı bırakmayacaktır. Sona erdirdiğiniz ilgi alanına dayalı listeler, Google için aksi takdirde yakalayamadığı olaylar hakkında zengin bir bilgi kaynağı olabilir.

Google ile Giriş Yap İşlemlerini Değiştirme

Google hesabınızla başka web sitelerinde oturum açmak için kullandıysanız (bazen OAuth giriş adı verilir), Google hesabınızı iyi bir şekilde kapatmadan önce bu hesapları e-posta adresi tabanlı bir hesaba geçirmeniz gerekir. Hizmete bağlı olarak, bu tür bir geçişin imkansız olduğunu ve bunun yerine yeni bir hesap oluşturmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Bu tesadüfen oluşmamıştır: “Google ile giriş yap” sisteminin temel amacı, üçüncü taraf sitelerinde sizinle ilgili bilgileri toplamaktır. İkinci bir neden, Google hizmetlerine olan güveninizi artırmak ve bu hizmetten çıkış yapmayı zorlaştırmaktır. Bu yüzden, “Eh, unut gitsin, hesabı açık bırakacağım” diyebilirsiniz. Ama bu kararı vermenizi isteyenleri düşündüğünüzden emin olun.

Bir Otomatik Yanıtlama Ayarlayın (İsteğe bağlı)

Hesap değişikliğinden iletişimde olduğunuz her kesin bilgilenmesini istiyorsanız Otomatik Yanıtlama bu noktada yardımcı olabilir. Yalnızca mevcut Gmail kişilerinize yanıt veren bir otomatik cevaplayıcı ayarlamak için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz.

 • Gmail gelen kutusu sayfanızdaki Ayarlar Grubuna tıklayın, ardından açılır menüden “Ayarlar” ı seçin.

Gmail Otomatik Yanıt Oluşturma

 • Sayfanın en altına Otomatik Yanıtlama bölümüne gidin ve yanıtlayıcınızı yazın.
 • Spam gönderenlerin güncellenmesini önlemek için “Sadece Kişiler listemde olanlara yanıt gönder” seçeneğinin kutusunu işaretleyin.

Gmail Otomatik Yanıt Oluşturma

 • Değişikliklerinizi uygulamak için sayfanın altındaki “Değişiklikleri Kaydet” i tıklayın.

Gmail Hesap Silmek

Gmail Hesabınızı silmeden önce kişisel verilerinizin bir kopyasını indirmenizi kesinlikle öneririz. Bu işlem verilerinizin kalıcı olarak erişilemez olmasını sağlar.

Gmail hesabınızı silmeye hazır olduğunuzda, gmail hesap silme linki kullanın veya aşağıdaki adımları izleyin.

 • Google hesabınıza giriş yapın.
 • Sol bölmedeki “Veri ve kişiselleştirme” ye tıklayın.

Gmail Hesap Silme Adımları

 • Verilerinizi indirin, silin veya verileriniz için bir plan oluşturun paneline gelin ve “Bir hizmeti veya hesabınızı silin” i tıklayın.

Gmail Hesap Silme Nasıl Yapılır

 • Google Hesabınızı Sil in altında “Hesabınızı silin” i tıklayın.

Gmail Hesap Silme Adımları

 • Tekrar şifrenizi girmeniz istenecektir. Şifrenizi girdikten sonra gmail ve tüm google verileriniz silinmektir.

Gmail Hesap Silme Zor mu?

Gmail Hesap Silme yani Gmail’i geride bırakma ve başka bir daha özel ve güvenli e-posta hizmetine geçme prosedürü kolaydır. Bunu zorlaştıran şey, özellikle Gmail hesabına uzun süre sahip olduysanız ve diğer tüm girişlerinizde kullandıysanız, bunu yapmak için harcadığınız çabadır. Bununla birlikte, Google’ın debriyajlarından kurtulma çabası, uzun vadede buna değer.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.