Google Play Hizmetleri Durduruldu hatası için olası 9 farklı çözüm paylaşıyoruz.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası ve 9 Çözüm

Sık sık Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası alıyor musunuz? Google Play Durduruldu hatası için olası 9 farklı çözüm paylaşıyoruz.

Google Play Hizmetleri Durduruldu.’ Telefonunuzda bu hatayı gördünüz mü? Hata oluşmaya devam ettiği için Android telefonunuzu veya tabletinizi kullanamıyor musunuz? Endişelenme. Bu yazı ile işler değişecek.

Google Play Hizmetleri, telefonunuza önceden yüklenmiş bir uygulama, telefonunuzun normal çalışmasında çok önemli bir rol oynar. Bunda yanlış bir şey varsa, Android telefonunuz “Google Play Hizmetleri Durmaya Devam Ediyor” hatası dahil olmak üzere hatalar ve çökmeler şeklinde sinir krizi geçirmeye başlayacaktır.

Google Play Hizmetleri Durduruldu

Hatayı gidermek için Play Services‘i düzeltmeniz gerekir. Burada Play Services ile ilgili herhangi bir sorunu çözmenin çeşitli yollarını bulacaksınız. Onları tanıyalım.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatarak sorun gidermeye başlayalım. Evet. Bazen, telefonu yeniden başlatmak gibi basit bir ipucu akla gelmeyen sorunları çözebilir. Bu yüzden bir deneyin derim.

Önbelleği ve Verileri Temizleyin

Herhangi bir konuda merak uyandıran bir diğer basit çözüm, belirli bir uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemektir. Bu durumda, Google Play Hizmetlerini ve Google Play Store için önbelleği ve verileri temizlememiz gerekir.

Bunlardan herhangi birini yapmak, telefonunuzdan hiçbir veriyi silmez. Ancak, verileri temizlemek sizi Play Store‘dan çıkarır ve ayarlarını sıfırlar. Önbelleğin ve verilerin nasıl temizleneceğini görelim.

 • Telefon Ayarları‘nı açın ve Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi‘ne gidin.

Google Play Durduruldu hatası için olası 9 farklı çözüm

 • Tüm uygulamalar altında, Google Play Hizmetlerini arayın.

Google Play Durduruldu hatası için olası 9 farklı çözüm Google Play Hizmetleri Durduruldu hatası için olası 9 farklı çözüm

 • Depolama seçeneğine ve ardından bir sonraki ekranda Önbelleği temizle öğesine dokunun.

 • Google Play Store için adımları tekrarlayın. Telefonunuzu tekrar başlatın.
 • Sorun devam ederse, adımları tekrarlayın ve Önbelleği temizle yerine Verileri / Depolamayı Temizle üzerine dokunun.

Google Play Hizmetleri Güncellemelerini Kaldırın

Google Play Hizmetleri bir sistem uygulaması olduğundan, onu telefonunuzdan tamamen kaldıramazsınız. Ancak, telefonunuzu otomatik olarak güncellemeye zorlayan fabrika sürümüne geri döndürecek olan güncellemeleri kaldırabilir ve böylece herhangi bir sorunu çözebilirsiniz.

Bunu yapmak için, temiz önbellek yönteminin 1. ve 2. adımlarını izleyin. Ardından, Google Play Hizmetleri ekranında, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun. Menüden Güncelleştirmeleri Kaldır seçeneğini seçin.

Google Play Hizmetleri Aktif Olduğunu Doğrulayın

Play Hizmetlerinin devre dışı bırakmak zor. Ama imkansız değil. Olasılıklar Play Services telefonunuzda devre dışı bırakılmış olabilir. Bu durumda, etkinleştirmeniz gerekir.

Bunun için, Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Hizmetlerinin bölümüne gidin. Etkinleştir seçeneğini görebilirseniz, üzerine dokunun. Bu, Play Services’ın devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Ancak, Devre Dışı Bırak seçeneğini gri renkte görürseniz, bu zaten etkin olduğu ve herhangi bir işlem yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

Google Play Hizmetlerini Güncellemelerini Kontrol Edin

Yüklenmiş diğer uygulamaların aksine, Google Play Hizmetlerini manuel olarak güncellemeniz gerekmez. Android telefonunuz tarafından arka planda otomatik olarak yapılır.

Ancak, bazen sorun güncellemenin kendisindedir. Bu nedenle manuel olarak daha yeni veya eski sürüme güncellemeniz gerekir. Google Play Hizmetlerini ayrıntılı olarak güncellemenin çeşitli yollarını ele aldık. Bunu kontrol et. Güncelleme sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız düzeltmeleri kontrol edin.

Güvenli Modda Önyükleme Yapın

Yeniden başlatmaya benzer şekilde, bazen güvenli modda önyükleme yapmak, Android telefonundaki çeşitli sorunları giderir. Yine, bunu yapmak sizi verileri silmez ve güvenli modda da erişebilirsiniz. Telefonu güvenli modda çalıştırmak, üçüncü taraf uygulamaların neden olduğu sorunları belirlemede de yardımcı olur.

Güvenli modda başlatmak için, farklı güç seçeneklerini görene kadar telefonunuzun güç düğmesini basılı tutun. Kapat seçeneğine dokunun ve basılı tutun. Sizden güvenli moda geçmenizi onaylamanızı isteyen bir pencere açılacaktır. Tamam üzerine dokunun. Cihazınız sol alt köşedeki Güvenli Mod metni ile gösterilen güvenli modda çalışacaktır. Android Güvenli Mod Açma Kapatma makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, telefonunuzu kapatın. Kapatıldıktan sonra, açmak için güç düğmesini basılı tutun. Üretici logosunu görene kadar basılı tutun. Sonra güç düğmesini bırakın ve ses kısma düğmesine basmaya başlayın. En altta Güvenli Mod logosunu görene kadar basılı tutun.

Güvenli moddayken birkaç dakika bekleyin. Play Services hatası burada görünmezse, üçüncü taraf bir uygulama soruna neden olabilir. Kısa süre önce herhangi bir uygulama yüklediniz mi? Kaldırmayı deneyin.

Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın

Play Hizmetleri çekirdek sistem dosyalarına sahip olduğundan, bir sistem ayarının değiştirilmesi performanslarını da etkiler. Bunu düzeltmek için uygulama tercihlerini sıfırlamamız gerekiyor.

Bunu yapmak telefonunuzdaki veriler üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Ancak, izin kısıtlamaları, arka plan verileri, varsayılan uygulamalar ve daha fazlası gibi birkaç şeyi sıfırlar.

Uygulama tercihlerini sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 • Ayarlar‘ı açın ve Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi‘ne gidin.
 • Tüm Uygulamalar ekranı altında, üstteki üç nokta simgesine dokunun ve menüden Uygulama Tercihlerini Sıfırla‘yı seçin.
 • Seçiminizi onaylamanızı isteyen bir açılır pencere belirecektir. Tamam butonuna dokunun.

Alternatif olarak, Ayarlar > Sistem> Seçenekleri Sıfırla> Uygulama Tercihlerini Sıfırla seçeneğine gidin. Uygulama tercihlerini sıfırladıktan sonra ne olacağını ayrıntılı olarak öğrenin.

Doğru Tarih ve Saati Ayarlayın

Telefonda doğru tarih ve saatin ayarlanması, Play Hizmetlerinin sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur. Zamanın doğru olduğundan emin olmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ayarlar‘ı açın ve Sisteme gidin.
 • Tarih ve Saat üzerine dokunun. Otomatik tarih ve saati etkinleştirin.
 • Zaten etkinse, kapatın ve ardından tekrar etkinleştirin.

Telefonu Güncelle

Bu, Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası ile ilgili olması durumunda, bir kişinin asla bakmayacağı bir alandır. Ancak, telefon yazılımının güncellenmesi birçok kullanıcı için yararlı olmuştur. Bunu yapmak için,

Ayarlar > Sistem (veya Telefon Hakkında) > Güncelle seçeneğine gidin. Güncelleme için kontrol et üzerine dokunun. Bir güncelleme varsa, en erken kurun.

Umarız yukarıdaki çözümler Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası için çözüm sağlamıştır. Pop-up telefonunuzun keyfini çıkarmanıza izin vermiyorsa, ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyorum. Play Hizmetleri ve Play Store için önbelleği temizlemek, çoğu kullanıcı için sorunu çözecektir. Bazıları için, Play Servislerinin güncellenmesi de kurtarmaya geliyor. Sizin için neyin işe yaradığını aşağıdaki yorumlarda bize bildiriniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.