AnaSayfa / Blog / internet Destek / Google Project Fi Nedir
google project fi, google fi, google, türkiye project fi fiyat,

Google Project Fi Nedir

Google Project Fi Nedir, Google’ın Project Fi’si Google’ın ABD’de kablosuz telefon şirketi olma konusundaki ilk çabasıdır.

Kablosuz bir taşıyıcı satın almak veya kendi kulelerini inşa etmek yerine, Google mevcut taşıyıcılardan yer ayırmayı tercih etti. Google ayrıca, Project Fi aracılığıyla telefon hizmetleri için yenilikçi bir yeni fiyatlandırma modeli sunuyor.

Bu sana para kazandırır mı? Bazı durumlarda, neredeyse kesinlikle para biriktirir, ancak bazı teller eklenmiştir. Google ile herhangi bir iptal ücreti veya sözleşme yoktur, ancak eski operatörünüzde bu durum söz konusu olmayabilir. Hangi ücretlerin uygulanacağını kontrol edin. Sözleşmenizin süresinin dolmasını beklemek daha mantıklı olabilir.

Google Project Fi Nedir

Google Fi Nasıl Çalışır?

Google Fi düzenli cep telefonu servisi gibi birçok şekilde çalışır. Telefon aramaları yapmak, metin yapmak ve uygulamaları kullanmak için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Google kredi kartınızı faturalandırır. Aynı hesap altında altı adede kadar aile üyesini gruplandırabilir ve verileri paylaşabilirsiniz.

Veriler sınırsız değildir, ancak yalnızca, gerçekte kullandığınız veriler için, bu verileri, bazı planlarda yaptığınız gibi kullanmak için ödeme yapmak yerine, ödeme yaparsınız. Geleneksel ağlardan farklı olarak. Google Fi, farklı telefon ağlarından kiraladıkları kulelerin bir kombinasyonunu kullanır. Ancak, bu telefon şebekeleri, hem GSM hem de CDMA kulelerinin bir kombinasyonunu kullanır. Bu, hem AC / DC olan bir cihazın dünya telefonuna eşdeğerdir.

Şu anda, Google Fi ABD Hücresel, Sprint ve T-Mobile’dan alan kiralıyor ve bu da üç ağın bir arada kapsama aldığınız anlamına geliyor. Geleneksel olarak, kablosuz taşıyıcılar GSM veya CDMA’yı kullanır ve telefon üreticileri telefonlarına veya diğerlerine bir tür anten koyarlar. Son zamanlarda, her iki tip antenli “dört bantlı” telefonlar daha yaygın hale geldi. Ancak, farklı kulelerden ve farklı ağlardan gerçekten yararlanabilmeniz için Google, uyumlu telefonların en güçlü sinyali vermek için bu farklı kuleler arasında hızla geçiş yapması için bir yöntem tasarladı. Diğer telefonlar zaten bunu yapıyor – ancak uyumlu olmayan telefonlar sadece aynı gruptaki kuleler arasında geçiş yapmak zorunda.

Google Fi, Google Voice’ta Değişiklik:

Google Voice numaranız Proje Fi ile farklı çalışır. Google Voice numaranız varsa, Google Fi’yi kullanmaya başladığınızda üç şeyden birini yapabilirsiniz:

  • Cep telefonu numaranızı aktarmak yerine Google Voice numaranızı kullanın
  • Google Voice numaranızı kalıcı olarak silme
  • Google Voice numaranızı farklı bir Google hesabına aktarın (Google Fi numaranızın birincil hesabı olmayan)
  • Tamamen yeni bir telefon numarasıyla yeni başlayın ve hem eski hücre numaranızı hem de Google Voice numaranızı silin

Google Voice numaranızı kullanırsanız, Google Voice web uygulamasını veya Google Talk’u artık kullanamazsınız. Bununla birlikte, mesajlarınızı kontrol etmek veya web’den metin göndermek için Hangouts’u kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca eski Google Voice arayüzünden vazgeçersiniz.

Google Voice numaranızı aktarırsanız, aramaları Proje Fi telefon numaranıza iletemezsiniz. Ancak, ikincil bir Google hesabı kullandığınız sürece, Google Voice uygulamasını telefonunuzda kullanabilirsiniz.

Google Fi Fiyatlandırma

Toplam aylık ortalama maliyetiniz baz ücretinizi, veri kullanımınızı, telefon satın alma ücretinizi (gerekirse) ve vergileri içerir. Mevcut operatörünüzün erken iptal ücretleri gibi gizli maliyetleri de dikkate almalısınız.

Google Fi Uyumlu Telefonlar

Google Project Fi’yi kullanabilmek için, servisle birlikte çalışacak bir telefonunuz olmalıdır. Bu yazıya göre, sadece aşağıdaki Android telefonlarını içerir (telefonlar uzun süre stokta kalmaz, bu yüzden bazıları şu anda mevcut olmayabilir):

Piksel (boyut ve seçeneklere bağlı olarak 649-850$ veya ayda yaklaşık 27-35$)
Nexus 6p (399$) aylık 16.63$
Nexus 5X (199$) aylık 10.38$

Google’ın telefonunuzu değiştirmesini sağlamanın nedeni, Google Fi’nin hızla Sprint, ABD Hücresel ve T-Mobile’daki farklı hücre kuleleri arasında geçiş yapması ve Nexus ve Pixel telefonların görev için özel olarak tasarlanmış antenleri olmasıdır.

Uluslararası Arama ve Google Fi

ABD’de yaşıyor ancak yurtdışına seyahat ediyorsanız, Google Project Fi’nin uluslararası kapsama alanında bazı tatlı fırsatları var. Uluslararası dolaşım, ABD’de olduğu gibi 135’ten fazla ülkede ayda ortalama 10 ABD dolarıdır . Çok heyecanlanmadan önce, uluslararası kapsama alanının ABD kapsama alanı kadar güçlü olmayabilir. Kanada’da, örneğin, 2x (edge) veri servisini yavaşlatmakla sınırlı kalıyorsunuz ve daha fazla kuzeye giderken kapsama alanı daha sınırlıdır (Kanada nüfus yoğunluğu da öyle).

Uluslararası arama aynı fiyat değildir. Uluslararası aramalar almak ücretsizdir, ancak uluslararası para karşılığı ücretler ve ücretler ülkeye göre değişmektedir. Bu, telefon numaranızdan web’deki Hangouts’tan arama yapmayı içerir. Ancak, bu oranlar hala rekabetçi. Sık sık uluslararası görüşmelere ihtiyacınız varsa, Google’ın mevcut operatörünüzün sunduğu fiyatlara kıyasla karşılaştırın.

Türkiye Project Fi Fiyat

Sesli aramalar (Wi-Fi olmayan) Dakikada 0,20$
Veri (Yüksek Hızlı) GB için 10 ABD$
SMS Sınırsız

Türkiye’den ABD ile bağlantı kurarken görülen oranlardır :

Sesli aramalar Fiyatları Görün
SMS Sınırsız

Veri Kullanımı Nasıl Kaydedilir

Google Fi ile, veri maliyeti para, ancak Wi-Fi ücretsizdir. Bu yüzden Wi-Fi’nizi evde ve işyerinde ve güvenilir Wi-Fi ağlarıyla başka herhangi bir alanda açık tutun. Ayrıca , kullandığınız verilerin dikkatini çekebilir ve uygulamaları etkin bir şekilde kullanmadığınızda fazladan bant genişliği almalarını engelleyebilirsiniz .

Veri uyarınızı oluşturduktan sonra, veri kullanımınızı kesecek gerçek bir veri limiti ayarlayabilirsiniz.

Veri koruyucu, arka plan veri sinyallerini kapatır, böylece Facebook arkadaşlarınızdan birinin örneğin duvarlarına bir şey tutturduğunu söyleyen Pinterest’e sahip olmazsınız. Önemli uygulamaları sınırsız veri erişimi sağlayabilirsiniz, böylece arka planda bir şeyler kontrol etmeye devam edebilirler – örneğin iş e-postanız.

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.