Facebook Verilerinizi Nasıl Kullanıyor Tüm Detaylar

Facebook Verilerinizi Nasıl Kullanıyor

Facebook Verilerinizi Nasıl Kullanıyor, Bu makaleyi facebook’un size ait olan bilgilerle ne yaptığını öğrenmeniz için yazdık.

Açık olmak gerekirse, Facebook özel verilerinizi üçüncü taraf reklamverenlerine satmıyor. Bununla birlikte, kullanıcılarına platformlarını reklamlara daha uygun hale getirmek amacıyla, kullanıcılarına çok fazla hassas bilgi topladığında gerçekten çok yakındır. Neyse ki, sonuçların sizin tercihinize uygun olmasa da, Facebook’un özel hayatınız hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu anlamanın çok kolay bir yolu var.

Facebook Verilerinizi İndirin

Platformdan çıkıp çıkmamaya karar verirseniz, Facebook’un sizin hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olduğunu öğrenmek, bilgilenmek ve özel tutmak istediğiniz verileri vermek için gerekli önlemleri almak için iyi bir yoldur verilerinizi indirmek.

  • Masaüstünüzü kullanarak Facebook hesabınıza giriş yapın. Sayfanın sağ üstündeki Küçük Üçgen’e tıklayın.
  • Ayarlar> Genel‘e gidin.
  • Sayfanın en altında, ‘Facebook verilerinizin bir kopyasını indirin‘ yazan bağlantıyı tıklayın.
  • Facebook verilerinizi indirmek istediğinizi onaylamak için ekrandaki talimatları izleyin.
  • Bu yapıldığında, Facebook size kayıtlı e-posta hesabınıza iki e-posta gönderecektir. Verilerinizi indirmek için bağlantıyı içeren maile bakabilirsiniz.

Facebook Verilerinizi Nasıl Kullanıyor

Facebook’un senin hakkında bildiği her şeyi bulmayı beklemelisin. Hesabınızın kaç yaşında olduğuna ve bir güç kullanıcısı olduğunuza bağlı olarak verilerinizi içeren arşiv büyüklükte olabilir. Sonuçta, daha önce gönderdiğiniz her durum güncellemesini, tüm zaman çizelgenizi, arkadaşlarınızı ve iletişim listenizi, platformu kullanarak gönderdiğiniz tüm özel mesajları ve her üçüncü taraf reklamverenin listesini içeren bir dosya koleksiyonu içerir.

Başlamak için, verileriniz bir .zip dosyasında paketlenmiş dört ayrı klasör halinde düzenlenmiştir. Bunlar: html, mesajlar, fotoğraflar ve videolar. Bu klasörlerin her biri, arkadaşlar, zaman çizelgesi, reklamlar, uygulamalar vb. gibi çeşitli alt klasörlere ayrılmıştır. Bunun dışında sosyal medya şirketinin sahip olduğu tüm verilerin basit bir özetini sunan INDEX.HTM başlıklı bir dosya da var. Bu kadar bilgi ile dolu olmak biraz göz korkutucu olabilir ve bir ölçüde, bu muhtemelen niyettir. Ancak, sakin olun ve keşfetmek için zaman ayırın.

Nasıl Güvende Kalınır

Facebook’un veri toplamasını engellemek için yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak üzerinde sahip olduğunuz verilerin yanlış ellere geçmediğinden emin olmanın yolları var. Bunu yapmak için hesabınızın gizlilik ayarlarını değiştirmeyi deneyin. Eğer mümkün değilse Facebook Uygulamalarını devre dışı bırakın, erişime izin verdiğiniz uygulamalar konusunda çok dikkatli olun. Ayarlar> Reklamlar bölümünde bulunan Reklam Tercihleri sayfası, hesabınızdaki hedeflenmiş reklamları görüntülemek için Facebook tarafından kullanılan bilgi miktarını düzenlemenize yardımcı olabilir. Bu, şirketin verilerinizi reklam amaçlı toplanmasını engellemese de, en azından izin vermemeniz için kullanılmadığından emin olun.

Verilerin yeni etiket olduğu bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Kurumların verilerinizi ellerine almasını engellemek için yapabileceğiniz çok az şey var. Facebook Verilerinizi Nasıl Kullanıyor bu makale aracılığı ile iletmiş olduk. Umarım beğenirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.