hosts dosyası indir, hosts dosyası değiştirme, hosts dosyası nasıl değiştirilir, host dosyası nerede,

Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir İndir

Windows 10, 8, 7, Vista veya XP’de Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir? İşlemi yapabilmeniz için öncelikle host dosyası nerede bilmek gerekir. İster hosts dosyası indir ister manüel düzenle tercih senin.

Alakalı Sorular:

hosts dosyası indir, hosts dosyası değiştirme, hosts dosyası nasıl değiştirilir, host dosyası nerede,

Özel alan adı yönlendirmeleri yapmak, web sitelerini engellemek veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından ayarlanan kötü amaçlı girişleri kaldırmak istiyorsanız HOSTS dosyasını düzenlemek kullanışlı olabilir. Hosts Dosyası bir DNS sunucusunun yerel kopyası gibi çalışır.

Ancak, Windows’un bazı sürümlerinde bu dosyada değişiklik yapmaya çalışırken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu büyük olasılıkla izin sorunlarıdır. Bunu sorunu nasıl aşacağımıza dair bir açıklama var.

Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir

Bu talimatlar, Windows XP’den Windows 10’a kadar tüm Windows sürümleri için geçerlidir.

  1. Not Defteri veya Notepad ++ gibi bir metin düzenleyicisini açın.
  2. Dosya > Aç … menüde en HOST dosyası konumuna gidin C:\Windows\System32\drivers\etc\.
  3. Not Defteri’nin  penceresinin sağ alt tarafında Metin Belgeleri (* txt) seçeneğini tıklayın ve Tüm Dosyalar’a (*. *) Getirin . Birkaç dosya görünmelidir.
    1. HOSTS dosyasının .TXT dosya uzantısına sahip olmaması nedeniyle bu adım gereklidir.
  4. Artık her dosya türü gösteriliyorsa, Not Defteri’nde açmak için hosts dosyasını çift ​​tıklayın.

İpuçları:

  • 2. Adımda, yolu HOSTS dosyasına Not Defteri’nin “Dosya adı” yoluna kopyalayıp yapıştırırsanız, el ile göz atmak zorunda kalmadan klasöre hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Windows 7, 8 ve 10’da, doğrudan Not Defteri’nden veya başka bir metin düzenleyicisinden (yukarıdaki yönergeler gibi) açılmadıkça düzenlemeleri HOSTS dosyasına kaydedemezsiniz.
  • Değiştirilmiş HOSTS dosyasını kaydetmede zorluk yaşıyorsanız, salt okunur olarak işaretlenmiş olup olmadığını görmek için dosyanın niteliklerini kontrol edin.

HOSTS Dosyasını Kaydedemedim?

Windows’un bazı sürümlerinde, doğrudan \ etc \ klasörüne kaydetme izniniz yoktur ve bunun yerine dosyayı Belgeler veya Masaüstü klasörüne istediğiniz gibi kaydetmeniz gerektiği söylenir.

Bunun yerine hataları görebilirsin …

hosts dosyası indir

Access to C:\Windows\System32\drivers\etc\ hosts was denied
Cannot create the C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts file. Make sure that the path and file name are correct.

Düzenlediğiniz dosyayı kullanmaya devam etmek için devam edin ve Masaüstünüze veya başka bir klasöre kaydedin ve ardından bu klasöre gidin, HOSTS dosyasını kopyalayın ve HOSTS dosyasının olması gereken yere doğrudan yapıştırın. Yukarıda tarif edilen. İzin doğrulama ile size sorulacak ve dosyanın üzerine yazılmasını onaylamanız gerekecektir.

Başka bir seçenek, metin düzenleyici programınızı yönetici olarak açmaktır, böylece izinler editöre zaten uygulanır. Daha sonra, HOSTS dosyasını orijinalin üzerine kaydetmek, yönetici kimlik bilgilerinizi doğrulamak zorunda kalmadan gerçekleştirilebilir.

HOSTS dosya konumuna hala kaydedemiyorsanız, muhtemelen bu klasördeki dosyaları düzenlemek için doğru izinlere sahip değilsiniz. HOSTS dosyası üzerinde yönetici haklarına sahip bir hesap altında oturum açmanız gerekir; bu dosyayı sağ tıklayıp Güvenlik sekmesine giderek kontrol edebilirsiniz.

Hosts Dosyası Ne İçin Kullanılır?

HOSTS dosyası, telefon şirketinin rehber yardımının sanal karşılığıdır. Rehber yardımının bir kişinin adıyla bir telefon numarası arasında eşleşmesi durumunda, HOSTS dosyası alan adlarını IP adresleriyle eşleştirir.

HOSTS dosyasındaki girişler, ISS tarafından sağlanan DNS girişlerini geçersiz kılar. Bu, reklamları veya belirli zararlı IP adreslerini engellemek gibi düzenli kullanım için kullanışlı olsa da, işlevleri de bu dosyayı ortak bir kötü amaçlı yazılım hedefi haline getirir.

Bunu değiştirerek, kötü amaçlı yazılımlar antivirüs güncellemelerine erişimi engelleyebilir veya sizi kötü amaçlı bir web sitesine zorlayabilir. HOSTS dosyasını periyodik olarak kontrol etmek veya en azından yanlış girişlerin nasıl kaldırılacağını bilmek iyi bir fikirdir.

İpucu: Belirli alan adlarını bilgisayarınızdan engellemek için daha kolay bir yol, içerik filtrelemesini veya kara listelerini destekleyen özel bir DNS hizmeti kullanmaktır.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.