AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / iOS iBoot Kodu Sızdırılmış Apple için Güvenlik Açığı
Apple için Güvenlik Açığı

iOS iBoot Kodu Sızdırılmış Apple için Güvenlik Açığı

iOS iBoot Kodu Sızdırılmış Apple için Güvenlik Açığı. iBoot basitleştirilmiş bir şekilde iPhone BIOS’u. Apple’ın mobil işletim sistemi kaynak kodunu güvenli tuttuğunun biliyoruz. Ancak son zamanlardaki haberlere göre Apple’ın mobil işletim sistemi iOS iBoot kodunu sızdırıldığı yönünde. iOS iBoot Güvenlik Açığı.

Apple için Güvenlik Açığı

iOS kodu, teknoloji devi Apple’ın en değerli saklanan sırlarından biridir. Bu, mobil işletim sisteminin temelini oluşturmaktadır ve bu nedenle, birkaç öğe haricinde kamuya açık değildir.

Bununla birlikte, artık tüm bu gizlilik, adsız bir kullanıcı tarafından iOS’u başlatmanın vazgeçilmez unsuru olan iBoot kodunun GitHub’ında sağlanarak, yere düşmüş olabilir.

Bu yayını kimin yaptığı bilinmiyor, ancak iOS’un temel öğelerinden biri haline geldi. İboot iPhone işletim sistemini önyükleme yapabilen bir bileşen, bu yüzden bu sistemi jailbreak için yollar bulmaya adamış herkes tarafından çok isteniyor.

iOS iBoot Kodu Sızdırılmış

iOS iBoot Kodu Sızdırılmış

iOS iBoot GitHub’da Çıktı

İnternette iBoot’un ortaya çıkması, dört ay önce, Reddit üzerinde yapılan ve önemli görünürlük göstermeyen bir yayınla gerçekleşmiş olacak . Sonunda , herkesin erişebildiği GitHub’da nihayet herkese açık olarak çıktı ve kimin yayınladığından emin olmak zorunda kalmadı.

Bu kod, GitHub’ın kendisi tarafından kaldırılana kadar bir süre kullanılabilirdi. Tabii ki, bunun birkaç diğer internet sitesinde kopyalanması ve yayınlanması için yeterince uzun sürdü.

iBoot basitleştirilmiş bir şekilde iPhone BIOS’u. İşletim sisteminin güvenli bir şekilde ve gerekli tüm unsurlarla önyüklenmesinden sorumludur. Ayrıca, kullanılan çekirdeğin teknoloji devi Apple tarafından imzalanmasını sağlar.

Bu sürüm iOS 9’da kullanılan sürüm olmasına rağmen, yayınlanan iBoot, bu işletim sisteminde yasaklanmış bir şeyi gerçekleştirmek için kullanılabilir. Bu kodla, tekrar iOS’a jailbroken olacak portları açmanız mümkün olacak. Normal değişiklikler ve gelişmelerle bile, kodun bir kısmı teknoloji devi Apple tarafından hala kullanılacaktır.

Apple’ın Bu Soruna Cevabı:

Teknoloji devi Apple, bu yayın hakkında zaten kamuoyu üzerinde yorum yapmış ve açıklanan kodun ürünlerini etkilemediğinden emin olmuştur.

Üç yıllık eski kaynak kodu sızdırılmış gibi görünüyor, ancak tasarım gereği ürünlerimizin güvenliği kaynak kodumuzun sırrına bağlı değildir. Ürünlerimize yerleşik birçok donanım ve yazılım koruma katmanı vardır ve müşterilerimize en son korumalardan fayda sağlamak için en yeni yazılım sürümlerine geçmelerini öneririz.

Şirket, herhangi bir sorunu olmaması veya bu bilgi sızdırması karşısında ürünlerini güncelleme ihtiyacı duymaktadır.

Daha fazla Güncel haber için TIKLAYINIZ

Peki, bunun hakkında ne düşünüyorsun? Tüm görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmanız yeterlidir.

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.