iphone numara engelleme, iphone mesaj engelleme, iphone kişi engelleme, iphone arama engelleme, iphone sms engelleme.

iPhone Numara Engelleme Mesaj Dahil

iPhone Arama ve Mesaj Engelleme özelliği ile istediğiniz zaman istediğiniz insanlarla konuşun. Peki iPhone Numara Engelleme Nasıl Yapılır.

Hemen hemen herkesin hayatlarında konuşmamaları gereken bazı insanlar vardır. İster eski bir eş, eski iş arkadaşı, kalıcı bir telemarketer olsun, hepimiz bu kişilerin telefon görüşmelerini engelleyebiliriz. Neyse ki, iOS 7 veya daha yeni bir sürümü çalıştıran bir iPhone’unuz varsa, aramaları, metinleri ve FaceTime’ı engelleyebilirsiniz.

iOS 6’da Apple, Rahatsız Etmeyin özelliğini, tanımlı zaman aralıklarında tüm aramaları, uyarıları ve diğer rahatsızlıkları engellemenizi sağlayan bir özellik sunmuştur. Bu makale bununla ilgili değil. Bunun yerine, iPhone kişi engelleme herkesin size ulaşmasına izin verirken, belirli kişilerden gelen aramaları ve metinleri nasıl engelleyeceğinizi gösterir.

iPhone Numara Engelleme

Telemarketers ve Diğerlerinden Aramaları Engelleme 

Duymak istemediğiniz kişinin Kişiler uygulamasında olup olmadığı veya telemarketer gibi bir kerelik bir çağrı olup olmadığı, bir aramanın engellenmesi çok kolaydır. Sadece şu adımları izleyin:

 1. Açmak için Telefon uygulamasına dokunun.
 2. Alt kısımdaki Son Aramalar menüsüne dokunun.
 3. Engellemek istediğiniz telefon numarasını bulun.
 4. Sağdaki i simgesine dokunun.
 5. Ekranın alt kısmına ilerleyin ve Bu Arayanı Engelle öğesine dokunun.
 6. Engellemeyi onaylamanızı isteyen bir menü açılır. Numarayı engellemek için Kişiyi Engelle öğesine veya fikrinizi değiştirirseniz İptal’e  dokunun.

Son zamanlarda duymadığınız bir kişiyi engellemek, ancak Adres Defterinizde veya Kişiler uygulamasında listelenen kişileri engellemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bunları engelleyin:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Telefon‘a dokunun.
 3. Arama Engelleme/No. Belirleme ye dokunun.
 4. Kişiyi Engelle…‘ye dokunun.
 5. Engellemek istediğiniz kişi için kişi listenize göz atın veya arama yapın (unutmayın, bu adımlarla yalnızca adres defterinizde bulunan kişileri engelleyebilirsiniz).
 6. Onları bulduğunuzda isimlerine dokunun.

 iPhone Arama Engelleme: Çağrı Engelleme ve Tanımlama ekranında, bu kişi için engellediğiniz tüm şeyleri görürsünüz: telefon, e-posta vb. Bu ayardan memnun kalırsanız, yapılacak hiçbir şey yoktur, kaydedilecek hiçbir şey yoktur. Bu kişi engellendi.

NOT: Bu adımlar, iPod touch ve iPad’deki aramaları ve metinleri engellemek için de çalışır. Ayrıca, iPhone’unuza gelen aramaların bu cihazlarda görünmesi de mümkündür. Çağrıları engellemeden bu cihazlardaki aramaları devre dışı bırakabilirsiniz.

iOS’un Eski Sürümlerinde Aramaları Engelleyebilir misiniz?

Yukarıdaki talimatlar yalnızca iOS 7 ve sonraki sürümlerini kullanıyorsanız çalışır. Ne yazık ki, iOS 6 veya daha önceki bir sürümü çalıştırıyorsanız iPhone’unuzdaki aramaları engellemenin iyi bir yolu yoktur. İşletim sisteminin bu sürümleri, yerleşik çağrıları engellemeye yönelik yerleşik ve üçüncü taraf uygulamalarına sahip değildir. iOS 6’daysanız ve aramaları engellemek istiyorsanız, en iyi seçenek, sunduğunuz arama engelleme servislerini öğrenmek için telefon şirketinize başvurmaktır.

Engellenen nedir?

Ne tür iletişim engellenmiş ise, bu kişi için adres defterinizde sahip olduğunuz bilgilere bağlıdır.

 • Telefon numaranız varsa, sizi arayarak, FaceTime çağrılarını yerleştirerek veya telefonunuza kaydedilen telefon numarasından metinleri göndererek engellenirler.
 • E-posta adresiniz varsa, iMessage üzerinden mesaj göndererek veya engellenmiş e-posta adresini kullanarak FaceTime çağrılarını yerleştirerek engellenir.
iPhone SMS Engelleme: Engellediğiniz şey, ayar yalnızca iPhone ile gelen yerleşik Telefon, Mesajlar ve FaceTime uygulamalarını kullanan kişiler için geçerlidir. Arama veya mesajlaşma için üçüncü taraf uygulamaları kullanırsanız, bu ayarlar kişilerin sizinle iletişim kurmasını engelleyemez. Birçok arama ve kısa mesaj uygulaması kendi engelleme özelliklerini sunar. Bu nedenle, bu uygulamalardaki kullanıcıları küçük bir araştırmayla engelleyebilirsiniz.

iPhone’unuzda E-postaları Engelleyebilir misiniz?

Birinden gerçekten haber almak istemiyorsanız, onların çağrılarını ve metinlerini engellemenin onları e-postayla göndermesini engellemediğini anlamak önemlidi. Arama engelleme özelliği, e-postaları engelleyemez, ancak birilerinin sizi e-postayla göndermesini önlemenin bazı yolları vardır; bunlar yalnızca iOS’ta değildir.

iPhone Mesaj Engelleme

Bu özellik hakkında en iyi şeylerden biri, engellediğiniz kişilerin bunu yaptığınızı bilmiyor olmasıdır. Çünkü sizi aradıklarında, çağrıları sesli mesaja gidecek. Metinleriyle aynı: Metnin geçmediğine dair hiçbir belirti görmezler. Onlara göre, her şey normal görünecek. Daha iyi? İsterseniz, blok ayarlarınızı değiştirmeden yine de onları arayabilir veya yazabilirsiniz.

iPhone Arama Engelleme Nasıl Kaldırılır birini engellemekle ilgili fikrinizi değiştirirseniz, bunları engellenen listenizden kaldırmak basittir:

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Telefon’a dokunun.
 3. Çağrı Engelleme ve Tanımlama’ya dokunun.
 4. Düzenle’ye dokunun.
 5. Engellemeyi kaldırmak istediğiniz kişinin adının yanındaki kırmızı daireye dokunun.
 6. Engellemeyi kaldır’a dokunun ve bu telefon numarası veya e-posta adresi listenizden kaybolacaktır.

iPhone numara engelleme adımlarının hepsi bu. Verilen bilgileri faydalı bulduysanız lütfen başkalarıyla da paylaşın. Ek bilgiye ihtiyacınız varsa yorumlardan bize ulaşabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.