AnaSayfa / Blog / Modem Kurulumu / Kablosuz Modem için En iyi Yer
kablosuz modem için en iyi yer, kablosuz modem, kablosuz modem kurulumu, kablosuz modem nereye konmalı,

Kablosuz Modem için En iyi Yer

Son Güncelleme:

Kablosuz Modem için En iyi Yer seçimi önemlidir. Wi-Fi ev ağının performansı, kablosuz modemin veya baz istasyonunun sinyal gücüne bağlıdır.

 kablosuz modem için en iyi yer, kablosuz modem, kablosuz modem kurulumu, kablosuz modem nereye konmalı,

Bir kablosuz modem baz istasyonu sinyalinin kapsama alanı dışında kaldığında, ağ bağlantısı başarısız olur. Ağın aralığının sınırına yakın konumlandırılan istemciler aralıklı olarak kesilen bağlantılara sahip olabilirler. Kablosuz bir istemci kapsama alanı içinde olsa bile, ağ performansı hala mesafe, engel veya enterferanstan olumsuz etkilenebilir.

Kablosuz Modem için En iyi Yer

Kablosuz modeminizi konumlandırarak en iyi ağ performansı için şu yönergeleri izleyin:

  • Kablosuz erişim noktası veya yönlendirici için bir yere erken karar vermeyin. Cihazı birkaç farklı gelecek vaat eden yere yerleştirmeyi deneyin. Deneme hatası, ekipmanınız için iyi bir yer bulmanın en bilimsel yolu olmasa da, mümkün olan en iyi Wi-Fi performansını sağlamak için genellikle pratik olan tek yoldur.
  • Kablosuz erişim noktasını veya yönlendiriciyi merkezi bir yere kurun. Yalnızca bir kablosuz modem varsa, bu istemciye yakın baz istasyonu kurmak en iyisidir. Birden çok kablosuz istemci için iyi bir uzlaşma pozisyonu bulun. Modemden uzaktaki istemciler, ağın yakınında bulunan istemcilerin aldığı ağ bant genişliğinin sadece yüzde 10 ila 50’sini alabilir. Bir müşterinin ağ performansını diğerlerinin iyiliği için feda etmeniz gerekebilir.
  • Fiziksel engellerden kaçının. İstemci ve baz istasyonu arasındaki görüş hattı boyunca herhangi bir engel, bir Wi-Fi radyo sinyalini bozar. Alçı veya tuğla duvarlar, en olumsuz etkiye sahip olma eğilimindedir, ancak dolaplar ve mobilyalar dahil olmak üzere herhangi bir engel, sinyali bir dereceye kadar zayıflatır. Obstrüksiyonlar zemin seviyesine daha yakın yerleştirme eğilimindedir, bu nedenle modemi bir duvara monte etmek sinyali iyileştirebilir.

Kablosuz Modem Nereye Konmalı

  • Yansıtıcı yüzeylerden kaçının. Bazı Wi-Fi sinyalleri, hem ağ aralığını hem de performansı azaltarak pencereleri, aynaları, metal dosya dolaplarını ve paslanmaz çelik tezgahı gibi yerlere koymaktan kaçının.
  • Yönlendiriciyi kablosuz sinyaller gönderen cihazların yanına kurmaktan kaçının. Modemi aynı frekans aralığında kablosuz sinyaller gönderen herhangi bir şeyden en az 3 fit uzakta tutun. Bu gibi cihazlar mikrodalga fırınlar, telsiz telefonlar, bebek monitörleri ve ev otomasyon ekipmanlarını içerir. 2,4 GHz frekans aralığında iletilen cihazların büyük olasılıkla Wi-Fi paraziti oluşturması bekleniyor.
  • Benzer şekilde, modemi ayrıca parazit oluşturan elektrikli ekipmanlardan uzağa monte edin. Elektrikli fanlar, diğer motorlar ve flüoresan aydınlatmasından kaçının.
  • Bulduğunuz en iyi konum sadece marjinal olarak kabul edilebilirse, performansı artırmak için yönlendiricinin antenlerini ayarlayın. Kablosuz erişim noktalarındaki ve yönlendiricilerindeki antenler, bir Wi-Fi sinyalinin ince ayarını yapmak için genellikle döndürülür veya başka bir şekilde yeniden konumlandırılabilir. En iyi sonuç için spesifik üreticinin önerilerine uyun.
Kablosuz cihazınız için hala uygun bir yer bulamıyorsanız, alternatifleriniz vardır. Örneğin, baz istasyonu antenini yükseltebilirsiniz. Ayrıca, bir Wi-Fi tekrarlayıcıyı da (genellikle menzil genişletici, access point veya sinyal güçlendirici olarak adlandırılır) kullanabilirsiniz. Aşırı durumlarda, ağınızın kapsamını genişletmek için ikinci bir yönlendirici veya erişim noktası eklemeniz gerekebilir. Bunlar, Wi-Fi ağınızın menzilini artırmanın yollarından sadece birkaçıdır.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.