Tenda V300 Modem Port Açma

Bazı işlemler için bağlantı noktalarını açmanız gerekir. Bu makalede Tenda V300 Modem Port Açma adımları hakkında bilgi paylaşacağız.

Bazı video oyunları ve programların düzgün çalışması için modeminizde ki bağlantı noktalarını açmanız gerekir. Modeminizde varsayılan olarak bazı bağlantı noktaları açık olmasına rağmen, çoğu kapalıdır ve yalnızca el ile açtıysanız kullanılabilir.

Çevrimiçi video oyunlarınız, dosya sunucunuz veya diğer ağ programlarınız çalışmıyorsa, yönlendiricinize erişmeniz ve uygulamanın ihtiyaç duyduğu belirli bağlantı noktalarını açmanız gerekir.

Port açmadan önce cihazınızı sıfırlamanız gerekirse standart bir kurulum için Tenda V300 Kurulumu makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Tenda V300 Modem Port Açma

Tenda modeme bağlı olarak görünen cihazdan internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera veya Safari gibi herhangi bir açın ve adres kısmına gelerek işlemlere devam edelim.

  • Modem’in Tenda V300 IP’si olan 192.168.1.1 yazıp klavyeden Enter tuşuna basıyoruz.

Tenda V300 Modem Port Açma

  • Tenda V300 Kullanıcı Adı: admin ve Şifre: admin Giriş Yap butonuna tıklıyoruz.
Tenda V300 Modem Port Açma
Tenda V300 Port Açma Güvenlik Devre Dışı
  • Tenda V300 modemin arayüzüne giriş yaptıysak Güvenlik bölümüne tıklayarak Devre Dışı Bırak seçeneğini işaretliyoruz.

  • NAT seçeneğine tıklayarak Statik Yönlendirme seçeneğini işaretliyoruz.
  • Açılan sayfada yer alan Ekle butonuna tıklıyoruz ve ekranda açılan tablo alanına portları açacağız.

Tenda V300 Modem Port Açma

Tenda V300 Modem Port Açma arayüzünde açılacak olan Port ve IP adresini DVR Kayıt cihazının arayüzünde öğrenebiliriz. Farklı bir işlem için port açıyorsanız o zaman açmanız gereken port değerlerini bilmeniz gerekir.

DVR Kayıt cihazı için işlem yapacaksanız, Menü > Ağ > Port seçeneklerini takip ederek port değerlerini öğrenebilirsiniz.

Tenda V300 Port Yönlendirme

Port tabını tıkladıktan sonra HTTP Port, RTSP Port HTTPS Port ve Server Port kutularına ihtiyacınız olan port bilgilerini yazın.

Tenda V300 Modem Port Açma
Tenda V300 Port Yönlendirme

Farklı bir Tenda marka modem içinde işlem adımları benzerdir.

enda V300 Modem Port Açma
Tenda V300 Port Açma NAT DMZ Host

Ne için çalıştığınıza bakılmaksızın, ücretsiz bir açık port denetleyicisi bulabileceğiniz çeşitli internet siteleri var. PortChecker.co ve https://networkappers.com/tools/open-port-checker ağınızı dışarıdan tarayabilen çevrimiçi port denetleyicileri vardır. Gelişmiş Bağlantı Noktası Tarayıcı ve FreePortScanner, özel ağınızdaki diğer cihazları taramak için kullanışlıdır.

Bu bağlantı noktasının her örneği için yalnızca bir bağlantı noktası ileri olabilir. Örneğin, 3389 numaralı bağlantı noktasını (Uzak Masaüstü uzaktan erişim programı tarafından kullanılan) 192.168.1.115 IP adresine sahip bir bilgisayara iletirseniz, aynı yönlendirici aynı zamanda 3389 – 192.168.1.120 numaralı bağlantı noktasını da iletemez.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.