Laptop Pil Ömrünü Uzatma – Bakım Yapma

Laptop Pil Ömrünü Uzatma yani Bakım Yapma, düşük bil ömrü performans ve mobil kalma sorunlarının çözümü için uygulanması gereken bir işlemdir.

Kim laptop bataryalarıyla aşk / nefret ilişkisi yok? Dizüstü Bilgisayarlar mobil olmamız için bize izin verir. Ama aynı zamanda bu küçük pil ömrü ölçüsüne ve zaman geçtikçe performansın düşmesine neden olan zincirleri oluşturur.

Ancak, bazı en iyi uygulamaları takip ederek, ilişkiyi “sevgi” tarafına doğru daha sıkı bir şekilde hareket ettirebilirsiniz.

Tüm dizüstü bilgisayar pilleri, genellikle 500 tam döngü civarında şarja dayanacak şekilde üretilmiştir. Hatta daha da fazla bir oranda belirli sayıda şarj işlemine dayanacak şekilde de üretiliyor. Esasen, bir doldurma döngüsü, bir tam deşarjın yüzde sıfıra eşit olması ve daha sonra yeniden yüzde 100’e kadar bir yeniden şarj olma anlamına gelir. Yüzde 50’ye kadar ve daha sonra yüzde 100’e kadar bir deşarj yarım döneme eşit olacaktır. Zamanla, her şarj döngüsü bir bataryanın tasarım özelliklerinden kaynaklanan kapasitesini azaltır. Yani, daha az akü boşaldığında, batarya kullanımı ne kadar uzun olursa, diğer tüm şeyler eşit olur.

Ve siz nerede başlıyorsunuz? Dizüstü bilgisayarınızın güç ayarlarını ziyaret ederek ve pilinizin nasıl çalıştığını ve pil ayarlarının etkinleştirileceğini öğrenerek başlayabilirsiniz. Ayrıca, hazırda bekleme modlarına dikkat edin. İdeal olarak, pilinizin tamamen boşaltılmasından önce dizüstü bilgisayarınızın hazırda bekletilmesini. Dizüstü bilgisayarı bir süre kullanmayacağınız zamanlardaki boş kalma zamanlarında olmasını istersiniz.

Daha da fazla güç kazanmak için, uygulamalarınızın bir turuna katılın. Arka planda çalışan ve pil ömrünüzde sürekli olarak yemek yiyenleri çıkın. Örneğin, Windows 10 Pil Tasarrufu‘nu aramanızı ve etkinleştirmenizi öneririz. Dizüstü bilgisayarınız yaklaşık % 20 pil ömrüne eriştiğinde bu mod otomatik olarak açılır (bunun neden önemli olduğunu aşağıda görebilirsiniz). Bu, arka plan uygulamalarını otomatik olarak engeller. Takvim gibi özelliklerinizi bildirimleri senkronize etmekten veya ekran parlaklığını azaltmaya ve pilinizi koruyacak diğer çeşitli değişikliklere karşı korur. Böylece bir ASAP çıkışına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Laptop Pil Ömrünü Uzatma

Dizüstü Bilgisayar Pil Ömrünü Uzatma
Laptop Pil Ömrünü Uzatma

MacBook‘lar için, Power Nap’u etkinleştirin. Böylece Mac‘inizi, önemli görevlerin atlanmasından endişe etmeden uykuya alabilirsiniz. Böylece daha fazla pil ömrü tasarrufu sağlar. Otomatik grafik değiştirmeyi etkinleştirmek, Mac‘lerin basit görevlerde (grafiklerin önemli olmadığı metin tabanlı çalışmalar gibi) meşgulken daha düşük bir grafik moduna geçerek enerji tasarrufu yapmasına da yardımcı olabilir.

Burada da yapabileceğiniz birçok manuel değişiklik var. Kullanmadığınız bulut depolama hizmetleri veya video oynatıcılarını da güvenli bir şekilde kapatılabilirsiniz. Ayrıca, kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooth‘u kapatarak, arkadan aydınlatmalı klavye gibi isteğe bağlı özellikleri kapatarak ve genellikle yanan güçlerin sayısını azaltarak, kullandığınız güç miktarını manuel olarak da azaltabilirsiniz.

Eskiden, daha az aydınlanmış zamanlarda, “akü hafızası” adı verilen bir problem vardı. Bu da, nikel-metal hidrit (NiMH) akülerinin tam şarj kapasitelerini “unutması” ve düşük ve düşük seviyelerde şarj edilmeye başlamasıyla sonuçlandı. Bu sorun, modern lityum-iyon piller sayesinde artık mevcut değil. Ancak güncel olmayan bilgilere dayanan batarya bakımı konusunda çok fazla öneri ve argüman getirdi. Havayı temizlemenin zamanı geldi.

Dizüstü Bilgisayar Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

Laptop Pil Ömrünü Uzatma
Laptop Pil Ömrünü Uzatma

Bazı önerilerin aksine, lityum-iyon pili tamamen boşaltamaz. Bir şekilde yeniden başlatmak veya kalibre etmek için yeniden şarj etmenize gerek yoktur. Bu, pilinizde çok zor olan yıkıcı bir uygulamadır. Tam bir deşarj gerçekleştirmenin akıllıca bir fikir olup olmadığı yılda birkaç kez cevapsız bir soru olarak kalıyor. Genel olarak, konsensüs akü boşalmasına izin vermeyecek ve mümkün olan en iyi uygulama olduğunda şarj edin.

Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Daha sonra, pil şarjının yüzde 100’e çıkmasının bataryayı daha çabuk tüketebileceği fikrine dayanarak, kullanıcıların cihazlarının fişini takılı tutmaktan kaçınmaları gerektiği bir zaman vardı. Ancak günümüzde, modern cihazlar, şarjı % 100 oranında durdurmak için tasarlandı ve böylece Pil Üniversitesi‘ne göre, pilleri takılı tutmak pil ömrünü etkilemez.

Pil ile ilgili pek çok soruda olduğu gibi, dizüstü bilgisayarınızın tam kapasiteye ulaşıldığında takılı kalması sorunu çok tartışılmıştır. Bu nedenle makinenizi kapatıp fişini çekerken sorun yoktur. Dizüstü bilgisayarınızı kullanmadan uzun bir süre saklayacaksanız, çıkarmadan önce yüzde 50 oranında boşaltın veya şarj edin.

Genel olarak, lityum-iyon piliniz için yapabileceğiniz en iyi şey, yüzde 20’nin altında deşarj edilmesini önlemektir. Takın ve mümkün olduğunda şarj edin, ardından tekrarlayın. İyi haber şu ki, modern piller ve sistemlerle gerçekten yapmanız gereken başka bir şey yok. Aklınızdan çıkardığınız pilin sonuçta genel kapasitesini kaybetmeye başlaması beklenebilir.

Dizüstü Bilgisayar Piline Nasıl Bakım Yapılır

Laptop Pil Ömrünü Uzatma
Laptop Pil Ömrünü Uzatma

Bugünün lityum-iyon pilleri dayanıklıdır, ancak sadece çok fazla ısı alabilirler. Örneğin, pilinizi şarj ediyorsanız ve aşırı ısınmaya başlarsa, işlemci ya da grafik işlemcisi çok çalışıyor ya da ortam aşırı sıcaksa, cihazı kapatın ve mümkünse pili çıkarın. Bir mola verin ki soğutabilir veya daha düşük sıcaklıkta bir yere gidebilirsiniz. Tabii ki, birçok modern dizüstü bilgisayar bataryaları sızdırmaz hale getirdi. Ama bu durumda batarya ömrünü en üst düzeye çıkarırsanız makineyi kapatıp soğutulmasını tavsiye ederiz.

Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Aynı şekilde, dizüstü bilgisayarı kucağınızdan uzak tutun. Testis hasarı ve rahatsızlığı yeterince iyi bir neden olmasaydı, o zaman birçok makine ile problemi daha da kötüleştirirler. İçe giren havayı serinleten ve sıcak havayı dışarı çıkaran havalandırma deliklerinin işlerini yapabildiğinden emin olmak gerekir.

Bizüstü bilgisayarınızı ısınabileceği yerlere yerleştirmekten kaçınmalısınız. Bu, arabanızı sıcak bir yaz gününde, doğrudan güneş ışığına maruz kalan bir pencerenin altında veya bir alan ısıtıcısının yakınında içerir. Bunlar gibi olağandışı durumlar kısa sürede bir bataryada çok fazla hasar verebilir, ancak bunu hemen fark etmeyebilirsiniz.

Soğuk hava sıcaklıkları genellikle belirli bir noktaya kadar bir sorun değildir ve pili serin bir yerde saklamanız önerilir. Ancak dizüstü bilgisayarınızı donma sıcaklıklarında bırakmayın. Çok fazla soğuk da bataryayı kalıcı olarak öldürebilir veya ömrünü uzatabilir.

Sıcaklığı daha yakından izlemek isterseniz (özellikle sıcak bir ortamda yaşıyorsanız), dizüstü bilgisayar ısısını izleyebilecek bir kaç uygulama vardır. Mesela, ücretsiz olarak indirebileceğiniz CoreTemp ve Windows için Real Temp kullana bilirsiniz.

Yazılım ve Piliniz

Laptop Pil Ömrünü Uzatma için Son olarak, yazılımınız hakkında bir not !güncel tutun! Şirketler, programların güçlerini yazılım güncellemeleri aracılığıyla kullanma şeklini geliştirmek için çok çalışıyor. Daha sonraki bir yamadaki aynı işletim sistemi batarya ömrünü önemli ölçüde azaltabilir ve bataryanızı başka hiçbir şeyi değiştirmeden daha uzun ömürlü hale getirebilir. Ve böylece, işletim sisteminizi gözden geçirin ve makinenizi ve pilini sağlıklı bir diyet güncellemesinde tutun.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.