Microsoft Window .dll Hataları Çözümü

Bu makale, Eksik Window .dll Hataları veya .dll dosyaları ile ilgili diğer hata iletileriyle karşılaşan kullanıcılar için bir çözüm olması amaçlanmıştır.

Microsoft Window .dll Hataları ÇözümüTek bir eksik .dll hatası alıyorsanız bu hataları giderme tavsiye bilgilerini okumadan denemeden önce, o bilgisayarın aldığı .dll hatasını aratınız.

Örneğin, “Internet Explorer, 0137: BFF3191C adresindeki KERNEL32.DLL dosyasında bir hatayla karşılaştı” gibi bir hata alıyorsanız, bu dosyayla ilişkili belgeleri bulmak için “kernel32.dll” dosyasını arayın. Bazı durumlarda, bir .dll dosyası hatası belirli bir durumdan kaynaklanabilir.

Microsoft Window .dll Hataları Çözümü

.dll Dosyasını Üreticiden İndirin

.dll dosyanız için bir web araması gerçekleştirirseniz, indirme için sunan siteleri bulabilirsiniz. Bununla birlikte, .dll dosyalarını yalnızca üreticinizden veya yazılım yayımcısından doğrudan üçüncü taraflardan asla indirmelisiniz.

Güvenli Modu Kullanın

Windows‘a girmenizi engelleyen .dll hatalarıyla karşılaşıyorsanız, bilgisayarı açmak için bilgisayarı Güvenli Mod’a önyükleyin. Güvenli Modda başarılı bir şekilde açılıyorsa, bu sayfadaki seçenekleri denemeye devam edebilirsiniz.

Windows Update’i Çalıştırın

Windows’un modern bir sürümünü (Windows Vista, 7, 8 veya 10) kullanıyorsanız, yeni bir Windows Güncellemesi için el ile kontrol etmelisiniz. Windows Update, sisteminizi eksik sürücüler ve kitaplıklar için otomatik olarak tarar ve eksik .dll dosyasını bulursa, geri yüklemeye çalışabilir.

  1. Başlat menüsünü açın ve Ayarlarınızı açmak için dişli çark simgesini (⚙) tıklayın.
  2. Güncelleme ve Güvenlik‘i seçeneğini seçin.
  3. Güncellemeleri Kontrol Et‘i tıklayın.
Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Bilgisayarı Daha Eski Bir Tarihe Geri Yükleyin

Bilgisayarınızda depolanan bir geri yükleme noktanız varsa, bilgisayarı daha önceki bir tarihe geri yüklemeyi deneyebilirsiniz, bu sorun giderme adımı, Microsoft Windows bilgisayarlarında birçok sorunu çözebilecek hızlı ve kolay bir öneridir.

Windows SFC Komutunu Çalıştırın

Windows tarama ve dosyaları onarmak için SFC komutunu kullanın. Bu komutu çalıştırmak için şu adımları izleyin.

  • Başlat‘a tıklayın.
  • Çalıştır‘a tıklayın
  • sfc /scannow” yazın ve Enter tuşuna basın.

Yukarıdaki adımlar tamamlandıktan sonra, Windows tüm korunan Windows dosyalarının sağlam olduğunu doğrulayacaktır.

Eksik .dll Hataları

Bir programı açtığınızda veya çalıştırdığınızda .dll dosyalarıyla ilgili eksik, bozuk veya diğer hatalarla karşılaşıyorsanız, bu programla ilgili bir sorun olabilir. Programa özgü hataları çözme, işletim sistemi ile ilgili .dll hatalarından çok daha kolay olabilir.

Çalıştırmaya çalıştığınız program yalnızca son zamanlarda .dll hataları almaya başladıysa, programı yeniden yüklemek sorununuzu çözebilir.

Ek olarak, programı yeniden yüklerken, programınızın geliştiricisi tarafından güncellemelerin veya yamaların mevcut olup olmadığını kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Güncellemeler genellikle geliştiricinin web sitesinde bulunur.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.