mac adresi, mac adresi değiştirme, mac adresi öğrenme,mac adresi nedir,

MAC Adresi Değiştirme ve Öğrenme

MAC adresini öğrenme için kullanılan yöntem, söz konusu ağ cihazının türüne bağlıdır. Tüm popüler ağ işletim sistemleri MAC Adresi bulmanızı (ve bazen MAC Adresi Değiştirme) sağlayan yardımcı programlar içerir.

Alakalı Sorular:

mac adresi, mac adresi değiştirme, mac adresi öğrenme,mac adresi nedir,

MAC, Medya Erişim Kontrolü, adres ağ cihazlarına atanan küresel olarak benzersiz bir tanımlayıcıdır ve bu nedenle çoğu zaman donanım veya fiziksel adres olarak adlandırılır. MAC adresleri 6 bayt (48 bit) uzunluktadır ve MM: MM: SS: SS: SS biçiminde yazılmıştır. İlk 3 bayt, bir İnternet standartları kuruluşu tarafından atanan üreticinin kimlik numarasıdır. İkinci 3 bayt, üretici tarafından atanan seri numarasıdır.

MAC Adresi Öğrenme

Windows MAC Adresi Öğrenme

Bilgisayarın MAC adresini modern Windows sürümlerinde görüntülemek için ipconfig yardımcı programını (/ all seçeneğiyle) kullanın. Windows 95 ve Windows 98’in çok eski sürümleri yerine winipcfg yardımcı programını kullandı.

Hem ‘winipcfg’ hem de ‘ipconfig’ bir bilgisayar için birden fazla MAC adresi görüntüleyebilir. Yüklenen her ağ kartı için bir MAC adresi var. Ayrıca, Windows donanım kartları ile ilişkili olmayan bir veya daha fazla MAC adresini de korur.

Örneğin, Windows çevirmeli ağ, telefon bağlantısını bir ağ kartıymış gibi yönetmek için sanal MAC adreslerini kullanır. Bazı Windows VPN istemcilerinin de kendi MAC adresleri vardır. Bu sanal ağ bağdaştırıcılarının MAC adresleri, gerçek donanım adresleriyle aynı uzunluk ve biçimdir.

Unix veya Linux’ta MAC Adresi Öğrenme

Bir MAC adresini bulmak için Unix’te kullanılan özel komut, işletim sisteminin sürümüne bağlı olarak değişir. Linux’ta ve bazı Unix biçimlerinde, komut ifconfig -aMAC adreslerini döndürür.

Unix ve Linux’ta MAC adreslerini önyükleme mesajı sırasına da bulabilirsiniz. Bu işletim sistemleri, sistemin yeniden başlatıldığı sırada bilgisayarın MAC adresini ekranda görüntüler. Ayrıca, önyükleme iletileri bir günlük dosyasında (genellikle “/ var / log / messages” veya “/ var / adm / messages”) saklanır .

Mac’te MAC Adresi Öğrenme

TCP / IP Denetim Masası’ndaki Apple Mac bilgisayarlarda MAC adreslerini bulabilirsiniz . Sistem Açık Aktarım çalışıyorsa, MAC adresi “Bilgi” veya “Kullanıcı Modu / Gelişmiş” ekranlarının altında görünür. Sistem MacTCP kullanıyorsa, MAC adresi “Ethernet” simgesi altında görünür.

MAC Adresi Öğrenme

Aşağıdaki liste bilgisayarın MAC adresini bulmak için seçenekleri özetler:

  • Windows: ipconfig / all veya winipcfg
  • Linux ve bazı Unix: ifconfig -a
  • Açık Aktarımlı Mac: TCP / IP Kontrol Paneli – Bilgi veya Kullanıcı Modu / Gelişmiş
  • MacTCP’li Mac: TCP / IP Kontrol Paneli – Ethernet simgesi

MAC adresleri değiştirilemeyen sabit numaralar olacak şekilde tasarlandı. Ancak, MAC adresinizi değiştirmek için birkaç geçerli sebep vardır.

MAC Adresi Değiştirme

İnterneti Çalıştırmak İçin MAC Adresi Değiştirme

Çoğu internet aboneliği müşteriye sadece tek bir IP adresi sağlar. İnternet Servis Sağlayıcı (ISS)  her müşteriye bir statik (sabit) bir IP adresi atayabilir. Ancak, bu yaklaşım şu anda kısa tedarikte olan IP adreslerinin verimsiz kullanımıdır. ISP, müşterinin internete her bağlandığında değişebilen her müşteri dinamik IP adresini daha sık yayımlar.

ISS’ler, her müşterinin birkaç yöntemi kullanarak yalnızca bir dinamik adres almasını sağlar. Dial-up ve birçok DSL servisi genellikle müşterinin bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmasını gerektirir. Kablo modem hizmetleri ise, bunu ISS’ye bağlanan cihazın MAC adresini kaydederek ve izleyerek gerçekleştirir.

MAC adresi bir ISS tarafından izlenen cihaz kablo modem, geniş bant yönlendirici veya internet bağlantısını barındıran PC olabilir. Müşteri bu ekipmanın arkasında bir ağ kurmakta özgürdür, ancak ISS MAC adresini her zaman kayıtlı değerle eşleşmesini bekler.

Bununla birlikte, bir müşteri bu cihazı değiştirdiğinde veya içindeki ağ bağdaştırıcısını değiştirdiğinde, bu yeni ekipmanın MAC adresi artık ISS’de kayıtlı olanla eşleşmeyecektir. ISS genellikle müşterinin İnternet bağlantısını güvenlik (ve faturalandırma) nedenleriyle devre dışı bırakacaktır.

Klonlama yoluyla bir MAC Adresi Değiştirme

Bazı kişiler, abonelikleriyle ilişkili MAC adresini güncellemelerini istemek için ISP’leriyle iletişim kurar. Bu süreç işe yarıyor ama zaman alıyor ve sağlayıcı harekete geçmesini beklerken İnternet servisi kullanılamayacak.

Bu sorunu hızlı bir şekilde çözmenin daha iyi bir yolu, yeni aygıttaki MAC adresini değiştirmek ve böylece orijinal aygıtın adresiyle eşleşmesidir. Gerçek bir fiziksel MAC adresi donanımda değiştirilemezken, adres yazılımda taklit edilebilir. Bu sürece klonlama denir  .

Günümüzde birçok geniş bantlı yönlendirici MAC adresi klonlamasını gelişmiş bir yapılandırma seçeneği olarak desteklemektedir. Öykünülmüş MAC adresi, servis sağlayıcısına orijinal donanım adresi ile aynı görünür. Özel klonlama prosedürü, yönlendiricinin türüne bağlı olarak değişir; Ayrıntılar için ürün belgelerine bakın.

MAC Adresleri ve Kablo Modemleri

ISS tarafından izlenen MAC adreslerine ek olarak, bazı geniş bant modemler ana bilgisayarın ağ bağdaştırıcısının ana bilgisayar ağının MAC adresini de izler. Geniş bantlı modeme bağlı bilgisayarı  değiştirirseniz veya ağ bağdaştırıcısını değiştirirseniz, kablolu Internet bağlantınız daha sonra çalışmayabilir.

Bu durumda, MAC adresi klonlaması gerekli değildir. Hem kablolu modem hem de ana bilgisayardaki sıfırlama (geri dönüşüm gücü dahil), modem içinde saklanan MAC adresini otomatik olarak değiştirecektir.

İşletim Sistemi üzerinden MAC Adresi Değiştirme

Windows 2000’den başlayarak, kullanıcılar bazen kendi MAC adreslerini Windows Ağ Bağlantıları  Arabirimi aracılığıyla değiştirebilir  . Bu yordam, tüm ağ kartları için çalışmadığından, adaptör sürücüsüne yerleşik belirli bir düzeyde yazılım desteğine bağlıdır.

Linux’ta ve Unix sürümlerinde “ifconfig”, gerekli ağ kartı ve sürücü desteği varsa, değişen MAC adreslerini de destekler.

MAC Adresi Değiştirme

MAC adresi bilgisayar ağının önemli bir unsurudur. MAC adresleri LAN’daki bir bilgisayarı benzersiz şekilde tanımlar. MAC, TCP / IP’nin çalışması gibi ağ protokolleri için gerekli olan temel bir bileşendir.

Bilgisayar işletim sistemleri ve geniş bant yönlendiriciler görüntüleme ve bazen MAC adreslerini değiştirmeyi destekler. Bazı ISP’ler müşterilerini MAC adresine göre takip eder. Bir İnternet bağlantısının çalışmasını sürdürmek için bazı durumlarda bir MAC adresini değiştirmek gerekebilir. Bazı geniş bant modemler ayrıca ana bilgisayarlarının MAC adresini izler.

MAC adresleri IP adresleri gibi herhangi bir coğrafi konum bilgisini göstermese de, MAC adreslerini değiştirmek bazı durumlarda Internet gizliliğinizi artırabilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.