AnaSayfa / Blog / En iyiler / Mavi ışık Filtresi Uygulamaları Gerçekten İşe Yarıyor Mu
mavi ışık filtresi

Mavi ışık Filtresi Uygulamaları Gerçekten İşe Yarıyor Mu

Bazı uygulamalar mavi ışık kalkanı veya Mavi ışık filtresi olarak adlandırılan bir özellik taşır. Peki bunlar gerçekten işe yarıyor mu? Neden Mavi ışık?

Temelde, yatma saatlerine çok yakın olan zamanlarda ekranlara bakmanın, uykunuzu etkileyeceği kabul edilen bilgelik haline gelir. Bu sadece popüler bir efsane değil. Mavi ışığın, vücudunuzdaki ve beyninizdeki sistemlerin çoğunda, retinanızdaki sirkadiyen ritimlerden hücrelere kadar küçük ancak ölçülebilir bir etkisi olduğuna dair gerçek bir bilimsel kanıt var. Herkesi aynı şekilde etkilemez ve bu bir halk sağlığı krizi değildir. Ancak mavi ışık alımınızı kesmek en azından biraz yararlı olabilir.

Neden Özellikle Mavi Işık?

 

Mavi ışık, enerji spektrumunun yüksek ucundadır, yani foton diğer renklerden biraz daha hızlı yukarı ve aşağı sıçramaktadır. Daha kısa bir dalga boyu, dalganın her bir piki arasında daha az mesafe (kırmızı ışık için 665 nanometre, mavi için 470) olduğu ve bu dalgaların doğrudan retinaya sıçradığı için renk algılandığı anlamına gelir.

Beyniniz bu dalga boylarını işler ve ne yapılması gerektiği konusunda bazı sinyaller alır. Herhangi bir ışık miktarı “uyanmak” sinyalini gönderebilir. Ancak daha yüksek enerji herkesin en güçlü mesajını gönderir. Mavi LED’ler, en yüksek enerjili renk değildir, ancak her şeyde oldukları için, ışığının çoğunu emeriz.

Bu Mavi Işık Beynin

Mavi ışık Filtresi Uygulamaları Gerçekten İşe Yarıyor Mu

Mavi ışık sizin için aslında iyidir. Hafıza, uyanıklık, dikkat süresi, tepki süreleri, öğrenme kabiliyeti ve bilişsel performansınız mavi ışık altında çok daha iyi performans gösterir. Bu yüzden biraz iş yapman gerekiyorsa, size biraz destek verebilir. Sağlıklı ilişki sadece çok fazla mavi ışık alırsa veya gece geç saatlerde çok yüksek doz alırsak biraz zehirli olur. Araştırmalar bazı olumsuz etkiler için kanıt buldu, ancak genellikle çok şiddetli değiller.

Uyku Problemi

Mavi ışığın özellikle sizi daha uyanık kılmasının nedenlerinden biri de beyninizde melatonin üretimini engellemesidir. Bu da beyninizin uyku vakti geldiğini gösteren sinyali almaması anlamına gelir. Bu uykuya dalmanız ve aldığınız uykunun kalitesini azaltmanızı zorlaştırabilir. İnsanların hepsi aynı şekilde tepki vermez, ancak ortalama olarak bu etkinin genellikle mevcut olduğu bulunmuştur. Yetersiz uyku, (özellikle altı saatin altındaki gece uykusu) daha sonra tüm diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bozulmuş Sirkadiyen Ritim

Hepimizin farklı bir sirkadiyen ritmi var. (Uykuyu veya daha uyanık hissetme zamanı geldiğinde izleyen iç saat). Daha sonra yapay ışık ile kalmak, bizim için büyük bir problem gibi görünmüyor, ancak mavi yapay ışık, özellikle gece geç saatlerde, diğer türlerden daha yıkıcı olabilir.

Bir Harvard çalışması, mavi ışığa 6,5 saat maruz kalmanın yeşil ışıkla aynı miktarda maruz kaldığı etkiyi karşılaştırmış ve mavi ışığın sirkadiyen ritimleri ortalama 3 saat, yeşil ışık için 1.5 saat sürdüğünü bulmuştur. Bu bizi gündüz çok daha uykusuz hale getirebilir ve hatta daha yüksek diyabet riski gibi sağlık sorunlarıyla da bağlantılıdır.

Mavi ışık Filtresi Uygulama

Bu mavi filtre uygulamalarından birini kullanmak, muhtemelen alımınızı azaltmanın en kolay yoludur. Ancak bunların etkinliği konusunda gerçekten çok fazla kanıt yoktur. Otomatik parlaklık azaltma özelliği, daha az ışığın kesinlikle melatonin seviyelerine yardımcı olduğu gösterildiğinden daha fazla yardımcı olabilir. Net kanıtların olmamasına rağmen, bu uygulamaları kullanmak zarar veremez.

Mavi Işık Gözlükleri

Ayrıca “bilgisayar gözlükleri” olarak da adlandırılan bu gözlükler genellikle sarı renklidir. Bunlar içinden geçen ışığın dalga boyunu değiştirir. Mavi ışığı bloke eder ve uykuya yakın cihazları kullanırken daha doğal melatonin seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, etkililik üzerindeki çalışmalar büyük ölçüde sonuçsuz kalmaktadır.

Cihazlarınız için Mavi ışık Filtresi

Gözlük takmak istemiyorsanız, doğrudan cihazınızın ekranına mavi ışık filtresi yerleştirmeyi seçebilirsiniz. Bunlar çoğunlukla şeffaftır, bu yüzden ekranınız bu kırmızımsı renk tonunu alamaz, ancak gözlüklerle aynı prensipte çalışır.

Geceleri Cihaz Kullanımını Kısıtlama

Dürüst olalım, bu çözüm en kötüsü gibi geliyor. Günümüzde birine cihazı kullanma demek ona küfretmekle aynı şey. Ancak eğer daha az ekran zamanı size iyi geliyorsa, genel tavsiye, cihazları yatmadan bir-iki saat önce boşaltmak yani kullanmamaktır.

Sonuç: Panik Yapmayın, Mavi ışık, retinalarınızı yakmayacak ve bir ekrana ne kadar baktığınıza bakılmaksızın sizi bir insomniyak haline getirmeyecektir. Bazı insanlar diğerlerine göre daha güçlü biyolojik tepkilere sahip olabilirler, ama bir gece altı saatten az uyuyamadığınız sürece, azalan mavi ışık muhtemelen hayatınızı değiştirmeyecektir. Elbette, yeni araştırmalar her zaman geliyor, bu yüzden kendinizi daha iyi hissetmeniz için bazı önlemler almak gerçekten zarar veremez.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.