AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Openbook Nedir (Yeni Sosyal Ağ ile Tanışın)
openbook nedir, openbook sosyal ağ sitesi, openbook açık kaynak,

Openbook Nedir (Yeni Sosyal Ağ ile Tanışın)

Openbook, Facebook’un gerçek bir rakibi olmak isteyen Dürüst, Açık Kaynak ve Müthiş Sosyal Ağ ile Tanışın. Openbook hakkında detaylı bilgi.

Sosyal ağ devi Facebook’un Cambridge Analytica skandalı sonrasında imajında bazı çizikler yaşadığını hepimiz biliyoruz. Ancak, şimdi en son raporlara göre, OpenBook, sosyal ağ devi Facebook’un gerçek bir rakibi olmak istiyor.

Openbook Nedir

Sosyal ağ devi Facebook Cambridge Analytica skandalı sonrasında imajında bazı çizikler yaşadı. Ancak, şirketin hisseleri birkaç ay içinde rekor seviyeye ulaştı; Mark Zuckerberg, dünyanın en zengin dördüncü kişisidir. Ancak, bir alternatif için bir talep var mı? Open Book bunun olacağını umuyor.

OpenBook, sosyal ağ devi Facebook’un gerçek bir rakibi olmak istiyor. Bu reklamı ve izlemesi olmayan, gizliliği tehlikeye atmadan insanları birbirine bağlayacak. Proje, iyi bilinen bir e-posta şifreleme yazılımı olan PGP’nin yaratıcısı Philip Zimmermann tarafından destekleniyor.

Yeni sosyal ağ, siber güvenlik mühendisi Joel Hernandez tarafından tasarlandı. Financial Times’a göre “açık kaynak, sıfır takip, sıfır casusluk, sıfır reklam” sözü veriyor ve gelirin %30’unu hayır kurumuna bağışlayacak. (Şu gelirin paylaşılma muhabbeti genelde ilk seferde oluyor sonra bu durum değişiyor. Neticede cebinizdeki paranın %30’unu vermek kolay ama bankalardaki paranızın %30’unu vermek koyabiliyor)

OpenBook, “ağ içinde fiziksel ve dijital mal işlemleri” ile pazar yapmak için para kazanmayı hedeflemektedir. Diğer şirketlere ek özellikler içeren dahili, kendi kendini barındırılan sosyal ağlar oluşturmalarına yardımcı olmak.

Diğer alternatifler de Facebook ile rekabet etmeye çalıştı, ama sonunda unutulmaya yüz tuttu. Hernandez, fotoğrafları, videoları ve sohbetleri taşımak için bir araç sunarak kullanıcıları çekmeyi umuyor. Bu veri taşınabilirliği gerektiren GDPR, Avrupa Birliği yasası sayesinde mümkündür.

Open book, bir Kickstarter kampanyasıyla para topluyor. Bu kitle fonlaması sadece 100 bin dolarlık başlangıç hedefine ulaştığında parayı alacaktır. Şu anda, (Ağustos ayı ortasına kadar) sadece 17.019$’ın toplamışlar.

Özellikle de birçok kullanıcı Facebook’ta kalmayı tercih ettiğinden patlayıcı bir başlangıç olmayacaktır. Her ay sosyal ağa ulaşan 2,2 milyar insan var ve #deletefacebook gibi kampanyalara rağmen sayı artmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, dürüst, açık kaynak ve müthiş sosyal ağ, tabii ki, Openbook Mart 2019’da ilk alfa sürümünü yayınlamayı planlıyor.

Peki siz Openbook hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorum bölümünde tüm görüşlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmanız yeterlidir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.