POST Nedir, bip kodları, BIOS , Bilgisayar Destek,

POST Nedir? Power On Self Test Kısaltması

POST Nedir POST, Power On Self Test, bir bilgisayarın işletim sistemi yüklenmesinden önce gerçekleştirdiği bir dizi işlemdir. BIOS tarafından (ya da BIOS’un “görevlendirdiği” ufak program parçaları tarafından) gerçekleştirilen işlemler, adından anlaşılacağı gibi, açılışta yapılan testleri içerir. POST Nedir

Bu testler bilgisayarın arasında sistem bileşenleri ve bellek miktarı gibilerinin belirlenmesi, BIOS’ta bir sorun olup olmadığı gibi görevlerden oluşur

Güç açıldığında, POST (Power-On Self-Test), bilgisayarın temel giriş / çıkış sisteminin(veya “başlangıç ​​programının”) bilgisayar klavyesinin. Rasgele erişim belleğinin, disk sürücülerinin, ve diğer donanımlar düzgün çalışıp çalışmadığını denetler.

POST Nedir

POST sırasında ya da sonucunda bilgisayarınız size işlemci tipi, bellek miktarı gibi bilgilerin yanısıra. BIOS’un sıfırlanmış olabileceği ya da fanın çalışmadığı gibi bilgileri de verebilir. Ayrıca sistemin çalışmaya devam edemediği durumlarda POST sonucunda “bip kodları” denen bir hata belirtme mekanizması ile size sorunun ne olduğunu söylemeye çalışabilir. Bu ses kodlarını dinleyip anakart kitapçığınızdan kontrol ederek bilgisayar ekranınıza görüntünün gelmemesinin nedenini kestirebilirsiniz. Bir diğer hata belirtme mekanizması ise PCI yuvalarına takılabilen özel ve basit kartlar yardımıyla hata kodu okumaktır.

POST Nedir

Bilgisayarınızda POST işlemini sistemi açtığınızda siyah ekranda gördüğünüz yazılardan tanıyabilirsiniz. Güncel anakartların pek çoğu siz istemediğiniz sürece bunu gizlerler ve gösterişli resimler çıkarırlar.  Ancak bilgisayarınızda sorun varsa ya da overclock yapıyorsanız hatalara daha ilk baştan hakim olmak için POST ekranın görmek istersiniz.
Genel olarak, POST işlemi sırasında bir hata bulunmazsa kısa bir bip sesinden sonra işletim sisteminiz yüklenmeye başlar. Bu aşamada BIOS, POST ve ilişkili işlemleri bitirmiş ve bilgisayarın denetimini artık işletim sistemine devretmiştir. POST Nedir

Ayrıca Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir öğrenmek istermisiniz.

Umarım POST Nedir hakkında yazdığımız makalemizi beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

15 yorumlar

 1. Mükemmel bilgi, elinize sağlık…

 2. işte ben buna bilgi derim

 3. REHA GÜLENAY

  sağ olun

 4. işte ben buna bilgi derim

 5. GELİNCİK SADİ

  teşekkürler

 6. Paylaşım için teşekkürler

 7. SERTAÇ PEMBE

  işte ben buna bilgi derim

 8. sağ olun

 9. bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.