PANELİ GİZLEDESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ DOKUN ARA
15 Ocak 2019 Salı 04:36
AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Android Güvenlik Güncellemelerinde Yalan Yakaladı
güvenlik güncellemelerinde yalan, android güvenlik güncellemelerinde yalanı, güncel haber, android destek,

Android Güvenlik Güncellemelerinde Yalan Yakaladı

Son Güncelleme:

Android Smartphone Makineleri Güvenlik Güncellemelerinde Yalan Yakaladı. Güvenlik sorunlarının ciddi bir sorun olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, akıllı telefonunuz için güncellemeleri, kullanılabilir hale gelir gelmez yüklemenizi öneririz. Ancak bugün size aklınızı kesinlikle değiştirecek farklı bir şey anlatacağım.

Güvenlik ciddi bir sorundur, bu nedenle akıllı telefonunuz için güncellemeleri, kullanılabilir hale gelir gelmez yüklemenizi öneririz. Ancak bu, sorunun odaklanacağı anlamına gelmez. Alman Güvenlik Araştırma Laboratuarları (SRL) tarafından yapılan kapsamlı araştırmalar, çeşitli üreticilerin hazırladığı birçok Android güncellemesinin eksikliklerin olduğunu göstermektedir.

Android Güvenlik Güncellemelerinde Yalan Yakaladı

Karsten Nohl ve Jakob Lell, araştırmayı yürüten SRL araştırmacılarıdır. Samsung, Motorola, HTC, Xiaomi ve ZTE gibi 10’dan fazla markadan 1.200 akıllı telefonun yazılımını analiz etmek için iki yıl boyunca tersine mühendislik ve diğer teknikleri kullandılar.

Etkilenen modeller de dahil olmak üzere konuyla ilgili daha fazla ayrıntı, Kutu güvenlik konferansında Hack’de yayınlanmalıdır. Ancak araştırmacılar Wired’e pek çok durumda üreticilerin güncelleme açıklamasında cihazın aslında bir çoğunun bulunmadığı belirli bir süre içinde piyasaya sürülen düzeltmeleri aldığını bildirdi.

Ayrıca Bakınız: En İyi Android Arkadaşlık Uygulamaları 2018

Daha az sıklıkta olsa da, SRL ayrıca güncellemeleri almayan cihazlar bulduğunu iddia ediyor. Bu gibi durumlarda, üreticiler paketin teslim tarihini basitçe erteleyecektir.

Ekim 2017 veya sonrasında en az bir güncelleştirme paketi alan cihazların karşılaştırmasına dayanarak, SRL, Çin markalı cihazlarda sorunun daha sık olduğunu iddia ediyor, ancak Samsung ve Google gibi tanınmış şirketlerin bir kısmı artık belirli güncellemeleri almayacak:

  • Dört ya da daha fazla eksik yamanın ortalaması: TCL ve ZTE
  • Üç veya Dört: HTC, Huawei, LG ve Motorola
  • Bir ila Üç: Xiaomi, OnePlus, Nokia
  • Sıfır ile Bir : Google, Sony, Samsung ve Wiko

Araştırmacılar ayrıca, Samsung çipleri olan cep telefonlarının daha az eksik yaması olduğunu söylüyorlar. Diğer uçta da MediaTek işlemciler kullanılıyor:

  • Samsung: ortalama 0,5 eksik yama
  • Qualcomm: 1.1
  • HiSilicon: 1.9
  • MediaTek: 9.7

Genel olarak, daha ucuz cihazlar en ihmal edilir. Örneğin, Galaxy Galaxy J5 2016’nın yüklü tüm düzeltmeleri doğru bir şekilde raporlarken, Galaxy J3 2016’nın 2017’de yayınlanan yamalar 12’si eksik olduğunda, bunların ikisi kritik kabul edildiğini bildirdi.

Wired firması ile temaslarda bulunan teknoloji devi Google, SRL tarafından analiz edilen cihazların çoğunun Android sertifikasına sahip olmadığını, yani bu birimlerin şirket tarafından belirlenen güvenlik standartlarına tabi olmadığını açıkladı.

Teknoloji devi Google, daha yeni akıllı telefonların, düzeltilmemiş boşluk deliklerinin olduğu durumlarda bile zorlamaların yapılmasını zorlaştıran güvenlik özelliklerine sahip olduğunu belirtti ve bazı durumlarda yamalar eksikti çünkü üreticinin savunmasız özelliği sabitlemek yerine çıkarmaya karar vermesi nedeniyle.

Ayrıca Bakınız: Akıllı Telefon Şarjı Neden Çabuk Biter Biliyor Musunuz?

Şirket, SRL’nın araştırmasının önemli olduğunu ve temerrüde göre yapılanlardan daha fazla analizin gerekli olduğunu kabul ediyor. Kutudaki Hack, sorunun ne kadarının bilineceğini beklemek zorundadır.

Akıllı telefonlarının durumunu öğrenmek isteyenler için SRL, kurulu ve eksik düzeltmeleri bulmak için aygıtın yazılımını analiz eden SnoopSnitch uygulamasını kullanıma sunmuştur.

SnoopSnitch
SnoopSnitch
Price: Free

Peki Güvenlik Güncellemelerinde Yalan çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde tüm görüşlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmanız yeterlidir. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Bip Hesap Açma Kaydolma Bip indir

Bip Hesap Açma Kaydolma Bip indir

Bip kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Bu yazımızda Bip hesap açma kaydolma Bip indir gibi merak edilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.