sabit disk nasıl temizlenir, disk temizleme, harddisk temizleme, yerel disk c temizleme, disk temizleme nedir

Sabit Disk Nasıl Temizlenir

Sabit Disk Nasıl Temizlenir: Özel bilgilerinizin sonsuza kadar silindiğinden emin olmak istiyorsanız, özel yazılımı kullanarak harddisk temizleme işlem yapmanız gerekir. Makalede kastettiğiniz disk temizleme nedir öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir sabit diski biçimlendirdiğinizde veya bir bölümü sildiğinizde, genellikle sadece dosya sistemini silerek, verileri görünmez yaparsınız veya artık bariz bir şekilde endekslenmez, ancak tamamen silmezsiniz. Bir dosya kurtarma programı veya özel donanım bilgileri kolayca kurtarabilir.

Özel bilgilerinizin sonsuza kadar gittiğinden emin olmak istiyorsanız, özel yazılımı kullanarak sabit sürücüyü silmeniz gerekir.

Önemli: Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da format komutunu kullanarak “basit” bir silme hakkında bilgi almak için sayfanın en altındaki 2. no’lu İpucu’ya bakın.

Sabit diski tamamen silmek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

Bilgisayar Sabit Disk Nasıl Temizlenir

Zaman Gerekli:  Bu, sürücünün ne kadar büyük olduğuna ve bunu silmek için seçtiğiniz yazılım / yönteme bağlı olarak birkaç saat sürebilir.

 1. Saklamak istediğiniz her şeyi yedekleyin. Sabit sürücü silme işlemi tamamlandığında, sürücüde herhangi bir şey elde etmenin kesinlikle hiçbir yolu olmayacaktır.
  • İpucu: Çevrimiçi bir yedekleme hizmetini  zaten kullanıyorsanız, tüm önemli dosyalarınızın çevrimiçi olarak yedeklendiğini güvenli bir şekilde varsayabilirsiniz.
  • Önemli: Bazen tek bir sabit sürücüde birden çok bölüm bulunur. Windows’ta Disk Yönetimi aracından sabit sürücüde bulunan bölümleri görüntüleyebilirsiniz.
 2. Ücretsiz bir veri imha programı indirin.  Bu listede önerdiğimiz ilk sekiz programdan herhangi birini kullanabilirsiniz. Windows’un yüklü olduğu sabit sürücüyü silmek istediğinizde. Windows’un dışından bir sabit sürücüyü silmek için harika çalışırlar.
  • İpucu: DBAN’ın (Darik’s Boot and Nuke) büyük bir hayranıyım, bu listedeki ilk seçimimiz. Muhtemelen en yaygın kullanılan sabit disk silme aracıdır.
  • Not: Aslında bir sabit sürücüyü tamamen silmenin birkaç yolu vardır ancak veri imha yazılımını kullanmak en kolay olanıdır ve yine de sabit diskin tekrar kullanılmasına izin verir.
 3. Ardından, yazılımı yüklemek için gerekli olan tüm adımları tamamlayın veya DBAN gibi bir önyüklenebilir program söz konusu olduğunda, bir CD veya DVD diskindeki ISO görüntüsünü veya bir flash sürücü gibi bir USB aygıtını edinin:
  • CD veya DVD kullanıyorsanız, Bu genellikle ISO görüntüsünü bir diske yazdırmayı ve ardından programı çalıştırmak için diskten önyükleme içerir.
  • Bir flash sürücü veya başka bir USB sürücüsü kullanıyorsanız, Bu genellikle ISO görüntüsünü USB aygıtına yazdırmayı ve ardından başlamak için o USB sürücüsünden önyüklemeyi içerir.
 4. Sabit diski programın talimatlarına göre silin.
  • Not: Çoğu veri imhası programı, sabit sürücüyü silmek için birkaç farklı yöntem kullanır. Programlar arasında farklılık olduğu için hangi programı kullanıyorsanız onun yönergelerini uygulayın.
 5. Bir sabit diski düzgün bir şekilde sildikten sonra, sürücüde hangi bilginin olursa olsun iyi olduğuna emin olabilirsiniz.
  • Artık , sürücüye Windows yükleyebilir , yeni bir bölüm oluşturabilir , sabit sürücüyü veya bilgisayarı satabilir veya dağıtabilir, geri dönüştürebilir veya imha edebilir, yedeklenmiş dosyalarınızı geri yükleyebilir veya başka bir şey yapabilirsiniz.

HardDisk Temizleme ile İlgili İpuçları ve Daha Fazla Bilgi

 1. Sabit sürücüyü silmek, sistemimizdeki önyüklenebilir araçlardan birini kullandığınız sürece , işletim sisteminden bağımsızdır. Bu, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP , Linux veya başka bir PC işletim sisteminiz varsa, bu genel işlemi sabit sürücüyü silmek için kullanabileceğiniz anlamına gelir .
 2. Windows Vista’dan başlayarak, format işlemi değişti ve her standart (hızlı olmayan) formatta tek bir yazma sıfır geçişi uygulandı. Diğer bir deyişle, bir formatta çok temel bir sabit sürücü silinir.
  • Tek bir yazma sıfır geçişi sizin için yeterince iyi ise, Windows 10’da, Windows 10’daki normal bir formattan sonra sürücünüzün sildiğini düşünün. Daha güvenli bir şey istiyorsanız, devam edin ve yukarıdaki sabit sürücü silme talimatlarını izleyin.
  • Unutmayın ki, bu sadece biçimlendirmekte olduğunuz bölümün bir mendilidir. Fiziksel sabit sürücüde birden fazla bölüm varsa, tüm fiziksel diski “silinmiş” olarak düşünmek istiyorsanız, bu ek sürücüleri de biçimlendirmeniz gerekir.
 3. Gerçekten yapmak istediğiniz şey, sildiğiniz dosyaların gerçekten gittiğinden emin olmaktır, bir veri silme aracı ihtiyacınız olandan daha fazladır.
  • Bu “parçalayıcı” programların çoğu, aynı zamanda , daha önce silinmiş dosyalarınızdan herhangi birini içerecek olan, sabit diskinizdeki boş alanın tümünün silinmesi olan boş alan silme denen şeyi de yapar .

Yukarıda anlatılanların tamamı Sabit Disk Nasıl Temizlenir öğrenmenize yardımcı olmak içindi. Anlatılanlarla ilgili bir sorununuz varsa yorum olara bize ilete bilirsiniz. Size yarcımcı olmak için burada olacağız.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.