Sessiz, Rahatsız Etmeyin ve Uçak Modu Farkı

Sessiz, Rahatsız Etmeyin ve Uçak Modu Farkı

Android telefonlarda Sessiz, Rahatsız Etmeyin ve Uçak Modu özellikleri birbirinden nasıl farklıdır? Karşılaştırmaları buradan okuyun.

Bir akıllı telefonun güzelliği, her biri farklı bir kullanıcı tabanına hizmet eden benzer amaçlarla birçok özellik elde etmektir. Herkes her zaman telefon zilini çalmayı sevmez. Neyse ki, Android cihazlar telefonu sessiz hale getirmek için üç farklı mod ile geliyor.

Üç seçenek hakkında konuşuyoruz. Sessiz, rahatsız etmeyin (DND) ve uçak modu. Sessiz ve rahatsız etmeme moduna ses ayarları altında erişilebilse de, uçak modu ağ ve internet ayarları altında kullanılabilir. iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir Nasıl Kullanılır öğrenmek için ilgili makalemizden faydalanabilirsiniz.

Sessiz, Rahatsız Etmeyin ve Uçak Modu Farkı

Bu üç farklılığın tek yolu bu değil. Aralarında birçok fark var ve burada onları daha iyi anlamaya çalışacağız. Öyleyse başlayalım.

Modlar Ne Yapar

  • Sessiz Modu, üç arasındaki temel formdur. Tüm bildirim seslerini kapatır; gelen aramalar, mesajlar veya uygulama bildirimleri olsun, hiçbirini duymazsınız.
  • Rahatsız Etmeyin Modu, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi yapar. Bu modu etkinleştirmek, rastgele aramaların ve bildirimlerin sizi kesmesini önler. Elbette, zil sesini yalnızca belirli kişiler için, önemli uygulamaların bildirimleri zorlaması vb. İçin izin verecek şekilde özelleştirebilirsiniz.
  • Uçak Modu, telefonunuz için tüm ağ bağlantılarını engeller, ancak bu, diğer özelliklere erişemeyeceğiniz anlamına gelmez. Fotoğrafları kontrol edebilir, çevrimdışı oyunlar oynayabilir, müzik dinleyebilir ve ağ bağlantısı gerektirmeyen başka şeyler yapabilirsiniz. Teknik olarak, sesli bildirimlerle ilgisi yoktur.

Aramalar, Mesajlar ve Bildirimler

Uçak Modu, Wi-Fi, cep telefonu şebekesi, GPS, Bluetooth vb. cihazınızdaki tüm bağlantı servislerini kapatır. Yine de telefonunuz arama yapma / alma ve internete bağlanma dışında her şeyi yapabilir. Modu kapattığınızda, tüm mesajları ve uygulama bildirimlerini alacaksınız. Numaranız için cevapsız arama uyarılarını etkinleştirdiyseniz, cevapsız aramalar için de bir SMS alırsınız.

Hem Sessiz hem de Rahatsız Etmeyin modunda, telefonunuz şebekeye bağlı kalır. Aramalar, mesajlar ve uygulama bildirimleri alırken, telefonunuz sessiz moddaysa bildirim sesleri çalmaz. Görmek için telefonunuzu manuel olarak kontrol etmeniz gerekecektir. Rahatsız etmeyin modunda olduğu gibi aynı, ancak burada belirli tonlara izin verecek şekilde özelleştirebilirsiniz.

Kilit Ekranı ve Led Bildirim Işığı

Sessiz modu etkinleştirildiğinde her bildirim aldığınızda, cihazınız uyanır ve LED bildirim ışığı da yanar. Aynı şekilde uçak modu için de olur (eğer bir şekilde bir bildirim alırsanız).

Bununla birlikte, rahatsız etmeyin modu etkinse, ekran açılmaz ve LED de yanmaz. Bu mod, biri diğerini uyandırmak istemediğinde gece için idealdir.

Titreşim

Üç seçeneğin her birindeki titreşim ayarını bilmek çok önemlidir. Bir toplantıda veya derste yanlış seçeneği kullanırsanız ne olur?

Sessiz modda, varsayılan olarak cihazınız, titreşim ayarını devre dışı bırakmadıkça aramalar, mesajlar ve benzeri bildirimler için titrer. Ancak, titreşimleri de kapattığı için rahatsız etmeyin modu için biraz farklıdır. Temel olarak, Rahatsız Etmeyin modu cihazınızı tamamen susturur. Öte yandan, uçak modunun titreşimler veya seslerle ilgisi yoktur.

Her üç özellik de birbirinden çok farklı olduğu için kullanım durumları da farklı. Sessiz modu, herhangi bir istisna veya zamanlama oluşturmadan her şeyi susturmak istediğinizde kullanılır.

Rahatsız etmeyin modu, istisnalar önemli bir rol oynadığında kullanılır. Örneğin, telefonunuzu gece bu modda kullanırsanız, sabahları alarma izin verebilirsiniz. Benzer şekilde, acil durumlar için belirli kişileri beyaz listeye ekleyebilirsiniz.

Son olarak, arama modundan ve internetten bir ara vermeniz gerektiğinde uçak modu yardımcı olur. Bu özelliği, cihazınız herhangi bir hücresel şebekeye bağlı olmayacağından bataryadan tasarruf etmeniz gerektiğinde de kullanabilirsiniz. Şimdi aralarındaki farkı bildiğinize göre, devam edin ve bunları akıllıca kullanın.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.