VLC Player Video Dönüştürme

VLC Player Video Dönüştürme [Ücretsiz]

Bir videoyu Telefonunuzda ve Smart TV de izleyemiyor musunuz. O zaman VLC Player Video Dönüştürme size ücretsiz bir çözüm olacaktır.

VLC, yıllar boyunca kendisi için oldukça iyi bir performans sergiledi. Windows, OS X ve Linux’ta ana medya oynatıcı haline geldi. Bunun anahtarı sadece VLC’nin sadeliği ve video formatları ile geniş bir uyumluluk değil, aynı zamanda videoları bir formattan diğerine dönüştürme yeteneği gibi güçlü özelliklerin zenginliğidir.

Burada size vlc de video döndürme nasıl yapılıyor göstereceğiz.

Bu işlemi Windows 10 üzerinde yapacağız, ancak Mac ve Linux’ta da büyük ölçüde aynıdır.

VLC Player Video Dönüştürme

1. İlk olarak, VLC oynatıcının en son sürümünü indirin.

2. VLC’yi açın, sol üstteki Medya’ya ve ardından Dönüştür / Kaydet’e tıklayın.

vlc de video döndürme

vlc de video döndürme

3. Dosya sekmesinin altındaki Dosya Seçimi penceresinde “Ekle” ye tıklayın. Daha sonra dönüştürmek istediğiniz videonun olduğu dizine gidin ve seçin. Ayrıca, tekrar “Ekle” yi tıklayarak dönüşüm listesine daha fazla video bir altyazı dosyası ekleyebilirsiniz.

vlc de video döndürme

4. Hazır olduğunuzda “Dönüştürüp/Kaydet” e tıklayın. Ardından yeni pencerede “Dönüştür” ü seçin.

5. Bir analog kamera kullanarak çekilmiş bir videoyu dönüştürüyorsanız veya 720i veya 1080i gibi taramalı bir formattaysanız, PC’nizde veya başka bir modern cihazda izlemek istiyorsanız “Taramasızlık” kutusunu işaretlemeniz gerekir.

6. Videonuzun halihazırda bir biçimli formatta (büyük olasılıkla) ya da videonuzu eski bir CRT TV ile kullanılacak şekilde dönüştürme olasılığının düşük olması durumunda, Taramasızlık’a ihtiyacınız yoktur.

VLC Player Video Converter

7. Ardından, videonuzu dönüştürmek istediğiniz biçimi Profil açılır menüsünü kullanmanın zamanı gelmiştir. Bunu yapmak için açılır menüden bir profil seçmeniz yeterlidir. VLC, iPhone, Android, TV vb. için hangi biçimlerin en iyi olduğunu size söyleyerek işleri basitleştirir.

 vlc media player ile video dönüştürme

8. Dönüştürülecek formattan emin değilseniz, ilk seçenek olan “Video – H.264 + MP3 (MP4)” iyi bir seçenektir çünkü videonuz için en evrensel biçimdir. Videonuzun sabit sürücüler, USB’lere bağlı TV’ler vb. ile oynatılabilir olmasını istiyorsanız, bu en iyi tercihtir.

9. Videonuz için hangi video ve ses kodeklerini kullanmak istediğinizi biliyorsanız ve açılır menüde listelenmediyse, açılır menüden “Yeni profil oluştur” butonunu tıklayabilirsiniz.

 vlc media player ile video dönüştürme

VLC Player ile Video Dönüştürme

10. Profil penceresinde, videonun kullanacağı kodeklerden, hızlara, kare hızlarına ve çözünürlüklere kadar her şeyi değiştirebilirsiniz. Her türlü filtreyi, ilgili sekmelerin altındaki video ve ses kodeklerine bile ekleyebilirsiniz. (Bir videoyu açıp “Araçlar -> Efektler ve Filtreler -> Video Efektleri -> Gelişmiş” e giderek, bunları nasıl dönüştürdüğünüzü görebilirsiniz.)

vlc player ile video dönüştürme

11. Tüm ince ayarların yapılmasını tamamladığınızda, profili oluşturmak için “Oluştur” a tıklayın, ardından Profil açılır menüsüne eklenecektir.

12. Dönüştür penceresinde yapılacak son şey, çıkış dosyasına “Hedef dosya” kutusuna bir isim vermektir. Kutunun yanındaki “Gözat” a tıklamanız yeterlidir, dönüştürülmüş videoyu kaydetmek istediğiniz yere gidin ve “Dosya Adı” kutusuna bir isim girin.

 vlc media player ile video dönüştürme

Son olarak, Başlat’ı tıklayın ve videonuz dönüşüm yaparken sabırla bekleyin. VLC penceresinin altındaki mavi zaman çubuğuna bakarak ilerlemesini izleyebilirsiniz.

vlc player ile video dönüştürme
VLC, gerçekten video yazılımının dipsiz kuyularıdır ve yukarıdaki gibi özellikler, medya oynatıcı yığınının üstündeki yerini tamamen haklı çıkarır.  Ücretsiz olarak VLC Player Video Dönüştürme adımlarını böylece tamamladık.  Bizimle paylaşmaktan ötürü övünen üst VLC özellikleriniz var mı? Aşağıda sorum olarak iletebilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.