Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu Geri Getirme Adımları

Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu Geri Getirme

Geri dönüşüm kutusu kayboldu yada silindi fark etmez Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu Geri Getirme oldukça basittir program gerektirmez.

Panik yapmayın! Geri dönüşüm kutusunu masaüstünüzde geri almanın yolları vardır. Belki de yanlışlıkla gizlenmiş ya da geri dönüşüm kutusunu silecek kadar ileri gittinizdir. Sebeplerinden bağımsız olarak, geri almak için çözüm olacak bazı yollar aşağıdadır.

** Geri Dönüşüm Kutusu’nu yeniden etkinleştirin

Geri dönüşüm kutusunu yanlışlıkla devre dışı bıraktıysanız, masaüstünde görünmesini durduracaktır. Başka bir şey denemeden önce, yanlışlıkla bir şekilde devre dışı bırakmadığınızdan emin olun.

1. Kontrol etmek için, Başlat botonuna, ardından Ayarlar sekmesine tıklayın.

Geri dönüşüm kutusu kayboldu

2. Kişiselleştirme’ye tıklayın.

Geri dönüşüm kutusu kayboldu

3. Sol bölmeden Temalar‘ı tıklayın.

Geri dönüşüm kutusu kayboldu

4. Sağdaki “İlgili Ayarlar”ının altında ki, “Masaüstü simge ayarları” nı tıklayın.

5. Bu pencerenin üstündeki simgeler listesini görürsünüz. Geri Dönüşüm Kutusu kutunun işaretlendiğini iki kez kontrol edin; eğer değilse, işaretleyin ve Tamam‘a tıklayın.

Geri dönüşüm kutusu silindi

Gördüğünüz gibi, buradayken masaüstünüze yerleştirebileceğiniz başka simgeler de var. Örneğin, kendinizi kontrol panelinde her zaman ince ayar yaparsanız, daha kolay erişmek için bu pencereden bir simge ekleyebilirsiniz.

Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu Geri Getirme

** Yeni bir Geri Dönüşüm Kutusu Oluşturma

Kutuyu işaretlediyseniz ancak Geri Dönüşüm Kutusu hala görünmüyorsa, bunun yerine yeni bir tane yapabiliriz! Bu gizli dosyaları görüntülemeyi gerektirir, bu yüzden onları görebilmemiz için bazı ayarları değiştirmeye hazır olun.

1. Gizli dosyaları görüntülemek için, önce Başlat butonuna sağ tıklayın, ardından Dosya Gezgini‘ni tıklayın.

Geri dönüşüm kutusu silindi

2. Dosya Gezgini’nin açıldığında nerede olduğu önemli değildir; biz sadece pencerenin kendisini şimdi istiyoruz. Üst sekmelerden “Görünüm” ü tıklayın. Açılan şeritte, en sağdaki “Seçenekler” butonunu tıklayın.

Geri dönüşüm kutusu silindi

3. Açılan pencerede, “Görünüm” sekmesine tıklayın.

4. Alttaki kaydırma kutusunda “Gizli dosya ve klasörler” kategorisini bulun. Bunun altında “Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster” in yanındaki yuvarlak daireyi işaretleyin. Bu, Windows’un bizden gizlediği alanları görmemizi sağlar.

5. Ayrıca, “Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle” yi bulun ve onay kutusunun işaretini kaldırın. Windows önemli bir şeyi silmememiz konusunda bize bir uyarı verecektir, tamam yada evet diyerek geçiniz. Hiçbir şeyi silmeyeceğiz.

6. Dosya Gezgini’ne geri dönün ve çubuğun solundaki “Bu Bilgisayar”a, ardından “Yerel Disk C:” ye girin. Üstte “$Recycle.Bin” adlı bir dosya bulacaksınız. Bu klasörün içine girdiğinizde Geri Dönüşüm Kutusu’nu görmelisiniz.

7. Geri Dönüşüm Kutusunu sağ tıklayın, “Gönder” seçeneğinin üzerine gelin ve “Masaüstü (kısayol oluştur)” seçeneğini tıklayın.

Masaüstünde yeni bir Geri Dönüşüm Kutusu’nuz olacak. Öğeleri eklediğinizde doldurduğunu göremediğinizden varsayılan kısayolla tamamen aynı değildir ve kısayolu sağ tıklayarak boş bırakamazsınız. Bununla birlikte öğeleri normal bölmeye benzer şekilde sürükleyebilirsiniz. Kutuyu boşaltmanın zamanı geldiğinde, kısayolu çift tıklatabilir, açılan pencerede geri dönüşüm kutusunu sağ tıklayıp “Boş Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt” a tıklayabilirsiniz.

Kestirme kurulumunuzu yaptıktan sonra, önemli dosya ve klasörleri gizli tutmak için “Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle” yi yeniden etkinleştirin ve yanlışlıkla silinemeyeceklerini unutmayın!

Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu Geri Getirme

Bazen Geri Dönüşüm Kutusu artık görünmüyor. Yanlışlıkla sildiyseniz veya basitçe devre dışı bırakmanız fark etmez, bu eğitimde öğrendiğiniz gibi Geri Dönüşüm Kutusu işlevselliğini yeniden kurma yollarını bulabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.