WhatsApp Sessize Almak ve Engelleme Farkı

WhatsApp Sessize Almak ve engelleme genellikle aynı olmasıyla karıştırılıyor. Kullandığınızda ne olacağını bilmek için farkı öğrenin.

Çoğumuz, arkadaşlarınızla, ailenizle ve hatta işletmelerle bağlantı kurmak için günlük olarak WhatsApp kullanıyoruz. WhatsApp bir kullanıcı adı gerektirmediğinden, numaranızı taşıyan herkes size mesaj gönderebilir. Sonuç olarak, çok fazla spam veya rahatsız edici mesaj alırsınız. Böyle durumlarda WhatsApp Sessize Almak veye rahatsızlık duyduğunuz kişiyi WhatsApp’ta Engellemek istersiniz.

Bu tür mesajlardan kaçınmak için, WhatsApp’taki iki harika özelliğe (sessiz ve engelle) sahipsiniz. Her biri mesajları kısıtlamak içindir ancak farklı şekillerde kullanılır.

WhatsApp Sessize Almak ve Engel Farkı

Peki aralarındaki fark nedir? Daha fazla uzatmadan başlayalım.

WhatsApp Engelleme Nedir

WhatsApp Engelleme, birinden gelen mesajları durdurmak için zor bir yoldur. Bir kişiyi engellediğinizde, onlarla konuşamazsınız; çünkü Engelleme her türlü Doğrudan Sohbetler, Sesli Aramalar ve Video Görüşmeleri iletişimini kısıtlar.

WhatsApp Sessiz Nedir

WhatsApp Sessiz, engellemek için uygun bir alternatiftir. Basit bir deyişle, sessiz bildirimleri susturmak anlamına gelir. Bir sohbeti sessize aldığınızda, söz konusu kişi size doğrudan bir mesaj gönderdiğinde sesli bildirim almazsınız. Bu kişiden gelen yeni mesajları kontrol etmek için, kişinin WhatsApp’taki sessiz sohbetini kontrol etmeniz gerekir.

Gruplar ve Kişisel Sohbetler

Kişisel sohbetleri ve grupları sessize alabilirken, yalnızca bireysel sohbetleri engelleyebilirsiniz. Engelleme özelliği gruplar için mevcut değildir. Mesaj almayı durdurmak için gruptan çıkmanız gerekir. Daha sonra WhatsApp Sessize Almak için işlem yapabilirsiniz.

Bu özellikleri kullanırken hatırlamanız gereken iki önemli şey vardır:

1. Kişisel bir sohbeti engellediğinizde, grup sohbetleri etkilenmez. Yani, kişisel olarak birbirinizle iletişim kuramasanız bile, engellenen kişi yine de ortak gruplar halinde mesajlar gönderebilir. Her ikisi de birbirlerinin mesajlarını gruplar halinde görüntüleyebilir.

2. Benzer şekilde, grup görüşmelerinde sessiz kişi ile ilgili bildirimler alırsınız. Bunları ayrı ayrı susturmak, grup sohbetleri üzerinde hiçbir etkiye sahip olmaz. Bildirimlerini kapatmak için bir grubu susturmanız gerekir. Grupları kapattığınızda, üyelerinden kişisel sohbet bildirimlerini değiştirmez.

  • En Son Görülenler, Çevrimiçi Durum ve Profil Resimleri Ne Olur?

Bir kişiyi engellediğinizde, söz konusu kişi WhatsApp’ta aktif olduğunuzda en son ne zaman gördüğünüzü, profil resminizi veya çevrimiçi durumunuzu göremez. Ancak, sessize aldığınız kişi tüm bu ayrıntıları görüntüleyebilir.

  • Whatsapp’ın Çağrısına Ne Olur?

Birini engellemek, çağrılar dahil olmak üzere onlarla tüm WhatsApp iletişimini durdurur. Sesli veya görüntülü arama yapamaz veya alamazsınız. Ancak, diğer uygulamalarda yapılan konuşmalara veya aramalara hiçbir şey olmuyor. Engellenen kişi, WhatsApp dışında sizinle hala iletişim kurabilir.

WhatsApp Sessize Almak da, sessiz kişi sizi arayabilir. İlginç bir şekilde, sessiz, çağrı bildirimlerini susturmaz, yalnızca ileti bildirimlerini susturur.

  • Geçmiş Konuşmalar Ne Olur?

Birini engellediğinizde veya sessize aldığınızda, geçmiş konuşmaları hiçbir şey yapmaz. Turp gibi olur. El ile silmediğiniz sürece bu sohbetler WhatsApp’ta kalır.

  • Mesaj Durumu Nasıl Olur?

WhatsApp’ın mesaj durumunu göstermek için üç sembolü vardır. Tek bir gri onay işareti mesajın gönderildiğini ancak iletilmediğini, iki gri onay işaretinin mesajın teslim edildiğini ve iki mavi onay işaretinin mesajın okunduğunu gösterir.

Engellenen bir kişi size bir mesaj gönderdiğinde, yalnızca tek bir gri onay işareti alır. Engellenen bir kişiye mesaj gönderemediğiniz için, sizin için mesaj durumu yoktur.

Aksine, mesaj durumu sessiz kişiler için normal kurallara uyar. Bir mesaj iletildiğinde iki gri tik sesi alırlar ve mesajı okuduğunuzda maviye döner.

  • Whatsapp’tan Sessiz veya Engellenen Kişiler Silinirse Ne Olur?

Böyle bir şey olmadığından endişelenmenize gerek yok. İletişim bilgileri telefonunuzda olduğu gibi WhatsApp’ta da kalır.

  • WhatsApp Sessize Almak ve Engelleme Yaptığımda Bildirildiler mi?

Hayır. Diğer kişiye sesini kapattığınızda veya engellediğinizde bildirim gönderilmez.

  • Engellenen veya Sessize Alınan Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Sessize alınmadığını bilmenin bir yolu yok. Ancak, engelleme söz konusu olduğunda, bunun doğrudan bir yolu olmasa da, bir çok şeyden anlayabilirsiniz.

Örneğin, kişinin profil resmi veya çevrimiçi durumu eksikse veya mesajlarda her zaman tek bir gri tik varsa, bir şeyin balık olduğunu bilmelisiniz. Ancak, her üçü de orada olsa bile, mutlaka engellenmiş olduğunuz anlamına gelmez.

  • Sessize Alınan Bir Kişiyi Engelleyebilir misiniz?

Tabiii, sessiz bir kişiyi engelleyebilirsiniz. Bunun üzerinde hiçbir kısıtlama yoktur. Benzer şekilde, engellenen bir kişiyi sessize alabilirsiniz, ancak engellenen kişi yine de size mesaj gönderemediğinden bu anlamsızdır.

WhatsApp Sessize Almak ve Engelleme

Hem sessiz hem de blok insanlardan kaçınmak için kullanılırken, birbirlerinden çok farklılar. Biri yalnızca bildirimleri kapatmak için kullanılırken, diğeri WhatsApp’taki herhangi bir temastan kaynaklanan tüm iletişim biçimlerini durdurur.

Aile gruplarınızı veya günaydın mesajlarını göndermeye devam eden uzun mesafeli akrabalarınızı kapatmak isteyebilirsiniz. Öte yandan, can sıkıcı eski sevgiliniz veya çok fazla spam yapan markalar için blok kullanın.

Şimdi ikisine de aşina olduğunuza göre silahınızı akıllıca seçin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.