Windows 10 Ayarlar Açılmıyor Sorun Çözüm

Windows 10 Ayarlar Açılmıyor, makalemizde windows 10 işletim sisteminde ayarlar menüsü açılmıyor ise çözüm için aşağıdaki adımları uygulayın.

Birçok kişi, Microsoft’un güvenilir Denetim Masası’nı yavaş yavaş bitirmesini istemese de, Ayarlar uygulaması Windows 10’un önemli bir özelliğine dönüştü. Ayarlar, cihazları kontrol etmekten, kullanıcıları ve Oyun özelliklerini kontrol etmeye kadar her işe yarıyor.

Dolayısıyla, Ayarlar programı duraklıyorsa veya ilk başta açılmıyorsa, düzeltmek için uygulana bilecek bir takım işlemler var.

Windows 10 Ayarlar Açılmıyor

Ayarları Açmanın Alternatif Yolları

Çalışmayan bir Ayarlar uygulamasına hızlı bir çözüm arıyorsanız, en iyi seçeneğiniz bunu denemek ve başka bir şekilde açmak olabilir.

Bir yöntem, Ayarlar uygulamasını denemek ve açmak için Win + I tuşlarına basmaktır.

Alternatif olarak, görev çubuğundaki İşlem Merkezi simgesini ve ardından “Tüm Ayarlar” ı tıklayabilirsiniz.

Bu yöntemler işe yaramazsa veya Ayarlar uygulamanız hala Başlat menüsünüzden normal şekilde erişilemiyorsa, biraz daha ilgili bir şey denemenin zamanı geldi…

Windows Uygulamalarını Yeniden Yükleme ve Yeniden Kaydetme

Windows 10’daki Ayarlar uygulaması, resmi yerleşik Windows uygulamaları arasında sayılır, bu nedenle (diğer tüm Windows 10 uygulamalarıyla birlikte), yeniden yüklemeniz gereken sorunları giderir.

Bunu yapmak için, PowerShell’i açın (Arama alanına “powershell” yazın, sonra sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin) ve aşağıdaki komutu girin:

Get-AppXPackage | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Bu komu, tüm Windows uygulamalarını yeniden yeniden yükleyecektir. Umarız Ayarlar uygulamasını (ve diğerlerini) tam çalışma düzenine geri döndürür.

Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Bir SFC Taraması Yapın

Ayarlar uygulamasını düzeltmenin daha ayrıntılı yöntemini denemeden önce, işinizi yapabileceğiniz birkaç hızlı düzeltme söz konusudur:

Sabit sürücünüzü hatalar için tarayın – Başlat menüsüne gidin, cmd yazın, komut istemini açın ve sfc /scannow yazın.

Bu başarısız olursa, Windows Update Troubleshooter‘ı indirin ve yardımcı olup olmadığına bakın.

Windows 10 Ayarları Açılmıyor

Yeni bir Windows Kullanıcı Oluştur

Yine de, Ayarlar uygulamasını açamıyorsanız, yeni bir yönetici hesabı oluşturma ve dosyalarınızı ona aktarma konusunda daha radikal bir çözümün zamanı gelmiştir. Yeni bir hesap oluşturmak için Ayarlar uygulamasını kullanamadığınız için, Windows 10 Pro’nuz varsa Microsoft Ortak Konsol Belgesini kullanabilirsiniz.

Başlat‘a tıklayın ve lusrmgr.msc yazın. Ortak Konsol Belgesinde, Kullanıcılar ‘ı tıklatın, kullanıcıları sağ tıklatın ve ardından “yeni kullanıcı ekleyin.” Bilgilerinizi girin, ardından mevcut hesabınızdan çıkın ve yeni olana geçiş yapın.

Windows 10 Home Edition’a sahipseniz, bunun yerine komut istemini kullanarak yeni bir kullanıcı oluşturmanız gerekir.

Başlat menüsüne tıklayın, cmd yazın, Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve ardından “Yönetici Olarak Çalıştır” a tıklayın.

Komut İstemi’nde aşağıdaki komutu yazın, ancak yeni yönetici hesabı için oluşturmak istediğiniz kullanıcı adı ve parola ile. Aşağıdakinin aynısını yazarsanız benim belirlediğim gibi bir hesap açmış olursunuz.

net user newusername newpassword /add

Hesabın oluşturulduğunu size bildirmek için “Komut başarıyla tamamlandı” mesajını görmelisiniz.

Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Ardından, “Denetim Masası -> Kullanıcı Hesapları -> Başka bir hesabı yönetin” bölümüne gidin.

Yeni oluşturduğunuz hesabı seçin, “Hesap türünü değiştirin“, ardından yeni pencerede “Yönetici” ye tıklayın ve ardından “Hesap Türünü Değiştirin.” butonuna tıklayın.

Yeni kullanıcı artık yönetici. Mevcut hesabınızdan ve yeni kullanıcı hesabından çıkış yapın. Ayarlar uygulamasına erişmeyi deneyin, şimdi çalışıyor olmalı.

Windows 10 Ayarlar Açılmıyor Sorun Çözüm için paylaştığımız yukarıdaki çözüm yolları mutlaka işe yaramalı. Bu kolay değil, ancak yeni bir Windows hesabı oluşturmak, bu sorunla başa çıkmak için yayınlanmış olan yamalara rağmen, bu sorunun çözülmesini sağlayan en iyi çözümdür. Yeni bir hesap oluşturma zorluğundan geçmeden önce, bu makalenin başındaki iki basit çözümü denemeniz gerektiğini tekrar vurgulamak gerekir.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.