yeni sürüme geçirmeden önce yapılacak 10 şey, Windows güncelleme sorunları, windows 10 uyumluluk. sürücü güncelelme, windows 10 güncelleme sorunu,

Yeni Sürüme Geçirmeden Önce Yapılacak 10 Şey

Windows kullanıcıları genellikle yeni sürüme geçiş yaptıktan veya büyük bir güncelleme yükledikten sonra birçok sorunla karşılaşırlar. Bu makale, bu sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacak bazı bilgileri Windows Yeni Sürüme Geçirmeden Önce Yapılacak 10 Şey hakkında bilgi içerir.

Son zamanlarda, Microsoft sonbahar yaratıcıları güncelleştirmesini yayımladı. Bazı kullanıcılar halihazırda bu güncellemeye sahipler ve windows hello missing, mavi ekran vs gibi bazı yaygın hatalarla karşı karşıyalar . Geçmişte, milyonlarca kullanıcının Windows 7 veya 8’i 10’a yükselttikten sonra çeşitli sorunlarla karşılaştığını gördük. Aslında, normal. Çünkü çoğu eski PC, modern işletim sistemleriyle tam olarak uyumlu değildir. Bununla birlikte, önemli bir güncelleme veya yeni windows yüklemeden önce birkaç genel sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için birkaç şey yapabilirsiniz.

Windows Yeni Sürüme Geçirmeden Önce Yapılacak 10 Şey

yeni sürüme geçirmeden önce yapılacak 10 şey, Windows güncelleme sorunları, windows 10 uyumluluk. sürücü güncelelme, windows 10 güncelleme sorunu,

1. Sistem Yedeklemesini Alın

Güvenlik nedeniyle, yapmanız gereken ilk şey bu olmalıdır. Sistem görüntüsü yedeklemesinin alınmasının birçok yolu vardır. Bunu yapmak için dahili aracı veya üçüncü parti araçları kullanabilirsiniz. Üçüncü parti araçları kullanmayı planlıyorsanız, AOMEI Backupper’ı düşünebilirsiniz . Bununla birlikte, windowsla birlikte gelen yerleşik yedekleme sistemini kullanmanızı öneririm.

2. Son Windows Yapısı ile Sistem Uyumluluğunu Kontrol Edin

Öncelikle, en yeni Windowsların sistem gereksinimlerini kontrol etmelisiniz. Daha sonra, bilgisayarınızın tüm gereksinimleri karşıladığından emin olun. En son Windows 10 sistem gereksinimlerini öğrenmek için şu adresi ziyaret edin: https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-10-specifications . Bununla birlikte, tüm popüler üreticiler belirli Windows sürümleri için kendi web sitelerinde uyumlu cihaz listesi sağlar. Bu listeyi kontrol etmelisin. Bununla birlikte, bilgisayarınızın en yeni windows kurulumuyla uyumlu olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olacak popüler markaların bağlantıları.

  1. Asus
  2. Acer
  3. Dell
  4. HP
  5. Lenovo
  6. Samsung
  7. Toshiba

3. Windows Yükleme Sürücüsünün (C) Yeterli Disk Alanı Varlığından emin olun

Çoğu zaman insanlar yerel disk C’de düşük disk alanı problemiyle karşılaşırlar. Önemsiz dosyaları silmek ve gereksiz yazılımları kaldırmak için windows disk temizleme özelliğini kullanabilirsiniz. Windows 10 kullanıcısıysanız, OneDrive klasörünü başka bir bölüme taşımak çok fazla yerden tasarruf sağlayabilir. Ancak, windows yükseltme için yeterli disk alanı boşaltmak için gereken tüm işlemleri yapın.

4. Tüm Sürücüleri En Son Sürüme Güncelleyin

Büyük bir Windows güncellemesi yüklendikten veya Windowsların yeni sürüme yükseltmeden önce, yüklü olan tüm sürücülerin güncel olduğundan emin olmalısınız. Çoğu zaman kullanıcılar, sürücü uyumsuzluğundan dolayı çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Okuyun: Windows’da Sürücüleri Güncelleme

Bununla birlikte, Driver Booster adlı bir üçüncü taraf aracı , tüm sürücülerinizi herhangi bir sorun olmadan güncelleyebilir. Kullanabilirsin.

5. Güvenlik Programlarını Devre Dışı Bırakma

Çoğu durumda, Antivirus veya güvenlik duvarı önemli windows güncellemelerini engeller. Yani, Windows’u güncellemeden önce bu programları devre dışı bırakmalısınız.

6. Sabitleme Sistem Dosyaları Sorunları

Bazı Windows sistem dosyalarında sorun varsa, Windows güncelleme / yükseltme işlemi sorunsuz şekilde başlayamayabilir. Yani, her şeyin yolunda olduğundan emin olmalısın. Bunu yapmak için, bu komutları yönetici olarak çalıştırın.

Talimatlar:

  • İlk olarak, Başlat Menüsünü Aç,  cmd yazın , Komut İstemi üzerine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
  • Şimdi,  sfc /scannow yazın ve enter tuşuna basın. İşlemi tamamlamak birkaç dakika ila 1 saat veya 2 saat sürebilir. Bununla birlikte, bu görevi tamamlayana kadar beklemeniz gerekecek. Bu olacak bozuk sistem dosyalarını düzeltecek.
  • Aynı zamanda bu komutları çalıştırmanızı öneririm.

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Bu komutlar windows yükseltme işleminin yumuşak bir ortamda olmasını sağlar.

7. Güncelleme Bileşenlerini Sıfırla

İçerik oluşturucuları güncelleme veya yıldönümü güncellemesi gibi önemli bir Windows güncellemesi ise, güncelleme bileşenlerinin Tamam olduğundan emin olmalısınız. Bunu sağlamak için, bu bileşenleri sıfırlamanız gerekir .

8. Harici USB Aygıtlarını Çıkarın

Uzmanlar, işletim sisteminizi yükseltmek için genellikle Fare ve Klavye harici harici USB aygıtlarının bağlantısını kesmenizi önerir.

9. Tabii Laptop’u veya UPS’in Tamamen Şarj Edildiğinden emin olun

Kurulum işlemi orta konumdayken, sistem elektrik kesilmemelidir. Bilgisayarınıza zarar verebilir. Yani, dizüstü veya masaüstü UPS’inizin tam olarak şarj edilmiş olduğundan emin olmalısınız.

10. Üçüncü Tarafların Arka Plan Hizmetlerini Devre Dışı Bırakma

Ayrıca, tüm üçüncü parti arka plan hizmetlerini de devre dışı bırakmalısınız. Çünkü büyük güncelleme kurulumu sırasında sorunlara neden olabilirler. Bunu yapmak için temiz önyükleme yapın .

Bunları yaptıktan sonra, önemli windows güncellemelerini veya yeni Windows yüklemek güvenlidir. Umarım bu ipuçları size yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, başka bir fikrin varsa yorum kutusunda paylaştırmaktan çekinmeyin.

Ayrıca Bakınız: Err_Connection_Reset Hatası Çözümü

Umarım Yeni Sürüme Geçirmeden Önce Yapılacak 10 Şey makalemizi beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.