YouTube'u Çocuklar için Güvenli Hale Getirmek

YouTube’u Çocuklar için Güvenli Hale Getirmek

YouTube’u Çocuklar için Güvenli Hale Getirmek, çocuklarınızı YouTube‘un karanlık tarafından uzak tutmanız için gerekli bir işlemdir.

Ben büyürken, televizyon olduğu yerdeydi. Okuldan eve gelip “Ninja Kaplumbağaları” açmak için sabırsızlanıyorduk. Bugün, çocuklar televizyonla ilgilenmiyor. Bunun yerine, hepsi YouTube ile ilgililer.

 YouTube’u Çocuklar için Güvenli Hale Getirmek için Google, Teoride çocukların bir YouTube hesabına kaydolmadan önce 13 yaşında olması gerekiyor. Bununla birlikte, birçok anne-baba, çocuklarının bu kuralı benimsemelerine ve onlardan önce hesap açmasına izin verir. Common Sense Media tarafından yapılan bir anket, 8 yaş ve altındaki çocukların, mobil cihazlarda günde ortalama kırk sekiz dakika ve toplam ekran süresinde iki saat ve on dokuz dakika harcadığını gösterdi.

YouTube‘da harika içerik var. İhtiyacınız olan her şeyi hemen hemen bulabilirsiniz. Ancak çoğu insanın bildiği gibi, YouTube‘un da karanlık tarafı vardır. Yani porno, nefret dolu konuşma veya küfür ile çalınan video veya videoları bulmak zor değil.

YouTube, uygunsuz içeriğin platformunda genç insanlara ulaşmasını engellemek için bazı adımlar attı. Onlar, çocukların görmemesi gereken videoları yakalayan filtreler ayarlayan YouTube Kids‘i oluşturdular. Ayrıca, yetişkinlere yönelik içerik videolarını hedefleyen kanallardan çocuklardan reklam geliri elde ettiler ve bu türden bir pazarlama yapmaya teşvik ettiler.

YouTube’u Çocuklar için Güvenli Hale Getirmek

Tabi çocuklar uygulama yerine tarayıcılar üzerinden ne işlem yapabiliyorlar. Bu noktada tarayıcı engelleme yada tarayıcıya şifre koyma mantıklı olabilir. Google Chrome Şifre Koyma hakkında yazdığımız makaleyi bu noktada incelemenizi öneririm.

Aile Hesapları

Küçük çocuklarınız varsa (12 yaş altı), bir YouTube Aile Hesabı oluşturarak çocuklarınızı bu içerikten koruma hedefinize ulaşabilirsiniz. Bunu, yeni bir Gmail hesabı oluşturarak ve beraberindeki YouTube Kanalını ayarlayarak yaparsınız.

Bir aile hesabı, onaylanmış videoların oynatma listelerini yapmanızı ve aile dostu kanallara abone olmanızı sağlar. Çocuklarınız bu hesaptaki videoları izlerse soldaki tarih listesinde görüneceklerdir, böylece görüntülemelerini izleyebilirsiniz.

 YouTube’u Çocuklar için Güvenli Hale Getirmek için attığınız bu adımda, hesabı mümkün olduğu kadar güvenli tutmak için, ekleyebileceğiniz diğer koruma katmanları aşağıdadır.

 • Arama seçeneğini kapatın ve İzleme Geçmişini duraklatın. Bu işlemler YouTube‘un çocuğunuzun izlediği videolardan bilgi toplamasını engeller.
 • Güvenlik modunu veya Sınırlı modu açın. Aileniz YouTube’a birkaç tarayıcıda erişiyorsa, bunu hepsine yapmanız gerekir. Bu seçeneği bulmak için en altına gitmeniz gerekir.
 • Giriş bilgilerinizle koruyarak güvenlik modunu kilitleyin.
 • Uygunsuz videoları işaretleyerek nedene yardımcı olun. YouTube bu bildirimleri izlemeye yardımcı olan gerçek insanlara sahiptir.
 • Ayrıca, bir videoyu raporladığınızda, kanalınızdan otomatik olarak engellenir.
 • Otomatik oynatmayı kapat. Listedeki bir sonraki video uygunsuz olabilir. YouTube’un videoları otomatik olarak başlatmasını engellemek en iyisidir.

Kişisel Hesap Güvenliği

Yıllar boyunca, çocuğunuz bir aile kanalı kullanmak zorunda kalmaktan ya da yalnızca sizin belirlediğiniz çalma listeleriyle sınırlı kalmaktan kaçınmaya başlayabilir. Bu fikirlerden birini etkinleştirirseniz, YouTube‘u yine de kendi kanallarında güvenle kullanabilirler.

 • Ekstra bir içerik filtreleme ve güvenlik katmanı eklemek için OpenDNS gibi bir ağ servisi kullanın.
 • Norton Family Premier veya McAfee Security’nin Güvenli Gözler gibi bir web filtreleme yazılımı kullanarak izleyin. Bu programlar çocuğunuz uygunsuz videolar izlerken sizi bilgilendirir ve sakıncalı olanları engellemenize izin verir.

Ebeveyn Sorumluluğu

 YouTube’u Çocuklar için Güvenli Hale Getirmek bir güvenlik duvarı gibi olmalısınız. Çocuğunuzun engellemesini beklediğiniz tüm içerik için YouTube’u suçlayamazsınız. Çocuğunuzun en önemli filtresi sizsiniz. Platformu çocuğunuzla birlikte kullanma konusundaki beklentilerinizi iletmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu sistemleri, görüntüleme davranışlarında sekmelerde bulunduğunuzu bildirmek için yerine yerleştirin.

 • Rasgele telefon kontrolleri yapın. Görüntüleme geçmişlerine bakın. Boşsa, şüpheli ol. Olmaması gereken bir şeyi izlerken yakalanmaktan kaçınmak için muhtemelen tarihlerini siliyorlar.
 • Çocuğunuzun kullandığı her uygulamada ve tarayıcıda kısıtlı modu etkinleştirdiğinizden emin olun.
 • Çocuklarınızla uygunsuz bir şey gördüklerinde ne yapacakları ve kurallarınıza uymamalarının ne gibi sonuçları olduğunu konuşmaları.
 • Kullanıcı adlarını ve şifrelerini bilin.

YouTube’a Yükleme

Çocukken bağımlı olduğumuz “Ninja Kaplumbağalar” ile bugünün “YouTube” u arasındaki en büyük fark, içerik yükleme yeteneğidir. Birçok çocuk, genç yaşta kendi videolarını çekmeye başlamak ister, ancak denetlenmeyen içerik yüklemek, yıkıcı sonuçlara yol açabilir. Çocuklar video yüklerse, konumlarını, kimliklerini ve diğer kişisel bilgilerini bırakma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

 • Video yüklemek istiyorlarsa, güvenle ve özel olarak yapmak için onlarla birlikte çalışın.
 • İlk başta özel olarak gönderin. Özel gönderi, bağlantıya sahip kişilerin, aile üyeleri gibi, videoyu görmesine olanak tanır ancak bu bilgileri halka açık yapmaz.
 • Videolardaki yorumları öldürün, en azından bir eğitim aracı olarak kullanabileceğinize kadar büyüyün.

Çocuklarınız YouTube kullanıyor mu? Eğer öyleyse, kullanımlarını izliyor musunuz? Değilse, riskleri göz önünde bulundurun ve hemen kontrol etmeye başlayın. YouTube’u Çocuklar için Güvenli Hale Getirmek geleceğimiz için önemli. Bu durumu göz ardı etmeyiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.