Tp Link WA5210G MAC Filtreleme

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme

Birileri sizden habersiz Tp-Link WA5210G Modeme mi bağlanıyor. Hemen Tp Link WA5210G MAC Filtreleme adımlarını uygulayın KURTULUN.

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme neden yapılır? Kablosuz internet kullanan kişilerin yaşadığı sorunlardan biri olan izin vermediğimiz birilerin kablosuz ağımıza bağlanarak internet bağlantımızı izinsiz olarak kullanmalarıdır. Kablosuz ağımıza şifre koymamız bile bu kişileri durduramayabilir. Sonuç olarak maalesef ki bu tip kişiler yüzünden interneti kullanmamamıza rağmen yüksek faturalar ödeyebiliriz. Bu nedenle Tp Link WA5210G MAC Filtreleme dahil tüm modemlerde MAC Filtreleme işlemini tavsiye ediyoruz.

Mac Nedir? Her internet özelliği olan cihazın internete girerken kendine özgü üretilmiş  numaraları vardır. Bu numaralar ile internet ortamında dolaşır, bazı sitelere yada uygulamalara giriş yaptığımızda ban yediğinizde ip adresine göre ban atarlar modemi aç kapat yaptığının zaman ip adresi değiştiği için tekrar girebilirsiniz. Fakat Mac adresine ban atıldığında bir daha siteye aynı cihazdan giriş yapamayız.

Her İnternet özelliği olan cihazın Mac adresi vardır. Telefonlar , bilgisayar , tablet , akıllı televizyonlar gibi cihazların Mac adresine göre interneti aldığımız modemde izin verme yada engelleme nasıl yapacağınızı yazılı ve görsel olarak anlatacağız. Smart tv vb bir cihazın mac adresini modeme eklemek istiyorsanız Televizyonun MAC Adresini Öğrenme makalemizden destek alabilirsiniz.

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme 01
Tp Link WA5210G-IP Adresi

Modeme bağlı cihazdan tarayıcımızı (İnternet Explorer, Firefox, Chrome,Opera, Safariv.b.) açıyoruz. Adres kısmına modem’in IP adresi olan 192.168.1.254 yazdıktan sonra entere tıklıyoruz.

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme 02
Tp Link WA5210G MAC Filtreleme – Kullanıcı Adı-Şifre

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme işlemi yapabilmeniz için Kimlik Doğrulaması Gerekiyor alanı açılacaktır.

Tp Link WA5210G Kullanıcı Adı: admin Şifre: admin Giriş Yap butonuna tıklayınız.

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme 03
Tp Link WA5210G MAC Filtreleme – Wireless

Tp Link WA5210G modemin arayüzüne giriş yaptıktan sonra sol bölümde yer alan Wireless seçeneğine tıklıyoruz.

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme 04
Tp Link WA5210G-MAC Filtering

Wireless seçeneğinin altında yer alan seçenekler arasında bulunan MAC Filtering seçeneğine tıklıyoruz.

Allow (İzin ver): Seçeneğini işaretlersek sadece Mac adresini eklediğimiz cihazlar Tp-Link modeme bağlantı kuracaktır. İzin vermediklerimiz bağlantı kuramazlar.

Deny (Reddet): Seçeneğini işaretlersek sadece Mac adresini Tp-Link modemin arayüzüne eklediğimiz cihaz yada cihazlar modeme bağlantı kuramazlar. Bu işlemi gerçekleştirmek için engellemek istediğiniz cihazın Mac adresini bilmemiz gerekiyor.

Tp Link WA5210G MAC Filtreleme 05
Tp Link WA5210G MAC Filtreleme-Wireless Statistics

Wireless Statistics Kablosuz İstatistikler seçeneğine tıkladığımızda izin verdiğimiz yada Reddettiğimiz cihazı Mac adresinin eklendiğini göreceğiz. Yaptığınız işlemler doğrultusunda Tp-link modemin kablosuz ağ özelliğini daha güvenli halle getirerek internetinizi sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz. Tp Link WA5210G MAC Filtreleme adımları başarılı bir şekilde tamamlanmış oldu.  Sormak istediğiniz bir konu olursa yorumlarda iletebilirsiniz.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.