30-30-30 Modem Sıfırlama Kuralı

30-30-30 Modem Sıfırlama Kuralı, modem resetlenmiyor yada herhangi bir nedenden dolayı sıfırlama ihtiyacı duyduğunuzda kullanmalısınız.

Ev ağı için kullanılan modemler sıfırlamasını, modemin arkasında veya altında sıfırlama anahtarı, çok küçük, girintili bir düğme sağlar. Bu düğme, cihazın geçerli durumunu geçersiz kılmanıza ve ilk üretildiği zamanki varsayılan ayarlara geri yüklemenizi sağlar.

Sıklıkla yanlış anlaşılan bir şey, bir modemin sıfırlama düğmesine sadece bir iki saniye basmanın hiçbir şey yapamayacağıdır. Modemin türüne ve mevcut durumuna bağlı olarak (sahip olabileceğiniz sorunların doğası dahil), düğmeyi daha uzun süre basılı tutmanız gerekebilir.

30-30-30 Modem Sıfırlama Kuralı

Ağ meraklıları, herhangi bir zamanda herhangi bir ev modemin varsayılan ayarlarına tamamen sıfırlaması için, bu 30-30-30 sabit sıfırlama prosedürünü geliştirdi.

30-30-30 Modem Sıfırlama Nasıl Yapılır

Modeminizde sıfırlama yapmak için şu üç basit adımı izleyin:

  • Modeminiz prize takılı ve açıkken, 30 saniye boyunca sıfırlama düğmesini basılı tutun.
  • Düğmeyi basılı tutarken, modemi güç kaynağından çekin. Adaptörü prizden çekerek veya elektrik kablosunu modemden çekerek yapabilirsiniz. Ardından 30 saniye daha basmaya devam edin.
  • Hala sıfırlama düğmesine basılı tutarken, gücü tekrar açın ve 30 saniye daha basılı tutun.

90 saniyelik bu işlem tamamlandıktan sonra modeminizin fabrika varsayılan durumuna geri yüklenmesi gerekir. Modeminizin tam 30-30-30 prosedürünü gerektirmeyebileceğini unutmayın. Örneğin, bazı modemler bazen sadece 10 saniye sonra ve güç döngüsü olmadan sıfırlanabilir.

Bununla birlikte, bu 30-30-30 kuralının ezberlenmesi ve takibi genel bir kılavuz olarak önerilmektedir.

İpucu: Bir modemi sıfırlandıktan sonra, ilk satın alındığında yapılandırılmış olduğu varsayılan IP adresi ve kullanıcı adı / şifre combo ile oturum açabilirsiniz. Modem bu üreticilerinden biriyse, Tp LinkZyXELve Huawei varsayılan kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bulmak için bağlantıları takip edebilirsiniz.

Modem Resetlenmiyor

Modemin Yeniden Başlatılmasının veya Sıfırlanmasının Seçilmesi

Bir modemin yeniden başlatılması ve modemin sıfırlanması iki farklı prosedürdür. Farkı bilmeniz gerekir, çünkü çevrimiçi bazı öğreticiler, gerçekten yeniden başlatma anlamına geldiğinde modemin sıfırlamanızı söyler.

Bir modemi yeniden başlatma, ünitenin tüm işlevlerini kapatır ve yeniden başlatır ancak tüm yöneltici ayarlarını korur. Bilgisayarınızın yeniden başlatılmasının sadece kapatılmasını ve sonra tekrar açmasını nasıl sağladığına benzer. Modemler , 30-30-30 sıfırlama işlemine gerek kalmadan, gücü kapatmak veya konsolun menülerinden kolayca yeniden başlatılabilir.

Bir modemi sıfırlaması hem modemi yeniden başlatır hem de ayarlarını değiştirerek, kendisine uygulanabilecek tüm özel yapılandırmaları siler. Bu, kablosuz ağ ayarlarınız anlamına gelir. Özel DNS sunucuları, bağlantı noktası yönlendirme ayarları vb. tüm kaldırılır ve yazılım varsayılan durumuna geri yüklenir.

Modem Resetleme

Her ne kadar bariz görünse de, birçok insan ev ağındaki sorunların üstesinden gelmek için bir modemi yeniden başlatmayı düşünmez. Modeminiz yeniden başlatmak aşağıdaki durumlarda yardımcı olabilir:

  • Modem Arayüzü IP adresinde yanıt vermiyorsa (192.168.1.1 veya eşdeğeri)
  • İstemciler aniden bağlanamadığında (özellikle Wi-Fi istemcileri)
  • Evde ani bir elektrik kesintisi yaşandığında.
  • Modemin DNS önbelleğini temizlemek için
  • Modem çok uzun bir süre içinde sıfırlanmadığında (bir ay veya daha fazla)

Bir Modem Çok Fazla Yeniden Başlatılabilir veya Sıfırlanabilir mi?

Bilgisayarlar, telefonlar ve diğer aygıtlar gibi, bir ev modemi, çok fazla kapatılıp açılması veya sıfırlanması sorun oluşturulabilir. Bununla birlikte, modern modemler bir sorun haline gelmeden önce binlerce kez yeniden başlatılabilir veya sıfırlanabilir.

Modeminizde sık kullanılan güç döngüsünün etkilerinden endişe duyuyorsanız, üretici firmaların kendi güvenilirlik derecelendirmelerini dikkate alın. Sonuç olarak modem reset atma işleminin en doğru sunucu vereceği 30-30-30 Resetleme Kuralı yukarıdaki gibidir.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.