AirTies Air 5750 MAC Filtreleme Nasıl Yapılır

AirTies Air 5750 MAC Filtreleme makalemizde modeminize sadece istediğiniz kişilerin bağlantı kursun istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

AirTies Air 5750 modemde MAC Filtreleme yapmak istiyorsanız, öncelikle MAC adresin ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. MAC adresi bilgisayar, Laptop, cep telefonu, tablet, notebook veya buna benzer internete veya bir network ağına bağlanabilme özelliğinde cihazların kullandığı (00:17:33:e7:c7:be gibi) 12 karakterli fiziksel adrese MAC Adresi denir. Filtreleme yapacağınız cihazların MAC adreslerini bilmeniz gerekiyor. Modeminizin arayüzünde sadece izin verdiğiniz cihazlar internete bağlanabilecek.

İzin vermediğiniz cihazlar AirTies Air 5750 modem bağlantı kuramayacaktır. Örneğin bulunduğunuz ortamda 4 adet akılı cihaz var ancak AirTies Air 5750 modem arayüzüne 3 cihazınızın MAC adresini yazarsanız sadece MAC adresini yazdığınız cihazlar modeminize bağlantı kurarak interneti kullanabilir.

AirTies Air 5750 MAC Filtreleme Nasıl Yapılır

AirTies Air 5750 modeme bağlı olarak göründüğünüz cihazdan tarayıcınız (İnternet Explorer, Firefox, Chrome,Opera, Safariv.b.) açın ve adres kısmına modem’in IP’si olan 192.168.2.1  yazınız ve entere tuşlayınız.

GİRİŞ

Şifre: Bölümünü boş bırakıyoruz.

TAMAM butonuna tıklıyoruz.

AirTies Air 5750 modem arayüzüne giriş yaptıysak Kablosuz seçeneğinin altında yer alan FIREWALL (Güvenlik duvarı) işaretliyor ve MAC Filtreleme seçeneğine tıklıyoruz.

MAC ADRESİ

Yazan bölüme interneti kullanması için izin verdiğimiz cihazın IP adresini yazıyoruz.

Ekle seçeneğine tıklıyoruz.

Farklı izin verme istediğimiz cihazlar var ise IP adreslerini tek tek yazarak ekliyoruz.

Kaydet seçeneğine tıklıyoruz.

Yapılan işlemler doğrultusuna AirTies Air 5750 modeminizde MAC Filtreleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız ve sadece istediğiniz cihazlar modeminize bağlantı kurabilecek yeni bir cihaz aldığınızda cihazın Mac adresini ekleyebiliyorsunuz.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.