Artık Telefonu Kapat ve Biraz Uyu, uyumanın faydaları, uyumamanın zararlar, telefon uyku sorunu, akıllı telefon uyutmuyor,

Artık Telefonu Kapat ve Biraz Uyu

Gerçek şu ki internet de dahil olmak üzere çok fazla şey sizin için iyi değil. Sadece çok fazla internet zamanı zihinsel sağlığınızı etkilemekle kalmaz, Kilo, Unutkanlık, İç iltihap nedeniyle bir hastalık ve kalbiniz, damarlarınız ihtiyaç duydukları tamir süresini alamazlar! Bu yüzden Artık Telefonu Kapat ve Biraz Uyu.

Hepimiz biliyoruz ki, harika bir gece uykusu, ertesi gün atlatmanın en iyi yoludur, ama nedenini biliyor musunuz? İşte, uyanık günlerin uykusunun getirdiği bazı faydaların listesi. Daha kolay bir depresyon yaşama, ömrünüzün uzaması, vücudunuzdaki herhangi bir iltihabın iyileşmesi, dikkat becerilerinizin ve uyanıklık seviyesinin zirvede olması, kilo kilo verme, daha yaratıcı olma, strese daha az girme gibi faydaları bulunmaktadır.  Yapmanız gereken tek şey, yatağa yatmak ve geceyi hayal etmek.

Gelen Sorular:

uyumanın faydaları,

uyumamanın zararlar,

telefon uyku sorunu,

akıllı telefon uyutmuyor,

Nasıl Uyuyabilirsiniz

Uyku probleminizi çözmenin en iyi yolu doğal yoldur. Bu, kendiniz için bir program ayarlayarak, cihazlarınızı kapatıp, zaman dolduğunda yatağa girmek anlamına gelir. Doğal yardımcılar harikadır çünkü ilaç gibi gereksiz maddeleri vücudunuza eklemezler. Aslında, uyku arayışınızda size yardımcı olabilecek çok sayıda doğal yatak markası var.

Yine de, şüphesiz, değerli dinlenme zamanınızın ana hırsızı şu an önünüzde oturuyor. Ekranın ve uyku şansınızı bildiğinizden daha fazla etkiliyor.

Melatonin Üretimi

Endokrin olan epifiz bezi tarafından salınan bu hormon, beyninizin sıvı dolu bölümünde bulunur. Asla hissetmeyeceksin çünkü bu bez beyin meselesinin altında gömülü. Bu önemlidir çünkü epifiz bezi melatonin salgıladığında, beyniniz vücudunuza uykuya geçme zamanı olduğunu söylüyor.

Bunu Basıl Biliyoruz?

Epifiz beziniz, gün geceye geldiğinde melatonin salma zamanının geldiğini bilir. Bu kadar basit. Gözleriniz, beyninize güneşin battığına dair bir mesaj gönderir ve epifiz bezine dinlenme ve onarım zamanı geldiğini söyler. Cevap olarak, melatonin üretir ve uyuyakalırsınız. Bu döngüler sirkadiyen ritimler olarak bilinir ve ne kadar iyi uyuduğunuza kadar çok şey yaparlar.

Artık Telefonu Kapat ve Biraz Uyu

Artık Telefonu Kapat ve Biraz Uyu, uyumanın faydaları, uyumamanın zararlar, telefon uyku sorunu, akıllı telefon uyutmuyor,

Ekran Paraziti

Gözlerinizi ekranınızda tuttuğunuzda, televizyonunuz, akıllı telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz olsun, bunun karanlık olduğu mesajını almıyorsunuz çünkü bu cihazların melatonini engelleyen belirli dalga boylarını ürettiği kanıtlanmıştır. Bazı uykusuzlukların nedeni olarak ekran zamanının önerilmiş olması size sürpriz olmamalı.

Kortizol Üretimi

Çok fazla perdeden baskılanan melatoninin aksine kortizol artar, ki bu herkes için müthiş bir haber değildir. Çünkü kortizol, strese cevap veren bir hormondur, bu da uykuyu da kesebilir. Bunun nedeni, cihazlarınızı ve metin veya e-postalarınızı incelediğinizde, vücudunuzun stresli hale gelmesidir. Buna karşılık, adrenal bezleriniz kortizol üretir.

Uyumadığınızda Ne Olur?

Cihazlarımızı bir sonraki kişi kadar seviyoruz, ve sadece teknoloji ile ilerleyeceğimiz ve umarız geriye gitmeyeceğimiz anlaşılıyor. Yine de, tüm gün cihazınıza bakarak, bağlı kalmayla ilgili olarak ciddi bazı önemli şeylerden ödün veriyorsunuz.

Diyabet olma ihtimalinizi artırarak kilo alabilirsiniz. İç iltihap nedeniyle bir hastalık olabilir. Kalbiniz ve kan damarlarınız ihtiyaç duydukları tamir süresini alamazlar ve unutkanlaşacaksınız. Bu yeterli değilse, daha az uyanık olursunuz ve görünüşünüz, gerçekte olduğundan daha büyük yaşlarda görünmenize neden olabilir.

Sonuç

Uyku önemlidir. Bundan daha basit olduğunu söyleyemeyiz. Kapa çeneni ve uyu. Uyanık olduğunuzda cihazlarınız sabahları orada olacak ve gün doğumu bekleyemeyecek kadar önemli bir mesaj yok.

Ayrıca Bakınız: Google Chrome Gece Modu Nasıl Kullanılır

Umarım Artık Telefonu Kapat ve Biraz Uyu makalemizi beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.