DHCP Devre Dışı Bırakma makalesi için ekran görüntüsü.

DHCP Devre Dışı Bırakma ve Sabit IP Kullanma

DHCP Devre Dışı Bırakma işlemi ve Statik yani Sabit IP Adreslerini kullanarak kablosuz ağınızı istenmeyen cihazlardan koruyun.

Ev Modemleri hakkındaki harika şeylerden biri. Genellikle ağa bağlanmaya çalışan aygıtlara hem kablolu hem de kablosuz otomatik olarak IP adresleri atamalarıdır. Çoğu kullanıcı IP adresleri, alt ağ maskeleri ve diğer ayrıntılar hakkında hiçbir şey bilmediğinden, modemin bu ayrıntılara dikkat etmesini sağlamak hem verimli hem de uygundur.

Potansiyel Risk

Bununla birlikte, bu kolaylığın olumsuz tarafı, modemin hangi cihazlara adres atayacağına ilişkin bir takdirsizlik göstermemesidir. Kablosuz ağ ekipmanınızın kapsama alanına giren bir kablosuz cihaz, modeminizden bir IP adresi alabilir. Ağa bir kez eklendiğinde, bağlı cihaz güvenli olmayan medya akışları ve zayıf güvenlikli yerel dosyalar dahil olmak üzere açık ağ kaynaklarına erişebilir.

Önlemenin Bir Ons

Ev ağı gibi küçük ağlar için, modemin DHCP özelliğini ya da otomatik IP adresleme özelliğini kullanarak ve sabit IP adreslerini manuel olarak atayarak ekstra koruma sağlayabilirsiniz.

Modem yönetim ve yapılandırma ekranına nasıl erişileceği ve DHCP işlevini nasıl devre dışı bırakacağınız bilmiyor musunuz. Ayrıntılar için kablosuz ağ modeminize veya erişim noktası kullanım kılavuzuna bakın. Yada bu konuda bizimle iletişime geçin. Bunu yaptıktan sonra, kablosuz ağ cihazlarınızın her birini DHCP kullanarak otomatik olarak IP adresi almayacak. Sabit bir IP adresi ile yapılandırmanız gerekecektir.

DHCP Devre Dışı Bırakma

Mevcut IP adres bilgilerinizin ne olduğunu bulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Başlat‘ı ve ardından Çalıştır‘ı tıklayın.
 • command yazıp Enter tuşuna basın.
 • Komut istemi konsoluna ipconfig / all yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Görüntülenen sonuçlar, cihazın geçerli IP adresini, alt ağ maskesini ve varsayılan ağ geçidini ve geçerli DNS Sunucularını gösterir.

Windows’ta bir aygıtın IP adresi ayarlarını yeniden yapılandırmak için şu adımları izleyin:

 • Başlat‘ı ve ardından Denetim Masası‘nı tıklayın.
 • Ağ Bağlantıları‘nı tıklayın.
 • Yapılandırmak istediğiniz cihazı bulun.
 • Sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)‘ü seçin ve Özellikler‘i tıklayın.
 • Aşağıdaki IP adresini kullan seçeneğinin yanındaki radyo düğmesini seçin ve seçtiğiniz IP adresini, alt ağ maskesini ve varsayılan ağ geçidini girin (yukarıda belirtilen bilgileri referans olarak kullanın)
 • Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğinin yanındaki radyo düğmesini seçin ve yukarıda belirtilen bilgilerden DNS sunucusu IP adreslerini girin.

Daha güvenli bir kulanım için ayrıca bir antivirüs programı kullanmanız gerekir. Bu konuda hazırladığımız En iyi Android Antivirüs Uygulamaları 2019 makalemizi de incelemenizi öneririm.

Modemi Sabitleyin

Kablosuz modeminizde güçlü bir yönetici şifresi oluşturun. Yerleşik güvenlik duvarı özelliklerinden de yararlanın. Ürün yazılımının güncel kalması, genel ağınızın güvenlik duruşunda da önemli bir faktördür.

Hala savunmasız WEP tabanlı şifrelemeyi kullanıyorsanız ve modeminizin yeni Wi-Fi Korumalı Erişim 2 standardını desteklemiyorsa, kendinize yeni bir modem satın almanın zamanı gelmiş olabilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.