slc mlc tlc qlc, 5210 ion ssd, qlc nand ssd, qlc nand ssd özellikleri, dünyanın ilk qlc nand ssd si,

Dünyanın ilk QLC NAND SSD si

Son raporlara göre, son zamanlarda dev çip üreticisi Intel ve Micron, dünyanın ilk QLC NAND SSD si piyasaya sürdü. Böylece artık daha yüksek boyutlardaki SSD ler satın alına bilinecek fiyatlarda olacak.

Alakalı Sorular:

slc mlc tlc qlc, 5210 ion ssd, qlc nand ssd, qlc nand ssd özellikleri, dünyanın ilk qlc nand ssd si,

Bu sürücülerin aşırı fiyatlarından dolayı kullanıcıların büyük çoğunluğunun 500 GB’ın üzerinde SSD’ye sahip olmadığını çok iyi biliyoruz. Ancak, SSD’lerin kapasitesini artıran teknolojiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Ancak, şimdi son raporlara göre, son zamanlarda dev çip üreticisi Intel ve Micron, dünyanın ilk QLC NAND SSD‘sini piyasaya sürdü.

Dünyanın ilk QLC NAND SSD si

SSD’lerin kapasitesini artıran teknolojiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Örneğin Micron, QLC NAND çiplerine dayanan ilk ticari ölçekli model olan 5210 ION‘u açıkladı.

Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, anlamanın zor olmadığını bilin. Dört tip NAND Flash bellek hücresine sahibiz: Tek Düzeyli Hücre (SLC), Çok Seviyeli Hücre (MLC), Üç Seviyeli Hücre (TLC) ve son zamanlarda Dört Seviyeli Hücre (QLC). Temel olarak, her bir hücrenin saklayabileceği bit sayısıdır:

  • SLC: Hücre başına 1 bit.
  • MLC: 2 bit.
  • TLC: 3 bit.
  • QLC: 4 bit.

Daha fazla bit, bellek yongasının yoğunluğu artar, yani depolama kapasitesi artar. Bu hesapta, hücre katmanlarının sayısını da göz önünde bulundurmak gerekiyor: Micron ile dev çip üreticisi Intel arasındaki bir ortaklığın sonucu olan 5210 ION, 64 QLC katmanlarla çalışıyor ve bu da depolama kapasitelerinin 1,92 TB’tan 7,68 TB’a çıkmasına neden oluyor.

Okuma ve yazma veri oranları gibi detaylar henüz rapor edilmemiştir. Ancak, yeni SSD’nin bin yazma döngüsünde tahmini bir ömrü olması gerektiği biliniyor, ancak bu modelin kendisi değil, QLC NAND teknolojisinin doğal bir özelliği.

dünyanın ilk QLC NAND SSD si,
Dünyanın ilk QLC NAND SSD si

TLC çiplerinin en az 5.000 döngüyü destekleyebileceğini göz önünde bulundurursanız çok azdır, ancak Micron 5210 ION’un döngü sayısının zorlu uygulamalar için yeterli olduğunu ima eder. Her iki durumda da, şirket modele beş yıllık garanti verecek.

Şimdi soğuk su kovası geliyor: 2,5 inçlik format ve 6 Gb / s SATA standardı olmasına rağmen, 5210 ION serisi profesyonel sunuculara ve uygulamalara hedefleniyor, bu yüzden sadece Ağustos ayında “seçili müşteriler” için kullanılabiliyor. Birim başına fiyat henüz açıklanmadı.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.