Everest SG 1600 Modem Kurulumu

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

Everest SG 1600 Modem Kurulumu, internet bağlantınızda yaşadığınız kurulum ve benzeri sorunlarınız için eksiksiz kurulum kılavuzunu inceleyin.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu adımlarına başlamadan önce  bilgisayar ve modem arasına takılı olması gereken ‘Sarı ya da Gri’ renkte bulunan ethernet Kablosunu bir ucunu modemin Ethernet 1, Ethernet 2, Ethernet 3 ya da Ethernet 4 girişlerinden bir tanesine takıyoruz. Diğer ucunu ise bilgisayar kasamızın arka kısmında bulunan bölümüne takıyoruz. Laptop üzerinden işlem gerçekleştiriyorsanız kullanmakta olduğunuz Laptop bağlantısının sağında ya da solunda bu giriş bölümüne olacaktır.  Elektrik kablosunu taktıktan sonra modemin üzerinde ADSL ışığı sabit yanıyorsa  Everest SG 1600 modem kurulumuna  başlayabiliriz.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

Sağlıklı bir modem kurulumu yapmak için bilgisayar ve modem arasında Ethernet kablosu bağlı olması gerekiyor. Everes Modem IP Adresi 192.168.1.1 dir. Everest SG 1600 Arayüz erişimi yapmak için herhangi bir tarayıcının adres satırına 192.168.1.1 yazdıktan sonra Enter tuşuna basabilirsiniz.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

 

Modem arayüzü açıldığında kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Everest SG 1600 Şifre “admin” dir. Kullanıcı adı ve şifreye admin yazdıktan sonra Sisteme Giriş butonuna tıklayın.

Everest SG 1600 Şifre, Everest SG 1600 IP Adresi, Everest Modem Kurulumu, Everest SG 1600 Modem Kurulumu

 

Hızlı kurulum ekranında direk ADSL kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum yapmanız için Servis sağlayıcınızdan ADSL Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinizi alınız. Aşağıdaki ekranda Bağlantı Durumunun Bağlı olarak görülmesi gerekiyor. Görsele dikkat ederseniz DSL ve Lan1 ışığı yanıyor. Bu hem telefon kablosunun (DSL) hemde Ethernet (LAN) kablosunun takılı olduğu anlamına gelmektedir. Eğer aşağıdaki gibiyse;

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

Birincil Kurulumda Kullanıcı adı ve Şifre kısmında kadar tamamın isin cihazınızda da aynı olması yada ayarlanması gerekiyor. Kullanıcı adı şifre de servis sağlayıcınızın size verdiği bilgilerdir. Bu bilgileri yazdıktan sonra hemen altına geçiyoruz.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

Kablosuz Kurulum ekranında ilk etapta işlem yapmanıza bence gerek yok. Çünkü gelişmiş kurulumdan Kablosuz ayarlarını tekrar yapılandıracağız. Tüm cihazlardan sorunsuz giriş yapılabilmesi için bu işlemi yapmanızda fayda var. DSL kurulumunu tamamlamak için Tamam butonuna tıklayın.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

 

Sayfa yenilendiğinde ayarlar yapılmıştır. İnternet erişiminizi kontrol edebilirsiniz. Ardından Gelişmiş butonuna tıklayın.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

Sol taraftaki seçeneklerden Kablosuz seçeneğine tıklayın.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

 

Karşılayan menü de SSIS bölümüne Türkçe karakter kullanmadan ve daha önce kullanmadığınız bir Kablosuz Ağ Adı belirleyin. Ülke Türkiye ve Kanal 11 olması gerekiyor. Bu ayarları yaptıktan sonra Uygula / Kaydet butonuna tıklayın.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

 

Kablosuz güvenlik ayarlarını da yapmak için sol taraftaki menüden Kablosuz seçeneğinin altındaki Güvenlik seçeneğine tıklayın.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

Everest Modem Kurulumu

Güvenlik seçeneklerinde ilk baştaki WPS kapalı kalsın. Çok kullanmıyorsanız bunun açık kalmasının bir mantığı yok. SSID’i Seç kısmınından az önce yazdığınız kablosuz ağ adını seçin.

Kimlik Doğrulama seçeneği Mixes WPA2/WPA-PSK olarak seçin.

WPA/WAPI Parolası nu en az 8 en fazla 93 karakterden oluşan ve Türkçe karakter içermeyen bir şifre belirleyin.

Everest SG 1600 Modem Kurulumu

Uygula/Kaydet butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Artık hem kablolu hemde kablosuz olarak internet erişimi yapabilirsiniz. Everest SG 1600 Modem Kurulumu adımları bu şekilde tamamlandı. Diğer Everest Modem Kurulumu dokümanlarımıza bizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.