Google'ın Sizin Hakkınızda Topladığı Bilgiler: Hiç Google'ın sizin hakkınızda ne kadar bilgili olduğunu merak ettiniz mi? Muhtemelen çok fazla!

Google’ın Sizin Hakkınızda Topladığı Bilgiler

Google’ın Sizin Hakkınızda Topladığı Bilgiler: Hiç Google’ın sizin hakkınızda ne kadar bilgili olduğunu merak ettiniz mi? Muhtemelen çok fazla!

Hayatlarımız, tarihte başka herhangi bir zamana göre çevrimiçi olarak daha entegre hale gelmiştir. Sosyal medya, e-posta ve forumlar aracılığıyla birbirimizle çevrimiçi iletişim kurarız. Karmaşık, veri odaklı kanallar ve yeniliklerle iş yapıyoruz ve çevrimiçi olarak karşılaştığımız kültür, gerçek hayatta karşılaştığımızla temelde bağlantılıdır

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google, yüz milyonlarca insan tarafından kullanılan pek çok çevre platformuyla (YouTube, Gmail, Google Haritalar, vb.) Çok popüler bir arama hizmeti oluşturdu. Bu servislerin kullanımı kolaydır, hızlı ve alakalı sonuçlar sunar ve birçok dünya çapında birincil arama yerleridir.

Google’ın Sizin Hakkınızda Topladığı Bilgiler

Ancak, bu kullanım kolaylığı ile özellikle veri depolama, arama takibi ve kişisel bilgilerin kullanımı alanında gizlilik endişeleri gelir. Özellikle Google ile ilgili olarak izledikleri, depoladıkları ve nihayetinde kullandıkları bilgi miktarı ile ilgili gizlilik hakkına ilişkin önemli endişeler, birçok kullanıcı için giderek daha önemli hale gelmektedir. Belkide gelecekteki en büyük savak kullanıcı verileri ile olacak!

Bu makalede, Google’ın Sizin Hakkınızda Topladığı Bilgiler, bu bilgileri nasıl kullandığı ve Google aramalarınızı daha iyi korumak için neler yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı olarak ele alacağız.

Google Arama Yaptığınız Şeyi Takip Ediyor mu?

Evet, Google kesinlikle tüm arama geçmişinizi izler. Google’ın hizmetlerinden herhangi birini kullanmak istiyorsanız ve bu hizmetleri kişiselleştirdiyseniz, bir Google hesabıyla oturum açmış olmanız gerekir. Oturum açtığınızda, Google aktif olarak

 • Ne aradığını,
 • Nasıl aradığını,
 • Arama kalıplarını,
 • İlgilendiğin reklamları,
 • Tıkladığın linkleri,
 • Hangi görsellere baktığını,
 • Hangi videoları izlediğini

takip eder.

Bu, Google’ın hizmet şartlarında ve Google gizlilik politikalarında ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bunlar yoğun yasal belgeler olsa da, Google’ın bilgilerinizi nasıl izlediği ve depoladığı konusunda endişeleriniz varsa, onlara en kısa zamanda göz atmanız akıllıca olacaktır.

Google Oturumu Açık Olmasa Bile Arama Geçmişimi İzler mi?

İnternette oturum açtığımız her defasında IP adresleri, MAC adresleri ve diğer benzersiz tanımlayıcılar aracılığıyla kimliğimizin izlerini bırakırız. Buna ek olarak, çoğu web tarayıcısı, site ve uygulama, kullanıcının web tarayıcı deneyimini temelde daha keyifli, kişiselleştirilmiş ve verimli kılan basit bir yazılım olan çerezlerin kullanımını tercih etmesini gerektirir.

Google’da oturum açmamış olsanız bile, Google’da yalnızca çevrimiçi olarak sunabileceğiniz pek çok bilgi var. Bu bilgiler şunları içerir:

 • Dünyada coğrafi olarak bulunduğunuz yer.
 • IP adresiniz.
 • Kullandığınız Google hizmetleri ve etkinlik kalıplarınıza göre bunları nasıl kullandığınız hakkında bilgi.
 • Hangi reklamlar tıklanır ve bu reklamlar nerede bulunur.
 • Google hizmetlerine, internete ve diğer uygulamalara erişmek için hangi cihazları kullanıyorsunuz.
 • Sunucu bilgisi.
 • İş ortağı hizmetlerini kullanımınızdan toplanan bilgileri belirleme.

Tüm bu bilgiler, hedeflenmiş (ve yeniden hedeflenmiş) reklam yerleşimi ve arama alaka düzeyi için kullanılır. Ayrıca, Google’ın istatistik aracı olan Google Analytics’le verileri izleyen sitelerin sahibi olan kullanıcılara da sunulmuştur. Bunları, sitelerine hangi mahalleden eriştiğinize bakmayacak ve görmeyeceklerdir, ancak diğer tanımlayıcı bilgiler (cihaz, tarayıcı, günün saati, yaklaşık coğrafi konum, sitede geçirilen süre, içeriğe erişilebilen) mevcuttur.

Google’ın Sizin Hakkınızda Topladığı Bilgiler Örnekleri nelerdir?

Google’ın kullanıcılardan topladığı örnekler aşağıda verilmiştir:

 • Ad, e-posta adresi, telefon numarası , kredi kartı ve fotoğraf gibi kişisel bilgiler dahil olmak üzere , kullanıcıların Google’a verdikleri bilgiler.
 • Kullanım verileri, kişisel tercihler, e-postalar, fotoğraflar, videolar, göz atma geçmişi, harita aramaları, e-tablo ve dokümanlar vb. Dahil olmak üzere Google hizmetlerinden yararlanan bilgiler.
 •  Donanım modeli, mobil ağ bilgileri (evet, bu telefon numaranızı da içerir) ve hatta hangi işletim sistemini kullanıyor olmanız dahil olmak üzere, Google hizmetlerine ve Googlela erişmek için kullandığınız cihaz bilgileri.
 • Arama sorguları, telefon bilgileri (çağrıların zamanı ve tarihi, arama tipleri, yönlendirme numaraları, vb.), IP adresleri, web tarayıcınıza benzersiz olarak bağlanan çerezler dahil olmak üzere, kullanıcıların Google hizmetlerini etkin bir şekilde kullandıkları sunuculardan derlenen sunucu günlüğü bilgileri veya Google hesabı ve cihaz etkinliği bilgileri (kilitlenmeler, donanımınızdaki hangi ayarlar, dil vb.).
 • Ülke, Şehir, Mahalle ve yaklaşık adresiniz de dahil olmak üzere, dünyanın neresinde bulunduğunuzla ilgili konum bilgileri.
 • Sorgulanırken Google’a daha fazla tanımlayıcı bilgi sağlayan Çevresel hizmetler ve uygulamalardan ‘benzersiz bir uygulama numarası’.
 • YouTube, Google Haritalar ve Google Görseller gibi Google hizmetlerinde bulunan kişisel bilgiler dahil olmak üzere Arama geçmişiniz izlenir.
 • Özellikle kullanıcı, reklamlarla etkileşimde bulunduğunda, diğer siteler ve hizmetler ile kullanıcı etkileşimleri de izlenir.

Neden Google Çok Fazla Bilgi İzliyor

Google’ın Sizin Hakkınızda Topladığı Bilgiler Google’ın milyonlarca insanın güvendiği oldukça ayrıntılı ve alakalı sonuçları sunması için, hedeflenen sonuçları sunmak için belirli miktarda veriye ihtiyaçları vardır. Örneğin, bir köpeği eğitmekle ilgili videolar için arama geçmişiniz varsa ve Google’da oturum açtınız (aka, verilerinizi Google ile paylaşmayı tercih ettiyseniz), Google, köpek eğitimi ile ilgili hedeflenmiş sonuçları görmek istediğinizi bildirir. Kullandığınız tüm Google hizmetlerinde: buna Gmail, YouTube, web araması, görseller vb. dahil olabilir. Google’ın bu kadar çok bilgiyi izleme ve depolamadaki birincil amacı, kullanıcılarına daha alakalı sonuçlar sunmaktır. Şey ancak, artan gizlilikle ilgili endişeler, birçok kişinin verilerini çevrimiçi olarak paylaşılan veriler de dahil olmak üzere, verilerini dikkatli bir şekilde izleme konusunda motive etmiştir.

Google’ın Verilerinizi Takip Etmesini Engelleme

Kullanıcıların Google’ı izleme, kaydetme ve verilerini kullanma konusunda endişe duymaları halinde kullanabilecekleri üç farklı yaklaşım vardır.

 1. Tıraşı Kes. Google tarafından izlenen verilerinize izin vermemenin en kolay yolu, herhangi bir Google hizmetini kullanmamaktır. Arama geçmişinizi izlemeyen veya kişisel bilgilerinizden herhangi birini toplayamayan alternatif arama motorları vardır.
 2. Oturum açmayın, ancak bazı alaka düzeylerinin kaybedileceğini unutmayın. Google’ı takip edilmeksizin kullanmaya devam etmek isteyenler, Google hesaplarında oturum açmayarak kesinlikle bunu yapabilir. Bu seçenek çift kenarlı kılıçtan ibarettir: bilgileriniz izlenmeyecek, ancak arama sonuçlarınız reddedilecektir, çünkü Google hareketleriniz hakkında topladığı bilgileri ve arama sonuçlarını hassaslaştırmak ve kişiselleştirmek için seçimler kullanmaktadır.
 3. Google’ı dikkatli ve sağduyuyla kullanın. Google’ı kullanmaya devam etmek isteyen ve bilgilerinin takip edilmesini istemeyen ancak rekabetçi arama sonuçlarından yararlanmak isteyen kullanıcılar için, bununla ilgili bazı yollar vardır.
  • Google ayarlarınızı düzenli olarak kontrol edin. Siz, kullanıcı olarak, Google ile paylaşmayı (veya paylaşmamayı) seçtiğiniz veriler üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz. Bunu Google ile kullandığınız her hizmet için, Gmail’den YouTube’a genel arama ayarlarına kadar yapabilirsiniz.
  • Google kontrol panelinizi kontrol edin. Google’da hesabı olan herkesin “gösterge tablosu” olarak adlandırdığı herkes, tüm Google etkinliklerinizi, ayarlarınızı ve profil bilgilerinizi tek bir yerde kolayca görmenin bir yoludur. Google’ın sahip olabileceği e-postaları görebildiğiniz, şifreleri değiştirebileceğiniz, bağlı uygulamalara ve sitelere göz atabildiğiniz, tüm hesapları görüntüleyebileceğiniz, aktif cihazları yönetebileceğiniz, kişilerinizi yönetebileceğiniz ve çok daha fazlasını yapabileceğiniz yerler aşağıdadır. Tüm ayarlarınızın, her bir Google hizmeti için olmasını istediğiniz yerde olduğundan emin olmak için aylık olarak gönderilen bir hatırlatıcıya sahip olmak için bir seçenek bile var. Google kontrol panelinize erişmek için burayı tıklayın.
  • Gösterdiğiniz reklamlar üzerinde güç alın. Google’ın size gösterdiği reklam türlerini inceleyip kontrol edebildiğinizi biliyor muydunuz? Çoğu kullanıcı bu inanılmaz kolaylıktan faydalanmamaktadır, ancak yapılması çok kolaydır. Google’da gördüğünüz reklam türlerini görüntülemek, düzenlemek ve hatta devre dışı bırakmak için burayı tıklayın.
  • Periyodik gizlilik kontrolleri yapın. Hangi Google hizmetlerinin hangi bilgileri kullandığını, kişisel bilgilerinizin ne kadarının paylaşıldığını veya Google’ın halihazırda arama alışkanlıklarınızda hangi bilgileri topladığını bilmiyor musunuz? Bu biraz bunaltıcı verilerin üstesinden gelmenin bir yolu Google Gizlilik Denetleyicisini kullanmaktır.

Boğulmuş? İşte Başlangıç ​​Nerede

Bu, Google’ın aslında ne kadar bilgi topladığını, sakladığını ve kullandığını öğrendiğiniz ilk seferse, önce ne yapacağınız konusunda biraz bunalmış olabilirsiniz.

Dünyadaki en popüler arama motorlarından birinin çevrimiçi verilerinizle ne yaptığına dair kendinizi eğitmek için zaman ayırın, değerli bir ilk adımdır.

Sanal bir “temiz kayrak” arıyorsanız, yapılacak en iyi şey Google arama geçmişinizi tamamen temizlemektir. Bunu nasıl gerçekleştireceğinize dair ayrıntılı bir adım bulabilirsiniz: Arama Geçmişiniz Nasıl Bulunur, Yönetilir ve Silinir.

Ardından, Google’a erişim vermenin ne kadar rahat olduğuna karar verin. Tüm aramalarınız alakalı sonuçlar aldığınız sürece takip ediliyor mu? Aradığınızı daha fazla hedefli erişim elde ederseniz, kişisel bilgilerinize Google erişimini vermekte sorun yok mu? Hangi düzeyde erişim sağladığına karar verin ve ardından Google ayarlarınızı buna göre güncellemek için bu makaledeki önerileri kullanın.

Gizliliğinizi çevrimiçi olarak nasıl yöneteceğiniz ve bilgilerinizin potansiyel olarak izlenmesini durdurma hakkında daha fazla bilgi için sizi aşağıdaki makaleleri okumaya davet ediyoruz:

Çevrimiçi Bilgileri Korumak için Alınacak 5 Önlem: Herkesin web’de güvende olduklarından emin olmak için alabileceği sağduyu yaklaşımları vardır.

Gizlilik: Nihayet Size Biter

Çevrimiçi sorgularınızın alaka düzeyini artırmak için Google aramalarınızda, profilinizde ve kişisel kontrol panellerinizdeki bilgilerden endişe duyuyorsanız veya olmasın, herhangi bir hizmette paylaşılan tüm bilgilerin sınırlar içinde olduğundan emin olmak her zaman iyi bir fikirdir. En rahat olduğunuz kişisel gizlilik. Her ne kadar hesap verdiğimiz platformları ve hizmetleri genel bir kullanıcı gizliliği standardında tutmamız gerekiyor olsa da, çevrimiçi bilgilerimizin güvenliği sonuçta size bağlıdır. Unutmayın ki Google’ın sizin hakkınızda topladığı bilgiler bitmeyecek.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.