Google Oreo Yapım Numarası, android oreo özellikleri, Google Oreo, Oreo Yapım Numarası, Oreo Derleme Numarası,

Google Oreo Yapım Numarası Biçimini Değiştirdi

Google Oreo Yapım Numarası Biçimini Değiştirdi. Android yapım numaralarının biçimi yıllarca aynıydı. Ancak Android 8.0’da bu değişiyor. Oreo’nun ilk ön incelmesinde versiyonu yeni bir formatla ve büyük bir ayrılış olduğu görüldü. Üç harf olmaktan üç karakter olmaktan ziyade, sayılarla harflerin nokta ile ayrılmış.

PVBB.YYMMDD.bbb.

P değişkeni platform sürümünün ilk harfidir, bu nedenle Oreo için “O” dur. V, tüm platformlarda birincil platform şubesi için “P” olacağı için endişelendiğiniz dikey çizgidir. BB karakterleri, yapıda kullanılan tam kod dalını işaret eden alfasayısal bir kodu temsil eder. Pixel’deki ilk Oreo sürümü için bu “R6” dır.

Google Oreo Yapım Numarası Biçimini Değiştirdi

Muhtemelen merkez YYMMDD blokunun amacını tahmin edebilirsiniz. Bu Yıl Ay Gün formatıdır. Sürüm yükseldiğinde veya geliştirme sebebiyke senkronize edildiği tarih (yıl, ay, gün) değişecektir. Aynı kodun dev dalına geri dönmeden birden çok derleme için tekrar kullanılabilmesi yaygın bir yapı oluşturduğu için bu yapı tarihi olmayadabilir. “bbb” karakter seti, aynı tarih koduna sahip birden çok yapı arasında farklılık gösteren bir sayıdır. Pixel şu anda 012 üzerindedir.

Google Oreo Yapım Numarası, android oreo özellikleri, Google Oreo, Oreo Yapım Numarası, Oreo Derleme Numarası,

 

Google Oreo Yapım Numarası Yani, Pixel’in “OPR6.170623.012” yapım numarası kod dalından R6 gelen birincil platform Android Oreo olduğu anlamına geliyor. 23 Haziran 2017’de senkronize edildi ve bu değişkenlerle birlikte 12. yapı kullanılıyor. Kolay değil mi?

PVBB.YYMMDD.bbb [.Cn] durumunda, parantez içinde Cn bir düzeltme sürümü gösterir. Daha fazla ayrıntı için, Android Kaynak makalesinin yapım numaralarının “Platform Codenames, Sürümleri, API Seviyeleri ve NDK Bültenleri” bölümünde ilgili bölümü inceleyebilirsiniz .

Ayrıca Bakınız: Android Sürümleri ve Kod Adları Geçmişi

Cupcake’ten Nugg’a eski Android sürümleri farklı bir yapı kimliği şeması kullanıyor. Bu Android yapıları kısa bir yapı kodu ile, örneğin FRF85B ile tanımlanır.

İlk harf serbest bırakılan ailenin kod adıdır, örneğin F ise Froyo.

İkinci harf, Google’ın yapının yapıldığı kesin kod dalını tanımasına izin veren bir şube kodudur ve R, kural olarak birincil yayın dalıdır.

Bir sonraki harf ve iki hane bir tarih kodudur. Mektup 2009 yılının birinci çeyreğine göre çeyrek sayı arasında sayılır. Dolayısıyla F, 2. çeyrektir. Bu iki basamaklı çeyreklerdeki gün sayısını gösterir, bu nedenle F85 24 Haziran 2010’dır.

Son olarak, son mektup, aynı tarih koduyla ilişkili, sırayla A ile başlayan bireysel sürümleri tanımlar; A aslında örtülüdür ve kısalık için genellikle ihmal edilir.

Tarih kodunun, yapı oluşturulma tarihi olduğu kesin değildir ve varolan bir yapıya eklenen küçük varyasyonların, mevcut yapı ile aynı tarih kodunu tekrar kullanması yaygın bir durumdur.

Google Oreo Yapım Numarası Biçimi yazımızı umarım beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.