PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir

PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir Modem Ayarları

PS4 kullanıcısı çevrimiçi oyunlarda sık sık koptuğundan oyun deneyimini düşürmüştür. PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir öğrenin sorunu çözün.

Birçok Playstation 4 konsolu kullanıcısı, çevrimiçi oyun oturumlarından sık sık koptuğundan şikayet ederek oyun deneyimini düşürmüştür. Benzer sorunları yaşıyorsanız, bu yazı tam size göre.

Aşağıdaki çözümde verilen sorun giderme adımlarını gerçekleştirmeden önce, İnternet bağlantınızın kararlı olduğundan emin olun.

Ağ bağlantınız iyi ise ps4 nat tipi başarısız sorunu vardır. Bu sorunun yaygın çözümlerinden biri de, Playstation NAT Tipini değiştirmek olacaktır.

PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir

NAT Nedir?

NAT, IP adresi koruması için tasarlanmış Ağ Adresi Çevirisi anlamına gelir. NAT, Internet’e bağlanmak için kayıtsız IP adresleri kullanan özel IP ağlarını etkinleştirir. Çevrimiçi oyuna PS4 konsolu ile katılırsanız, NAT’ın tipi oyun deneyiminin ne kadar iyi olacağını belirler.

NAT, iki ağı birbirine bağlayan bir modem üzerinde çalışır. Veri paketlerini başka bir ağa iletmeden önce iç ağın özel IP adreslerini yasal adreslere çevirir.

Open NAT, Moderate NAT ve Strict NAT olmak üzre 3 tür NAT vardır.

 1. Open NAT– Open NAT tipinde Tip 1 olarak da bilinir, cihazlarınız doğrudan World Wide Web’e bağlanır. Böyle bir senaryoda, oyun sunucusuna sahip PS4 konsol bağlantınızın daha düşük gecikme süresi olur ve oyun sunucusuyla İnternet bağlantısı oldukça hızlı olur. Başka bir deyişle, sık sık daha az ya da hiç kopukluk olur. Open NAT tipinin kullanılmasının bir avantajı, tüm NAT türlerine bağlantı yapılmasına izin vermesidir. Open NAT’ın olumsuz tarafı, bağlantının daha az güvenli olmasıdır.
 2. Moderate NAT – Orta Tip NAT olarak da Tip 2 olarak bilinir, PlayStation 4’ünüz İnternet’e bir modem üzerinden bağlanır. Orta NAT, Açık NAT Tipi ile karşılaştırıldığında daha yüksek gecikme ile daha yavaş bağlantıdır. Orta NAT tipi ile, çoğu kullanıcı için hala bağlanabilirsiniz.
 3. Strict NAT – Tip 3 olarak da bilinir, PlayStation 4’ün internete bir modem üzerinden bağlandığı en sıkı NAT tipidir. NAT 3’te, kopma ve gecikme olasılığı en yüksektir. Sıkı NAT’ta, yalnızca Açık NAT Tipi olan kullanıcıya bağlanabilirsiniz. Ayrıca PS4 konsolunun çevrimiçi oyun özelliklerinden bazıları, Sıkı NAT Tipi ile çalışmaz

Tip 3 NAT kullanıyorsanız, bağlantı hızını artırmak için diğer NAT Tipine (2 veya 1) geçmeniz gerekir. Bunu yapmak için, önce NAT PS4 konsolunun internet bağlantısı için kullandığı türden bir şey bilmeniz gerekir.

PlayStation 4’te NAT Tipini Kontrol Etmek

PlayStation 4’nüzde, aşağıdaki adımları gerçekleştirin

 • Ayarlar ekranını açın
 • > Bağlantı Durumu seçin
 • Testin tamamlanmasından sonra, ekranın altındaki NAT Tipine bakın.
PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir
PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir

PS4 NAT Tipini Değiştirmek için Adımlar

Daha önce bahsedildiği gibi NAT modemde çalışır ve doğrudan NAT tipini PS4 konsolunda değiştiremezsiniz. NAT tipini değiştirmek için modem üzerindeki bazı ayarları değiştirmeniz gerekir. NAT’ın tipini değiştirme prosedürü, her modem marka ve model ile farklıdır. Burada TP-Link modeminde NAT tipini nasıl değiştirileceğini gösterdik.

Bu prosedürü referans olarak kullanabilir ve modemdeki ayarları değiştirebilirsiniz. Modeminizdeki NAT tipini nasıl değiştirileceğine ilişkin kesin adımları öğrenmek için, aşağıda verilen adımları izlemeden önce modemin resmi belgelerini okuyun.

 • Bilgisayarınızda bir tarayıcı başlatın
 • Modemin kullanıcı ayarlarına erişmek için IP adresini yazın. Çoğu durumda, Modem IP Adresi 192.168.1.1 veya 192.168.0.1’dir.

Modemin IP adresini bilmiyorsanız, bunu öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Modem IP Adresini Bulma Adımları

 • Başlat‘a tıklayın.
 • Arama çubuğuna cmd yazın.
 • Komut isteminde ipconfig yazın ve klavyede Enter tuşuna basın.
 • Varsayılan ağ geçidi değerini arayın – 192.168.X.X | gibi bir şey okumalıdır (burada X tek veya çift haneli sayıdır).
 • Varsayılan ağ geçidinin değeri modeminizin IP adresidir.

Artık Modemin IP adresini bildiğinize göre, onu tarayıcının adres çubuğuna yazın ve klavyede Enter tuşuna basın. Modem arayüzünün giriş ekranını göreceksiniz.

 • Modem ayarlarına erişmek için giriş bilgilerini (Kullanıcı adı ve Şifre) girin.
 • Kategoriyi genişletmek için sol taraftaki bölmede Forwarding i tıklayın.
 • UPnP‘yi bulun ve üzerine tıklayın.
PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir
PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir
 • Etkinleştir‘i tıklayın

NAT Tipini PS4 konsolunda iki farklı şekilde değiştirebilirsiniz. Birincisi DMZ ve ikincisi Port yönlendirme.

DMZ nedir?

DMZ, Demilitarized Zone’u temsil ediyor. Yönlendiricinizde bir DMZ, DMZ ana bilgisayarını ifade eder. Yöneltici DMZ ana bilgisayarı, iletilen bu bağlantı noktaları dışındaki tüm UDP ve TCP bağlantı noktalarını içeren ve açık olan tüm internet bağlantı noktalarının ana bilgisayarlarıdır.

DMZ’yi etkinleştirme, bilgisayarınızı doğrudan kablo veya DSL modeme bağlamak gibidir. Basit bir Windows güvenlik duvarı bilgisayarınızı veya Internet’teki diğer aygıtları Internet tehditlerinden koruyamazken, DMZ’yi uzun süre kullanmaktan kaçınmalısınız. Adımları etmeden önce güvenlik risklerini göz önünde bulundurmalısınız.

PS4 NAT Tipi Nasıl Değiştirilir işlemlerinin devamında ihtiyaç duymanız halinde DMS ve Port yönlendirme için modem marka ve model bilgilerini bize iletin yardımcı olalım.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

11 yorumlar

 1. kablonet altyapı süperonline internet kullanıyorum. nat tipi 3 sorunu yüzünden ping ag da gecikme yavaşlık problemi yaşıyorum nat tipi 2 nasıl yapabilirim.

 2. HUAWEİ marka fiber siyah modem HG658C MODELİ, bu modem de upnp etkinleştirme çıkmıyor, bir çözümü varmıdır. bende ps4 de nat tipi: tip 3 olarak çıkıyor, bende hız sorunu olmasada pes2020 de rakiplerim oyunun çok tıkandığını ve tip2 ye geçmem gerektiğini bildirmektedirler.

  tip2 ye geçiş konusunda destek sağlarsanız sevinirim.

  syg

 3. Aynı sorun bende de var, çözüldü mü problemeniz acaba?

 4. Ps4 nat tipi şu anda 3 nasıl 2 yapabilirim modem vodafone yardımcı olursanız sevinirim

 5. selam, ps4de online fifa 19 oynurum yani 5 gün öncesine kadar oynayabiliyordum, fakat 5 gündür online maça girdiğim ilk yarının 15-20 dakikası arasında maçtan çıkıyorum ve ea sunucuları ile bağlantınız koptu uyarısı alıyorum ne yaptıysam bu durum düzelmedi, bağlantı test et dediğimde nat tipi olarak nat tipi 3 olarak gözükmekteydi, ben de bunu değiştirmek için herşeyi yaptım internette ne yapılması gerekiyo araştırdım ve yaptım eksik mi yaptım bilmiyorum ama hiçbir şekilde nat tipini değiştiremiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

  • Merhaba Emran Bey, Oyun hiç açmasa Nat ayarları yapın. Ama siz oyuna girdiğinizi iletiyorsunuz. Bunun NAT ile ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum. Modem marke ve model bilgisi nedir.

 6. Selamlar efendim ben ps4 hakkında destek almak istiyorum. Battlefield V turnuva oyuncusuyum rakiplerimin pingi 50 altinda olduğu için kimi anlarda pingimin azizliğine uğruyorum bu konuda ne yapmaliyim? Suanki pingim 53 55 arasinda , ben bunu 50 altina nasil indirebilirim? Nat typ2 bunu 1 yapmak faydali olacak midir? Yardimlarinizi bekliyorum.

 7. merhaba
  tp link w9970 (TR) modem kullaniyorum
  normalde nat tip 2 ile oynarken 3-4 gundur nat tip 3 e gecti baglanti ve hic bir online oyuna baglanamiyorum
  dmz etkinlestirip adres ayarladik fakat hicbir faydasi olmadi
  kimi aradiysam bi cozume ulasamadik
  yardimci olursaniz cok sevinirim
  tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.