Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Bilgisayarınızı bir sorunda geri dönmesini sağlayan işleme, sistem geri yükleme denir. Sistem geri yükleme noktası oluşturma işlemi aşağıda paylaşıldı.

Bilgisayarınızda hiçbir sorun yok iken sistem geri yükleme noktası oluşturursak bilgisayarınızda sorun yaşadığımız durumunda bilgisayarınıza oluşturduğunuz tarihe geri döndürerek bilgisayarımızda yaşadığınız sorunun giderilmesini yardımcı oluruz. Bugün siz değerli takipçilerim ize bilgisayarımızda sistem geri yükleme noktası oluşturma işlemini yazılı ve görsel olarak anlatacağız.

XP işletim sistemi yüklü olan bir bilgisayara donatılar menüsünden ulaşabildiğiniz sistem geri yükleme, Windows 7’de biraz saklanmış olup Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp mause sağ tuşuna tıklayarak özellikler seçeneğini seçiyoruz. Masa üstün de bilgisayarım kısayolu bulunmuyorsa Başlat menüsünde yer alan bilgisayar seçeneğine tıklayarak ta yapabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Sistem geri yükleme kişisel dosyaları etkilemeden daha önceki bir tarihe ait sistem dosyalarınıza ve ayarlarınıza dönmek için geri yükleme noktalarını kullanır. Geri yükleme noktaları otomatik olarak her hafta ve program veya aygıt sürücüsü yüklemesi gibi önemli sistem olaylarından hemen önce oluşturulur. Ayrıca, bir geri yükleme noktasını el ile de oluşturabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme‘nin yaptığı değişiklikleri geri alabilir miyim?
Sistem Geri Yükleme‘yi her kullandığınızda, işleme devam edilmeden önce bir geri yükleme noktası oluşturulur; böylece sorununuz giderilmezse değişiklikleri geri alabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme‘yi bilgisayar güvenli moddayken veya Sistem Kurtarma Seçenekleri’ni kullanarak kullanırsanız, geri yükleme işlemini geri alamazsınız. Ancak, Sistem Geri Yükleme‘yi yeniden çalıştırarak, varsa farklı bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz.

Sistem geri yükleme sırasında hangi dosyalar değiştirilir?

Sistem Geri Yükleme, Windows dosyaları, programlar ve kayıt defteri ayarlarını etkiler. Ayrıca, bilgisayarınızdaki herhangi bir kullanıcı hesabı altında oluşturulmuş komut dosyalarını, toplu iş dosyalarını ve diğer yürütülebilir dosya türlerini de değiştirebilir. Sistem Geri Yükleme, e-posta, belgeler veya fotoğraflar gibi kişisel dosyaları etkilemediğinden, silinmiş bir dosyayı geri yüklemenize yardımcı olamaz. Dosyalarınızın yedeklerini aldıysanız, yedeği kullanarak dosyaları geri yükleyebilirsiniz.

Geri yükleme noktaları ne kadar süre saklanır?
Geri yükleme noktaları Sistem Geri Yükleme için ayrılmış disk alanları doluncaya kadar saklanır. Yeni geri yükleme noktaları oluşturuldukça eskiler silinir. Diskte sistem korumasını (Geri yükleme noktaları oluşturan özellik) kapatırsanız, tüm geri yükleme noktaları silinir. Sistem korumasını yeniden açtığınızda yeni geri yükleme noktaları oluşturulur.

Bilgisayar simgesinin üstüne sağ tıklıyoruz ve özellikler seçeneğini seçiyoruz.

Sistem Koruması seçeneğine tıklıyoruz.

Yerel Disk( C:)(Sistem)Açık seçeneğini işaretliyoruz ve oluştur seçeneğine tıklıyoruz.

Sistem Koruması Geri yükleme noktası oluşturuluyor…

Sistem Koruması Geri yükleme noktası başarıyla oluşturuldu Kapat seçeneğine tıklıyoruz. Yapılan işlemler doğrultusunda Windows 10 işletim sisteminin yüklü olduğu bilgisayara sistem geri yükleme noktası oluşturma işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.  Bilgisayarınızda sorun yaşamanız durumunda bilgisayarınıza sistem geri yükleme yaparak eski tarihe döndürebilirsiniz.

Sistem geri yükleme kişisel dosyalarınıza zarar vermez güncelleme ve sistem dosyalarını geri yükler.

Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?


Windows 10’da sistem geri yükleme yapmak için bilgisayarın başlat bölümüne çalıştır yazıyoruz ve aratıyoruz. Bir program, klasör, belge veya internet kaynağının adını yazdığımızda Windows sizin için açılacaktır.

Aç: Bölümüne msconfig yazıyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz.


Sistem Yapılandırması Başlatma seçeneğine tıklayarak Tamam butonuna tıklıyoruz.

Sistem geri yükleme Bilgisayar sisteminizi önceki bir duruma yükleyin seçeneğini işaretliyoruz ve başlatma seçeneğine tıklıyoruz.

Sistem dosyalarını ve ayarlarını geri yükle

Sistem geri  Yüklemesi, bilgisayarınızın yavaş çalışmasına ya da yanıt vermeyi durdurmasına neden olabilen soruları düzenlemeye  yardımcı olabilir.

Sistem Geri Yükleme belgenizi, resimlerinizi veya diğer kişisel  verilerinizi etkilemez. Son yüklenen programlar ve sürücüler kaldırılabilir. İleri seçeneğine tıklıyoruz.

Tarih ve Saat bölümünden istediğimiz tarihi seçtikten sonra İleri seçeneğine tıklayarak istediğimiz tarihe döndürebiliyoruz.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.