Sürücü Doğrulayıcı Nedir Nasıl Çalışır Nasıl Kullanılır

Sürücü Doğrulayıcı Nedir Nasıl Çalışır Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde. Windows mükemmel bir işletim sistemidir. Birçok gerekli özellik ile birlikte gelir. Microsoft, bazı yerleşik sorun giderme araçlarını içeriyor. Sürücü Doğrulayıcı bunlardan biri. Bu makalede, bu konuda bazı yararlı bilgiler edineceksiniz.

İlgili Kelimeler:

Sürücü Doğrulayıcı Nedir, Sürücü Doğrulayıcı Nasıl Çalışır, Sürücü Doğrulayıcı Nasıl Kullanılır,

Sürücü Doğrulayıcı Nedir

Microsoft Windows’un çeşitli sorun giderme araçları vardır. Ancak, Sürücü Doğrulayıcı farklıdır. Bu araç, aygıt sürücüsü hatalarını tespit etmek için geliştirilmiştir. Kullanıcılar sürücü doğrulayıcısını etkinleştirdiğinde, sisteme zarar verebilecek veya kesebilecek yasadışı eylemler, çağrılar vb. Tanımlamak için Windows çekirdek modu sürücülerini ve grafik sürücülerini vurgulayabilir ve izleyebilir. Diğer araçların aksine Normal kullanıcılar bu aracı nadiren kullanır.

Sürücü Doğrulayıcı Nasıl Çalışır

Sürücü Doğrulayıcı, kilitlenme algılama, DMA denetimleri, IRP girişi, G/Ç doğrulaması, IRQL denetimi, düşük bellek, havuz izleme vb. Gibi belirli koşulları simüle edebilir. Bu, sürücülerin en az kaynakla çalışmaya zorlamaları, Hemen görünen bir çalışma sisteminde nadiren oluşabilecek olası hataları başlatır.

Sürücü Doğrulayıcısı Ne Zaman Kullanılmalı:

İnsanlar nadiren verimli çalışmalarda kullanılan bilgisayarlarda kullanıyorlar. Bununla birlikte, doğrulayıcıyı aşağıdaki koşullarda kullanabilirsiniz.

  1. Geliştirme yaşam döngüsünün başlarında sorunları düzeltmek için daha rahat ve daha az maliyetli olduklarını keşfetmek.
  2. Bilgisayar çökerlerini gidermek ve hataları test etmek ve arızaları test etmek için.

Sürücü Doğrulayıcısı Nasıl Kullanılır

Bu aracı kullanmak çok basittir. Ancak, ne yapmaya daima dikkat etmelisin. İleriye gitmeden önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı öneririm . Benim tavsiyem Windows’u küçük minidump dosyası oluşturmak üzere yapılandırmak. Hatalı sürücüyü verimli bir şekilde belirlemenize izin verir. Bu arada, sürücü doğrulayıcısını kullanmak istiyorsanız, bu talimatları uygulayın.

1. Adım: Sürücü Doğrulayıcı’yı Başlatın

Bu programı çalıştırmak oldukça basittir. Başlat menüsünü açabilir ve “doğrulayıcı” yazıp enter tuşuna basabilirsiniz. Ayrıca, komut istemini açabilir, doğrulayıcı yazıp enter tuşuna basabilirsiniz. Programı başlatacak bile.

2. Adım: Yapılandırma ve Bitirme

Bu seviye çoğunlukla tercihinize bağlıdır. Fakat, aşağıdaki şeyleri yapabilirsiniz. Driver Verifier’i açtıktan sonra birkaç seçenek görürsünüz. Buradan “Özel ayarlar oluştur (kod geliştiricileri için)” seçeneğini seçin ve İleri’ye tıklayın.

Bundan sonra, bireysel ayarları tam bir listeden seçmenizi isteyecektir. Bunları kontrol edebilirsiniz –

  • Özel Havuz
  • IRQL denetimini zorla
  • Havuz İzleme
  • Deadlock Algılama
  • Güvenlik kontrolleri
  • Muhtelif çekler
  • Güç çerçevesi gecikmeli fuzzing
  • DDI uyumluluk kontrolü

Bundan sonra İleri’yi tıklayın ve ardından “Bir listeden sürücü adları seçin” i seçin ve İleri’ye tıklayın.

Şimdi, PC’nizin sürücülerinin bir listesini görmelisiniz. Buradan, doğrulamak istediğiniz şeyi kontrol edin. Uygun bir şekilde yapmak için, sağlayıcılar tarafından sürücüleri kısa listeye almak için listenin üstündeki “Sağlayıcı” başlığını tıklayın. Ardından Microsoft tarafından sağlanan sürücüler dışındaki tüm sürücüleri kontrol edin.

Şimdi Son’u tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı önerir. Yani, PC’nizi yeniden başlatmalısınız.

Sürücü Doğrulayıcısı Nasıl Durdurulur

Sürücü doğrulayıcısını 24 saat veya daha fazla çalıştırın. Ancak, her zaman çalıştırılması önerilmez. Yani, ihtiyacınız olmadığında onu durdurmalısınız. Sürücü doğrulayıcısını iptal etmek oldukça kolaydır. Açıp “Varolan Ayarları Sil” i seçebilir ve Son’u tıklatabilirsiniz.

Bundan sonra PC’nizi yeniden başlatın.

Ayrıca Bakınız: USB Veri Aktarım Hızı Nasıl Artırılır 2018

Umarım Sürücü Doğrulayıcı Nedir Nasıl Çalışır Nasıl Kullanılır makalemizi beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.