Tenda D301 v2 Modem Kurulumu

Tenda D301 v2 Modem Kurulumu

Bu yazımızda İngilizce arayüze sahip olan Tenda D301 v2 Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlarının nasıl yapıldığını adım adım paylaşacağız.

Tenda D301 modem ilk kurulum yapacaklar, İnternet sorunu yaşayan kullanıcılar yada Tenda D301 Kablosuz ayarlarını değiştirmek isteyen ancak nasıl değiştireceği hakkında bilgi sahibi olmadığı için değişiklik yapamayanlar için bir kaç basit adım modemle alakalı sorunlarınızı gidermeye çalışacağız.

İnternet sorunlarının temelinde servis sağlayıcısı değiştirme, modem reset leme yada ilk kurulumda yapacağınız bir kaç ayarla mevcut internet inize tekrar sahip olabilirsiniz.

Modeminizde internet ışığı yanmaya bilir yada kırmızı yanabilir, bazende internet ışığı yanmasına rağmen internete giriş yapılamaya bilinir. Bu gibi durumlarda  modem üstünde yer alan DSL ışığı sabit yanıyorsa ve servis sağlayıcımız dan ADSL kullanıcı adını ve ADSL Şifresini aldıysak modem kurulumu yaparak sorunumuzu çözebiliriz.

Tenda D301 Modemin kablosuz ağ ayarlarını değiştirmek istiyorsanız cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Tenda D301 Modem Kurulumu yada kablosuz ağ ayarlarını yapılandırabilmek için. Bilgisayar ve modem arasına takılı olması gereken kabloların incelemesi sonrasında kurulum adımlarımıza başlayabiliriz.

Tenda D301 V2 modem kurulumu yapabilmek için önce kablo bağlantılarının doğru olarak yapılandırıldığından emin olmamız gerekiyor. Tenda D301 V2 modemin kablolu ve kablosuz ağ ayarlarını yapılandırılabilmesi için öncelikle bilgisayar ve modem arasına takılı olması gereken ‘Sarı yada Gri’renkte olan Ethernet Kablosunu ucunu modemin Lan 1, Lan 2, Lan 3 yada Lan 4 girişlerinden herhangi bir tanesine takıp diğer ucunu ise bilgisayar kasamızın arka kısmında bulunan ethernet kablosu girişine takıyoruz, Laptop üzerinden kurulum işlem gerçekleştiriyor sak kullanmakta olduğunuz Laptop un sağında ya da solunda ethernet kablosunun  giriş bölümü olacaktır. Ethernet kablosunu taktıysak  Ana hattan gelen telefon kablosunu modemin ‘DSL’ girişine takıp modemin elektrik kablosunu taktıysak ‘DSL’ ışığı sabitlenmedikten sonra modem kurulumuna başlayabiliriz.

Tenda D301 v2 Modem Kurulumu

Tenda D301 Modem Kurulumu

Modeme bağlı olarak görünen cihazdan tarayıcınızı (İnternet Explorer, Firefox, Chrome,Opera, Safariv.b.) açın ve adres kısmına modem’in IP’si olan 192.168.1.1 entere tıklıyoruz.

Tenda D301 Modem Kurulumu

User Name Password bölümünün gelmesi gerekiyor ancak üst bölümde yer alan sayfa açılır ise User Interface seçeneğine tıklıyoruz.


Tenda D301 Modem Kurulumu

User Name: admin Password: admin Login seçeneğine tıklıyoruz.

Tenda D301 Modem Kurulumu

Link Type bölümünden hattımızın türünü seçiyoruz. Phone cable(Telefon kablosu)  bu seçeneği ADSL Hat için seçilen seçenektir. Connection Type: PPPoE Auto PVC scan işaretli olması gerekiyor. User Name: Bölümüne servis sağlayıcımız dan aldığımız ADSL Kullanıcı Adını yazıyoruz.

Password: Bölümüne servis sağlayıcımız dan aldığımız ADSL Parolasını yazıyoruz.

Wireless Enable seçeneğini işaretliyoruz. Wireless Enable işaretli olaması gerekiyor. Wireless SSID: Bölümüne kablosuz ağ adı olarak kullanmak istediğimiz ad yazıyoruz.

Wireless Key: Bölümüne 8-63 karakter arası içinde harf ve rakam olan unutmayacağımız kablosuz ağ parolası oluşturuyoruz.

OK seçeneğine tıklıyoruz. Ethernet kablomuz takılı olduğu için sayfa giderek aynı sayfa geri gelecektir. Tenda D301 v2 Kurulum adımlarını tamamlamış olacağız ve interneti sorunsuz olarak kullanabiliriz.

Tenda D301 v2 Modem Kablosuz Ayarları

Tenda D301 v2 Modemin kablosuz ağ ayarlarında değişiklik gerçekleştirmek için Tenda modemin arayüzüne giriş yaptıktan sonra açılan sayfanın alt bölümünde yer alan Wireless Enable seçeneğinin işaretli olmasına dikkat ediyoruz. İşaretli değil ise mutlaka işaretlememiz gerekiyor.

Wireless SSID: Bölümüne kablosuz olarak kullanmak istediğimiz ağ adı yazıyoruz. Wireless Key: Bölümüne harf ve rakam içeren unutmayacağımız parola oluşturduysak OK seçeneğine tıklayarak ayarların kaydedilmesini sağlıyoruz. Kablosuz ayarlar çok kısa içerisinde geçerli olacaktır.

Kablosuz değişikliği Tenda D301 v2 Modeme kablosuz olarak bağlantı kurduğumuz cihazdan gerçekleştiriyor sak internet bağlantımız kopacaktır. Oluşturduğumuz yeni kablosuz ağ adına oluşturduğumuz kablosuz parolayla bağlantı kurarak internet imizin keyfini doyasıya yaşayabiliriz. Tenda D301 v2 Modem Kurulumu yukarıda anlatılmıştır. Umarım var olan sorununuz çözülmüştür.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.