TP Link TL-WA901ND Access Point Kurulumu

TP Link TL-WA901ND Access Point Kurulumu

Tp-Link Acces Point kurulumlarınaek olarak TP Link TL-WA901ND Access Point Kurulumu hakkında bilgiyi makalemizde ayrıntılı şekilde anlatacağız.

Günlük hayatımızın her alanın da olan internet hayatımızın vaz geçilmezi olup, internet sorunu yaşadığımızda hemen çözüm yollarını ararız. Özellikle internet in çekim alnında sorun var ise bulunduğumuz ortama da evlerimize ofislerimizde interneti mizin yetmediği anda en çok kullandığımız modem, access point, router, switch gibi internet in kapsama alanını genişleten yardımdı cihazlar devreye girerek, günlük hayatımızı oldukça kolaylaştırırlar.

TP Link Access Point cihazların kurulum amacı kablolu ağı kablosuza çevirmek yani kablosuz ağın etki ettiğini alanı genişletmek ve güçlendirmek için kullanılan ek cihazlar. Tek başlarına modem işlevlerine sahip değildirler.

Modeminizin sinyal gücü yetmediği yerde access point cihazını devreye sokarak internet bağlantısını genişletebilirsiniz. Fabrika , Ev , okul , iş yeri gibi ortamlarda sinyal gücü düşük olan yere access point cihazı modeme eşleştirilerek iki cihaz arası ethernet kablosu takmamız yeterli olacaktır.

TP Link TL WA901ND Kurulum için cihaza kablolu yada kablosuz bağlantı kurmanız gerekiyor. Kablolu bağlantı için Ethernet kablosunun bir ucunu Tp-Link TL-WA801ND cihazına ethernet kablosunun diğer ucunu ise bilgisayarınızın kasasına ya da Laptop kullanıyorsanız sağında ya da solunda girişi bulunmaktadır. Bu giriş alanına takmanız gerekmektedir.

Ancak bilgisayar, Laptop kullanmıyorsanız Tp-Link TL-WA801ND cihaza kablosuz bağlantı kurmanız access point kurulumu yapmanız için yeterli olacaktır. Kurulum yaptıktan sonra interneti aldığınız modem ile access point olarak kullanacağınız cihaz arası ethernet kablosu takmanız yeterli olacaktır.

TP Link TL-WA901ND Access Point Kurulumu

TP Link TL-WA901ND access point cihaza bağlı olarak görünen cihazdan tarayıcınızı (İnternet Explorer, Firefox, Chrome,Opera, Safariv.b.) açın ve adres kısmına modem’in IP’si olan 192.168.0.254 entere tıklayınız.

Kullanıcı Adı: admin Şifre: admin yazıyoruz. Giriş Yap seçeneğine tıklıyoruz.

Quick Setup ekranı açılacaktır Next seçeneğine tıklıyoruz.

Quick Setup seçeneğine tıkladığımızda Please select your country/region: Hızlı Kurulum Seçtiğiniz ülke seçiniz. Bölümünden Turkey seçeneğini seçiyoruz. Next seçeneğine tıklıyoruz.

Access Point-seçeneğini seçiyoruz. Next seçeneğine tıklıyoruz.

Access AP Mode Settings: Wireless Network Name(SSID): Bölümüne kablosuz olarak access point e kablosuz bağlantı kurmak istediğimizde kullanacağınız ad yazıyoruz. Bu bölüme yazacağımız ad kablosuz ağ adımız olacaktır.

Wireless Security Mode: Bölümünden modemin şifreleme türünü seçiyoruz. Wireless Password: Bölümüne 8-64 karakter arası içinde harf rakam bulunan parola yazıyoruz. Next seçeneğine tıklıyoruz.


İnterneti aldığınız modem ile access point olarak kullanmak istediğiniz modemin IP Adresi aynı havuzda olması gerekiyor. Örneğin interneti aldığınız modem 192.168.1.1 den arayüzüne geçiş yapmanıza izin veriyor ise access point olarak kullanacağınız cihazda 192.168.1… havuzunda olası gerekiyor. TP Link TL-WA901ND access point cihazda Type: Smart IP(DHCP)seçeneğine tıklıyoruz.

Type: Bölümüne IP verebilmemiz için Static IP seçeneğini seçiyoruz. IP Address: Bölümüne 192.168.1… gibi Ip adresi verebiliriz.

Next seçeneğine tıklıyoruz.


Yapılan işlemleri gösteren sayfaya yönlendirecektir. Finish seçeneğine tıklıyoruz.

TP Link tl-wa901nd access point kurulumu

Restart seçeneği açılacaktır. 100% olunca kurulum aşaması tamamlanmış olacaktır. İnterneti aldığınız modem ile TP Link TL-WA901ND access point arası ethernet kablosunu takarak internetinizin çekim gücünü artırabilirsiniz.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.