Unexpected Kernel Mode Trap Hatası ve Çözümü

Unexpected Kernel Mode Trap Hatası ve Çözümü

Bir Intel CPU da tuzak oluşturduğunda Unexpected Kernel Mode Trap veya Stop 0x0000007F gibi hata mesajı ortaya çıkar. Hata çözümü için okuyun.

Tuzak, çekirdeğin yakalanmasına izin verilmediği veya eşzamanlı arızaların sistem arızasıyla sonuçlandığı çift arızalı olabilir. Dur (Stop) kodunda, mavi ekranda görüntülenen ilk parametre, tuzak kodunu gösterir. Karşılaşılan en yaygın tuzak kodları şunlardır:

0x00000000 Divide by Zero Error – DIV komutu yürütülür ve bölen sıfırdır; Genellikle bozuk sistem belleği, donanım sorunları veya yazılım arızalarından kaynaklanır

0x00000004 Overflow – İşlemci (CPU), taşma bayrağının (OF) ayarlanması durumunda bir kesme işleyicisine çağrı yürütür.

0x00000005 Bounds Check Fault – BOUND komutunu yürütürken, işlemci işlenenin belirtilen sınırları aştığını bulur.

0x00000006 Invalid Opcode – İşlemci geçersiz bir komut yürütmeyi dener; Genellikle bozuk sistem belleği nedeniyle (bozuk bir konuma işaret eden), genellikle bozuk sistem belleğinden kaynaklanır.

0x00000008 Double Fault – Bir önceki özel durumun işleyicisi çağrıldığında kural dışı durum oluşur; yaygın nedenler arasında çekirdek yığını taşması veya donanım sorunu bulunur

Diğer tuzak kodları aşağıdakileri içerir:

0x00000001 – Sistem hata ayıklayıcısına çağrı
0x00000003 – Hata ayıklayıcı kesme noktası
0x00000007 – İşlenecek işlemci bulunmayan donanım işlemcisi yönergesi
0x0000000A – Bozuk Görev Durumu Segmenti
0x0000000B – Bir segment olan bir bellek segmentine erişim
0x0000000C– Bir yığınının sınırlarının ötesinde belleğe erişim
0x0000000D – Başka bir istisna kapsamında olmayan istisna; Yazılım uygulamaları için erişim ihlallerine ilişkin bir koruma hatası

Diğer tuzak kodları var ve Intel mimarisi el kitabına başvurarak görüntülenebilir.

Unexpected Kernel Mode Trap Hatası

0x7F Hatası, hatalı veya hatalı olarak eşleştirilen donanım, özellikle sistem belleği nedeniyle olabilir. Başarısız olan mevcut donanım da bu hatanın oluşmasına neden olabilir.

Aynı yığına birden fazla sürücü eklendiğinde ortaya çıkan bir çekirdek yığınının taşmasıyla bir çift hataya neden olabilir.

Genel Sorun Giderme

Yeni Donanımı Kaldırın

Yeni donanım eklemek, donanım arızalıysa, sürücü arızalıysa veya donanım bilgisayarla uyumlu değilse, bu hatanın oluşmasına neden olabilir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için bilgisayarı kapatın, bilgisayara eklediğiniz yeni donanımı çıkarın ve hatanın tekrar oluşup oluşmadığını görmek için bilgisayarı yeniden başlatın. Yoksa, yeni bir donanım parçası almanız gerekebilir. Ayrıca, en son sürücü yazılımını üreticinin web sitesinden indirmeyi deneyebilir ve bu sürücü yazılımını donanımla birlikte gelen yazılım yerine yükleyebilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızın yeni donanım parçasını kullanmak için gereken minimum gereksinimleri karşıladığından emin olun.

Arızalı Belleği Test Etme

Bir bellek tanılama yardımcı programını çalıştırarak hatalı sistem belleğini kontrol edin. Tanılama kötü olan bir bellek yongasını ortaya çıkarsa, bellek yongasını değiştirin.

BIOS ve Sürücü Güncellemelerini Kontrol Edin

Unexpected Kernel Mode Trap Hatası için Bilgisayarınızın anakart üreticisinin web sitesini kontrol edin. Mevcut bir BIOS sürümü varsa, indirip yüklemeniz önerilir. Bu eylem, bazen bu hatanın oluşmasına neden olan sorunları çözebilir.

Bilgisayarınızda yüklü diğer donanımlar için güncellenmiş sürücüleri de denetlemeniz önerilir. En güncelleştirilmiş sürücüler kullanılarak bu hatayı gidermek veya bu hatanın oluşmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Bilgisayarınız overclock işlemcisi kullanıyorsa (belirtilen özellikten daha yüksek bir hızda çalışacak şekilde ayarlanmış bir işlemci), anakartın BIOS’una erişin ve işlemciyi varsayılan hız ayarına getirin. Bu, hatayı çözüp çözmediğini görmek için bilgisayara yeniden başlatın.

Yeni işletim sistemindeki eski yazılımı güncelleyin

Bu hata bazen bir işletim sisteminin daha yeni bir sürümüne yükselttikten sonra ortaya çıkabilir. Tüm üçüncü taraf donanım sürücülerini kaldırmanız ve herhangi bir virüsten koruma veya casus yazılım önleme yazılımını devre dışı bırakmanız ve daha sonra yeni işletim sistemine yükseltmeyi denemeniz gerekebilir. Ayrıca, işletim sistemi için en son güncelleştirmeleri veya hizmet paketlerini yüklediğinizden emin olun.

Etkinlik Görüntüleyiciyi Kontrol Edin

Unexpected Kernel Mode Trap Hatası çözümlerini denedikten sonra hala bu hatayla karşılaşıyorsanız, Olay Görüntüleyicisine erişin ve hata mesajlarını görüntülemek için Sistem Günlüğü’ne bakın. Bu hata mesajları, hatanın nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.

Bilinen son iyi yapılandırmayı deneyin

Bilgisayarı kullanılabilir bir duruma geri koymak için, hata meydana gelmeden önce, bilgisayarı en son yapılanmaya sıfırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, bilgisayarınızı başlatırken, Gelişmiş Seçenekler menüsü görüntülenene kadar klavyenizdeki F8 tuşuna basın. Menüde Bilinen Son İyi Yapılandırma seçeneğini seçin.

Belleği önbelleğe almayı devre dışı bırak

Son olarak, yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri sorunu çözmüyorsa, bilgisayarınızda varsa CMOS Setup’ta “bellek önbelleğe alma” özelliğini devre dışı bırakmayı deneyin.

Sürücü Geliştiricileri için Hata Ayıklama

En iyisi, !analyze uzantısını kullanarak hata ayıklama işlemini başlatmaktır.

Bu işe yaramazsa, kv (Display Stack Backtrace) hata ayıklayıcı komutunu kullanın.

Kv komutu bir taskGate gösteriyorsa, görev çubuğundan önceki taskGate’indeki .tss (Ekran Görev Durumu Segmenti) komutunu kullanın.
Kv komutu bir trap çerçevesi gösteriyorsa, çerçeveyi formatlamak için .trap (Display Trap Frame) komutunu kullanın.
Genel olarak, x86 tabanlı bir platformda NT! KiTrap prosedürü ile ilişkili olan uygun çerçeve üzerindeki .trap (Display Trap Frame) komutunu kullanın.

Yığın hatalarını ayıklamak için yukarıdaki komutlardan birini kullandıktan sonra yeni yığını görüntülemek için kv komutunu tekrar kullanın.

Sonuç olarak yukarıda Unexpected Kernel Mode Trap Hatası ve Çözümü için mümkün olduğu kadar detay iletmeye çalıştık. Sorunuzun çözümü ile ilgili bizimle bilgileri paylaşmanızdan mutluluk duyarız.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.