Windows 10 Oyun Modu Nasıl Etkinleştirilir

Windows 10 Oyun Modu Nasıl Etkinleştirilir

Windows 10 Oyun Modu, etkin olduğunda sistem kaynaklarını oyunlara odaklayan bir özelliktir.  Oyun Modu nasıl açıp kapatılacağını anlatıyoruz.

Yapılan testlerde , Windows 10 Oyun Modu üst seviye sistemler üzerinde çok büyük bir etkisi olmadığını görülmüştür. Ancak çoklu görevlere yatkınsanız veya arka planda çalışan birçok işlem varsa, Oyun Modu sizin için yararlı olabilir. Ayrıca, Microsoft’un sonraki güncelleştirmelerde bu özelliği geliştirmeyi planladığı için, en azından nerede olduğunu bilmeye değer.

Windows 10 oyun modu açma (ve devre dışı bırakılacağı) aşağıda açıklanmaktadır.

Windows 10 Oyun Modu Açma ve Kapatma

Oyun Modu’nu, Microsoft tarafından test edilip edilmediklerine bakılmaksızın, belirli oyunlarda da zorlayabilirsiniz. Önceden, Windows 10 Oyun Çubuğu’ndaki Oyun Modunu değiştirebiliyordunuz, ancak ayar o zamandan beri değişti. Bunu şimdi yapmak için (Ekim 2018 güncellemesinden itibaren), Windows 10 Ayarlar Menüsünü kullanmanız gerekir.

  1. Başlat menüsündeki dişli simgesini tıklatarak Ayarlar menüsünü açın.
  2. Ayarlar menüsünün Oyun bölümünü seçin.
  3. Kenar çubuğundaki Oyun Modu bölümüne gidin.
  4. Oyun Modu‘nu açmak veya kapatmak için tıklayın.

Windows 10 Oyun Modu çoğu oyun için büyük bir fark yaratmayacak olsa da, yoğun arkaplan görevi kullanımına yatkınsanız veya oyunlarda fazla yükü olmayan bir alt uç sistemi kullanıyorsanız, Oyun Modu faydalı olabilir.

Diğer Windows 10 Kaynakları

Daha fazla yardım makalesi, kapsamı ve Windows 10 ile ilgili sık sorulan soruların yanıtları için aşağıdaki kaynakları ziyaret edin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.