wps nedir, wps connect, wps ile bağlanma, wps pin nedir, wps ışığı yanıp sönüyor,

WPS Nedir ve Güvenli midir?

WPS Nedir, kablosuz ağınızı otomatik yapılandırmanıza, cihazlar eklemenize ve kablosuz güvenliğe olanak veren bir kablosuz ağ kurulum çözümüdür.

Kablosuz modemler, erişim noktaları, USB adaptörleri, yazıcılar ve WPS özelliklerine sahip tüm diğer kablosuz cihazlar, genellikle yalnızca bir tuşa basılarak birbirleriyle iletişim kurmak için kolayca kurulabilir.

Not: WPS ayrıca Microsoft Works Belge dosyaları için kullanılan bir dosya uzantısıdır ve Wi-Fi Korumalı Kurulum ile zerre ilgisi yoktur.

Neden WPS Kullanmalı?

WPS’nin avantajlarından biri, kablosuz ağa katılmak için ağ adını veya güvenlik anahtarlarını bilmeniz gerekmemesidir. Yıllardır bilmeniz gereken kablosuz şifreyi bulmak için uğraşmak yerine, bunlar sizin için oluşturulmuş ve güçlü bir kimlik doğrulama protokolü olan EAP, WPA2’de kullanılmaktadır.

WPS Nedir ve Güvenli midir?

WPS kullanmanın dezavantajı, bazı cihazlarınız WPS uyumlu değilse, kablosuz ağ adı ve güvenlik anahtarı rasgele oluşturulduğu için WPS ile kurulan bir ağa katılmak daha zor olabilir. WPS ayrıca ad hoc kablosuz ağı da desteklemiyor.

WPS Güvenli mi?

WPS Connect, ağ ekipmanınızı daha hızlı bir şekilde ayarlamanıza ve işleri hızlandırabilmenize olanak tanıyan mükemmel bir özellik gibi görünüyor. Bununla birlikte, WPS% 100 güvenli değildir.

Aralık 2011’de, WPS’de birkaç saat içinde saldırıya uğramasına ve WPS PIN’inin ve sonuçta WPA veya WPA2’nin paylaşılan anahtarının belirlenmesine olanak veren bir güvenlik açığı bulundu.

Bu, elbette, WPS’nin etkinleştirildiği, bazı eski yönlendiricilerin üzerinde çalıştığı ve bunu kapatmamış olmanız durumunda ağınızın saldırıya açık olması anlamına gelir. Elinizdeki doğru araçlarla, birisi kablosuz parolanızı alabilir ve evinizin veya işinizin dışından kendi başına kullanabilir.

Tavsiyemiz WPS’yi kullanmaktan kaçınmak ve kimsenin kusurdan faydalanmamasını sağlamanın tek yolu, WPS hatalarını gidermek veya WPS’yi tamamen kaldırmak için yönlendiricinizin ayarlarında WPS’yi kapatarak veya router’ınızdaki ürün yazılımını değiştirerek.

Wps ışığı yanıp sönüyor ise özellik aktif demektir. Kullanmadığınız durumlarda mutlaka kapatın.

WPS nedir, wps connect, wps ile bağlanma, wps pin nedir.

WPS’i Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Yukarıda okuduğunuz uyarıya rağmen, nasıl çalıştığını test etmek veya sadece geçici olarak kullanmak istiyorsanız WPA’yı etkinleştirebilirsiniz. Ya da belki başka güvenlik önlemleriniz var ve bir WPS kesmek için endişelenmiyorsunuz.

Gerekçenizden bağımsız olarak, kablosuz ağ kurmak için genellikle birkaç adım vardır. WPS ile, bu adımlar yaklaşık yarısı kadar azaltılabilir. WPS ile gerçekten yapmanız gereken tek şey, yönlendiricideki bir düğmeye basmak veya ağ cihazlarında bir PIN numarası girmek.

WPS’yi açmak veya kapatmak istediğinizde, WPS kılavuzumuzda nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz. Ne yazık ki, bu bazı yönlendiricilerde her zaman bir seçenek değildir.

Bir ayar değişikliği ile WPS’yi devre dışı bırakamazsanız, yönlendiricinizin ürün yazılımını üreticiden yeni bir sürümle veya DD-WRT gibi WPS’yi desteklemeyen üçüncü taraf bir sürümle yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

WPS ve Wi-Fi İttifakı
Wi-Fi Protected Setup, “Wi-Fi” deyimiyle olduğu gibi, kablosuz LAN teknolojileri ve ürünleriyle ilgili uluslararası bir şirket kuruluşu olan Wi-Fi Alliance’ın ticari markasıdır. Wi-Fi Alliance web sitesinde Wi-Fi Korumalı Kurulumunun bir gösterimini görüntüleyebilirsiniz.

WPS Nedir ve Güvenli midir? makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı bilgi olmuştur. Aklınza takılın bir soru varsa yorumlarda bizimle paylaşın.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.