Yazıcı Sorunları ve Çözümleri

Yazıcı Sorunları ve Çözümleri

Tam ihtiyacınız olduğu anda yazıcının sorun vermesi çok can sıkıcı olabilir. Bu sayfada Genel Yazıcı Sorunları ve Çözümleri hakkında bilgi paylaşacağız.

Yazıcı yazdırma sorunu varsa önce yazıcının açık olduğundan emin olun. Bir yazıcı açık olduğunda, güç aldığını gösteren bir miktar ışık veya LED (genellikle yeşil) olmalıdır.

Yazıcı sorunları, yazıcı sorunları ve çözümleri

Herhangi bir gösterge ışığınız yoksa, güç kablosunun her bir ucunu doğrulayarak yazıcının çalışan bir elektrik prizine bağlı olduğundan emin olun. Ardından, yazıcı güç düğmesine basın.

Yazıcı Sorunları ve Çözümleri

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra, yazıcı hala güç durumu göstergesi ışığı göstermiyorsa, ciddi bir yazıcı sorununuz var ve onarım veya değiştirme için yazıcı üreticisine başvurmanızı öneririz.

Kablolar Düzgün Bağlanmamış Olabilir

Yazıcınızın iki kabloya bağlı olması gerekir: güç kablosu ve veri kablosu. Güç ve veri kablolarının (paralel kablo veya USB kablosu) hem yazıcıya hem de bilgisayara bağlı olduğundan emin olun.

Yazıcı Hatası (turuncu veya yanıp sönen ışık)

Yazıcınız ilk açılışını tamamladıktan sonra, düz renkli bir ışık görmelisiniz. Gösterge yanıp sönüyorsa ya da turuncu ise, bu genellikle bir kağıt sıkışması ya da mürekkep ya da toner kartuşu ile ilgili bir sorun gibi bir yazıcının hatasını gösterir. Tüm yazıcılar için standart olmadığından, yanıp sönen bir ışık görürseniz, üreticinin sitesini ziyaret edin veya belirli hata detayları için yazıcı kılavuzunu gözden geçirin.

Kağıt Yok veya Sıkışmış

Kağıtsız olarak yazıcınız baskı yapamaz. Yazıcı kağıt kartuşuna veya tepsisine kağıt koyduğunuzdan emin olun. Ardından, yazıcı kağıdının yazıcıya sıkışmadığından veya kısmen beslendiğinden emin olun. Kağıdın bir yere sıkışmış olduğundan şüpheleniyorsanız, kağıt sıkışmaları için kılavuzun yardım sayfasına bakın.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Mürekkebi ile ilgili Sorunlar

Mürekkeple ilgili bir sorunla karşılaştığınızda, yazıcınızın durum göstergesi ışığının (yukarıda belirtilen) yanıp sönmesi gerekir. Bu gerçekleşmezse, sonraki bölüme geçmek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, yakın zamanda yeni bir mürekkep kartuşu taktıysanız, aşağıdaki önerileri denemek isteyebilirsiniz.

Yazıcı Kendi Kendine Test Ettirin

Çoğu yazıcının bir test sayfası bastırma yolu vardır. Bir yazıcı test sayfası, yazıcının çalışıp çalışmadığını belirlemenizi sağlar. Yazıcının kendi kendini sınaması genellikle bir dizi tuşa basılarak gerçekleştirilir. Yazıcınızın bu özelliğe sahip olup olmadığından veya nasıl gerçekleştirileceğinden emin değilseniz, yazıcı kılavuzuna bakın veya yazıcı üreticisinin web sitesini ziyaret edin.

Yazıcı Yazdırma Sorunu

Ayrıca, bilgisayarın yazıcıyı görüp göremeyeceğini ve yazdırabileceğini belirlemek için bir yazılım otomatik testi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu testi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Denetim Masası‘nı açın.
  2. Aygıtlar ve Yazıcılar simgesine tıklayın.
  3. Test etmek istediğiniz yazıcıya sağ tıklayın ve Özellikler veya Yazıcı Özellikleri seçeneğini seçin. Yazıcınızı listede görmüyorsanız, yazıcınız yüklenmemiş demektir.
  4. Yazıcının Özellikler penceresinde Test Sayfasını Yazdır butonuna tıklayın.
  5. Yazıcı bir test sayfası yazdırabiliyorsa, yazıcınız yüklenmiş ve uygun şekilde kurulur. Ancak, başka programlarda yazdıramıyorsanız, yazdırmaya çalıştığınız programın sorunları vardır.

Yazıcı Sürücüleri

Yazıcınızda yanıp sönen ışıklar yoksa ve doğru şekilde bağlanmışsa, sürücü ile ilgili bir sorunla karşılaşıyor olabilirsiniz. Tüm önemli yazıcı üreticisi sürücü sayfalarına bağlanan yazıcı sürücümüzü ziyaret etmenizi ve yazıcınız için en yeni sürücüleri indirmenizi öneririz.

Paralel (LPT) Yazıcılar

Bilgisayara bağlı olduğunuz yazıcı bir LPT (paralel bağlantı noktası) yazıcısıysa, yazıcınız çalışmıyorsa aşağıdaki ayarların doğrulanmasını da öneririz.

CMOS’ta paralel bağlantı noktası

  • CMOS kurulum bilgisayarlarını girin.
  • CMOS’a girdikten sonra, paralel bağlantı noktanızın etkinleştirildiğini veya yüklendiğini doğrulayın.
  • Ardından, yazıcı veya paralel bağlantı noktası modunu doğrulayın. Paralel bağlantı noktanız ECP moduna ayarlanmışsa, farklı bir mod denemenizi öneririz.

Diğer paralel cihaz

Paralel tarayıcı veya zip sürücüsü gibi başka paralel aygıtlarla paralel bir yazıcınız varsa, yazıcınızla ilgili sorunlara neden olmadıklarını doğrulamak için bu aygıtları geçici olarak ayırın.

Yukarıda Genel Yazıcı Sorunları ve Çözümleri hakkında bilgi paylaştık. yazıcı sorunları, yazıcı renk sorunu, yazıcı yazdırma sorunu, yazıcı ekleme sorunu yaşıyorsanız aşağıda yorum olarak iletin. Yardımcı olmaya çalışacağız.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.