ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu için Hazırlanmış Görseller Detaylı Kurulum Bilgisi

ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu

Bugün paylaşacağımız makalemizde ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu nasıl yapacağınızı yazılı ve görsel olarak paylaşacağız.

Access point kurulumu genelde internet in çekim gücünün yetersiz olduğu alanlarda kullanılır. Örneğin; üç katlı işletmenizin 1. kattın da bulunan modemin den, farklı katlara internet aktarmak istiyorsunuz. Ancak internet çekim gücünün yetersiz kalmasından dolayı interneti kullanamıyorsunuz. Harici olarak kullanmak istediğiniz ZyXEL VMG3312-B10B modem iniz var ZyXEL modemi köprü moda alarak yapacağınız bir kaç basit işlemin ardından iki modem arası ethernet kablosu takarak interneti sorunsuz olarak kullanabiliriz.

Ana modem de veya bu modemde herhangi bir sorun olma durumuna karşı DSL kurulumu yapmak isterseniz ZyXEL VMG3312-B10B Modem Kurulumu makalemizi inceleyebilirsiniz. ZyXEL access point ayarları nasıl yapılır? Sorusuna aşağıda yer alan makalemizi inceleyerek yanıt bulabilirsiniz.

ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu

Tarayıcınızı (İnternet Explorer, Firefox, Chrome,Opera, Safariv.b.) açınız. Adres kısmına modem’in IP’si olan 192.168.1.1 entere tıklayınız.

ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu için hazırlanmış Görseller 02
ZyXEL VMG3312-B10B Arayüz Şifresi

ZyXEL Hoş geldiniz sayfası açılacaktır.

Kullanıcı Adı : admin Şifre: turktelekom Oturum aç butonuna tıklıyoruz. Şifre yanlış uyarısı verir ise;

Kullanıcı Adı: admin Şifre: ttnet yazınız Oturum aç seçeneğine tıklayınız.

ZyXEL modemin arayüzüne giriş yaptıysak Ağ Ayarları seçeneğine tıklayınız. Geniş bant seçeneğini seçiniz.

ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu için hazırlanmış görseller
ZyXEL VMG3312-B10B Bağlantılar Bölümü

Ethernet kablosu aracılığıyla ZyXEL modem internet alacağımızdan 3 seçeneğin sonunda bulunan düzenle seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

WAN Konfigürasyonu Düzenle alanı açılacaktır. Mod: Bölümüne tıklayarak Köprü seçeneğini seçiyoruz. Ardından Uygula butonuna tıklıyoruz.

ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu için hazırlanmış görseller 06
ZyXEL VMG3312-B10B Ağ Ayarları – Ev Ağı

Ağ Ayarları seçeneğine tıklayarak Ev Ağı seçeneğini seçiyoruz.

Yerel Ağ IP Kurulumu IP Adresi: Alanına interneti aldığınız modemin IP Adresiyle aynı havuzda olacak şekilde IP Adresi yazıyoruz. Örneğin; İnternet i aldığınız modemin IP Adresi 192.168.1.1 ZyXEL modemin IP Adresi de 192.168.1.1 olduğundan.

IP Adreslerinin çakışma yaşamaması adına ZyXEL modemin IP adresini 192.168.1.254 olarak değiştirelim.

DHCP Sunucu Durumu alanına gelerek DHCP seçeneğini Devre Dışı Bırak seçeneğini işaretleyelim Uygula butonuna tıklayarak ayarları kaydedelim

ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu için hazırlanmış görseller. Arayüz şifre ekranı.
ZyXEL VMG3312-B10B Şifre

ZyXEL modemin tekrar Hoş geldiniz sayfası açılacaktır. Kullanıcı Adını ve Şifresini yazarak yeniden oturum aç seçeneğine tıklıyoruz.

ZyXEL VMG3312-B10B modemin arayüzüne giriş yaptıysak kablosuz ağ adı ve şifre oluştura bilmek için Ağ Ayarları alanına tıklayarak Kablosuz seçeneğini seçiniz.

ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu için hazırlanmış görseller. Kablosuz Ayarları
ZyXEL VMG3312-B10B Kablosuz Ağ Adı.

Kablosuz Ağ Kurulumu Aktif işaretli olması gerekiyor. Kablosuz Ağ Adı: Bölüme ZyXEL modeme kablosuz bağlantı kurduğumuzda kullanacağımız kablosuz ağ adı yazıyoruz.

Güvenlik Modu: WPA2-PSK seçili ise Otomatik olarak şifre oluştur alanında bulunan işareti kaldırıyoruz. Şifre alanına 8-64 karakter arasında olan içinde harf ve rakam içeren unutmayacağımız şifre yazarak Uygula butonuna tıklıyoruz.

ZyXEL VMG3312-B10B Access Point Kurulumu gerçekleştirdiniz. ZyXEL modem prize takılıyken kablolarının takılı olduğu Lan1, Lan2, Lan3, Lan4 girişlerinden bir tanesine ‘Sarı yada Gri’ renkte olan ethernet kablosunu takmanız gerekiyor.

Ethernet kablosunun diğer ucunu ise interneti aldığımız modemin ethernet girişlerinden bir tanesine takarak internetinizin sinyal alanını genişletebilirsiniz.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

2 yorumlar

  1. Çok çok faydalı saolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.