Bilgisayar Ekranında Renk Bozukluğu

Bilgisayar Ekranında Renk Bozukluğu

Bilgisayar Ekranında Renk Bozukluğu, belki de her şey kırmızı, yeşil veya mavi renk tonunda. Hatta çok karanlık veya çok açık gösteriyor olabilir.

Daha da kötüsü, ve kolayca sahip olduğunuz migrenlerin temel sebebi, ekranınızın çarpıtılmış veya “bir şekilde dağınık” mı? Metin veya resimler mi yoksa her şey mi bulanık, yoksa kendileri mi hareket ediyor?

Bilgisayar Ekranı Renk Bozukluğu
Bilgisayar Ekranında Renk Bozukluğu

Açıkçası, bilgisayarınızın ekranı, onunla etkileşim kurmanın ana yoludur, bu yüzden tam olarak doğru olmayan herhangi bir şey, hızlı bir şekilde büyük bir sorun haline gelebilir. Potansiyel olarak, ortaya çıkabilecek daha dikkat çekici sorunlardan biri olursa, sağlık riski bile olabilir.

Monitörünüzün görüntüleri çarpıtan ya da renkleri yanlış göstererek, gördüğünüz her hangi bir sorunla sonuçlanacak birtakım farklı nedenler vardır. Bu nedenle, çözüme kavuşana kadar bazı sorun giderme adımlarını inceleyelim.

Bilgisayar Ekranında Renk Bozukluğu

Bunların çoğu denenmesi kolay şeylerdir. Ancak bu görevlerin bir kısmı diğerlerinden daha zor veya tanıdık gelmeyebilir. Eğer öyleyse, sadece zaman ayırın ve fazladan yardıma ihtiyacınız varsa, diğer sayfalardaki talimatlara başvurduğunuzdan emin olun.

1. Monitörü kapatın, 15 saniye bekleyin ve tekrar açın. Bazı sorunlar, özellikle çok küçük olanlar, bilgisayarınıza yeniden başlatmanın çözüleceği bağlantıyla ilgili çok geçici sorunlardan kaynaklanabilir.

Sorun giderilirse ancak hızlı bir şekilde geri dönerse, özellikle renkle ilgili ise, tekrar açmadan önce ekranı 30 dakika kapalı tutmayı deneyin. Bu deneme yardımcı olursa, monitörünüz aşırı ısınma yüzünden sorun veriyor olabilir.

2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bir işletim sistemi sorununun renk bozulması ya da bozulma sebebi olması ve basit bir yeniden basmanın hile yapması küçük bir olasılıktır. Bu, denemek için kolay bir şeydir, ancak, sorun giderme işleminin erken aşamalarında yapılması akıllıcadır.

3. Her bir ucun fiziksel olarak sağlam olduğundan emin olmak için monitör ve bilgisayar arasındaki kabloyu kontrol edin. Tamamen fişten çekin ve geri takın, her iki ucundan emin olun.

HDMI gibi daha yeni arayüzler genellikle basitçe “itme” ve “çek” anlamına gelir. Bu, yer çekiminin bazen hem monitör tarafında hem de bilgisayar tarafında gevşemesini sağlar. VGA ve DVI gibi eski arayüzler genellikle vidalıdır. Ancak bazen de gevşer.

4. Monitörü degaussun. Evet, bu çok fazla “geri tepme” tavsiyesidir. Düzeltmeleri çözen manyetik müdahalenin sadece büyük CRT monitörleri üzerinde gerçekleştiğini göz önünde bulundurarak. Bununla birlikte, hala bir CRT ekranı kullanıyorsanız ve renk solması sorunları ekranın kenarlarına yakın bir yere odaklanmışsa, sorunun çözülmesi büyük olasılıkla çözülecektir.

5. Monitörünüzün ayar düğmelerini veya ekran ayarlarını kullanarak, ön ayarlı varsayılan seviyeyi bulun ve etkinleştirin. Bu, monitörünüzün birçok ayarı “fabrika varsayılanı” seviyelerine geri döndürmeli ve yanlış seviyelerde ayarların neden olduğu renk sorunlarını düzeltir.

Renklerinizle neyin kapalı olduğu hakkında fikriniz varsa, parlaklık, renk dengesi, doygunluk veya sıcaklık vb. ayarları tek tek elle ayarlamaktan çekinmeyin ve bunun yardımcı olup olmadığını görün.
Bunlardan herhangi birini nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, monitörünüzün kullanım kılavuzuna bakın.

Bilgisayar Ekranı Renk Bozukluğu

6. Video kartı için renk kalitesi ayarını, mümkün olan en yüksek düzeyde ayarlandığından emin olarak ayarlayın. Bu genellikle renklerin, özellikle fotoğrafların yanlış görünmesi sorunlarının çözümüne yardımcı olur.

Neyse ki, Windows’un yeni sürümleri sadece mümkün olan en yüksek renk seçeneklerini desteklemektedir. Bu nedenle Windows 7, Vista veya XP kullanıyorsanız, muhtemelen bu sadece göze çarpan bir şeydir.

7. Bu noktada, monitörünüzde gördüğünüz herhangi bir büyük renk bozulması veya bozulma sorunu, muhtemelen monitörün kendisi veya video kartı ile ilgili fiziksel bir problemden kaynaklanmaktadır.

Monitör Sorunu, Sahip olduğunuz monitörün yerine başka bir monitörü değiştirin. Problemler ortadan kalkar. Yukarıdaki diğer adımları denediniz ve başarılı olmadığınızı varsayalım, sorunun başka bir şeye bağlı olduğunu düşünmek için herhangi bir sebep varsa da bu çok azdır.

Ekran Kartı Sorunu, Farklı bir monitörle ve farklı kablolarla test edildikten sonra, sorun devam ediyorsa, ekran kartını değiştirin. İlk POST işlemi sırasında olduğu gibi, Windows başlamasından önce sorunu görüyorsanız, video kartının başka bir onayı olacaktır.

Yukarıda Bilgisayar Ekranında Renk Bozukluğu düzeltme yolları hakkında hızlı bir şekilde deneyerek masraftan kurtulmanız için bilgiler paylaşılmıştır. Sorununuzun çözülüp çözülmediğini bizimle paylaşınız.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.