Bilgisayar Uyarı Vermeden Yeniden Başlatılıyor

Bilgisayar Uyarı Vermeden Yeniden Başlatılıyor

Bir hatayla karşılaştığında, Bilgisayar Uyarı Vermeden Yeniden Başlatılıyor olabilir. Bu hatalar ve çözümlerine ihtiyacınız varsa okumaya devam edin.

Windows, Windows XP’nin piyasaya sürülmesinden sonra, bir BSoD gibi hata meydana geldiğinde her zaman otomatik olarak yeniden başlayacak şekilde tasarlandı.

Bu sık sık meydana gelmeyen hatalar bu için iyi olsa iyidir. Ancak  yeniden oluşan bir hataya sahip kullanıcılar, sorunu gidermek için hatayı tanımlamak isteyebilir.

Bilgisayar Uyarı Vermeden Yeniden Başlatılıyor

Windows XP, Vista, 7 ve 8’de bu özelliğin nasıl devre dışı bırakılabildiği ve etkinleştirilebileceği hakkında adımlar aşağıda verilmiştir.

  1. Masaüstü uygulamlarından, Bilgisayarım’a sağ tıklayın.
  2. Ardından Özellikler seçeneğini tıklayın.
  3. Sistem Özellikleri penceresindeGelişmiş sekmesini veya Gelişmiş sistem ayarları bağlantısını tıklayın.
  4. Gelişmiş’de, Başlangıç ​​ve Kurtarma altındaki Ayarlar butonuna tıklayın.
  5. Başlangıç ​​ve Kurtarma penceresinde, Otomatik olarak yeniden başlat onay kutusunun işaretini kaldırın.
  6. Tamam‘a tıklayın.

Şimdi, bilgisayar bir hata oluşturuyorsa, otomatik olarak yeniden başlatılmamalı ve büyük olasılıkla bir BSoD gibi bir hata mesajı görüntülemelidir.

Donanım Sorunlarını Kontrol Edin

Aşağıdaki adımlardan bazıları bilgisayarınızı açmanızı gerektirir. Bilgisayarın içinde çalışırken, ESD‘ye karşı dikkatli olun.

Bilgisayarınızdaki arızalı herhangi bir donanım bileşeni, bilgisayarınızın beklenmedik biçimde bir hata oluşturmasına veya uyarı vermeden yeniden başlatılmasına neden olabilir. Kısa bir süre önce yeni bir donanım aygıtı takmayı denediyseniz, sorununuzu gidermediğinden emin olmak için bu cihazı kaldırın.

Hatalar için Aygıt Yöneticisi‘ni görüntüleyerek herhangi bir donanım çakışmasıyla karşılaşmadığınızdan emin olun.

Donanım sürücüleri de bu soruna neden olabilir. Kısa bir süre önce yeni donanım sürücüleri yüklediyseniz, bu sürücülerin önceki bir sürümünü denemek isteyebilirsiniz. Sürücüler sayfamızdaki bilgisayar sürücüleri ile ilgili ek bilgi ve yardım bulunabilir.

Sürücüleri güncelleştirdiyseniz ve bu soruna neden olabilecek herhangi bir donanımı kaldırırsanız ve rasgele yeniden başlatmalar oluşmaya devam ederse, bilgisayarda bellek bozuk olabilir.

Son olarak, bilgisayarda düzgün yüklenmemiş donanım aygıtları da rasgele yeniden başlatmalara neden olabilir. Tüm kabloların ve genişletme kartlarının bilgisayarın içine doğru şekilde bağlandığından emin olun. Bunu belirlemenin en iyi yol, tüm kabloları ve genişletme kartlarını sökmek ve yeniden bağlamaktır.

Bilgisayar Virüsü Kontrollerinizi Yapın

Blaster virüsü gibi bazı bilgisayar virüsleri, bilgisayarınızı uyarmadan yeniden başlatmak için tasarlanmıştır. Genellikle bu virüsler, bilgisayar başlatıldıktan sonra her 5, 10, 15 veya 30 dakikada bir bilgisayarı yeniden başlatır.

Bilgisayarınızda virüs olduğunu düşünüyorsanız, bilgisayarınızda virüsten koruma programının kurulu olduğundan ve virüs tarayıcı tanımlarının güncel olduğundan emin olun. Bunları yapmanıza rağmen Bilgisayar Uyarı Vermeden Yeniden Başlatılıyor ise aşağıdaki adımları uygulamaya devam edin.

Sıcaklık Sorunlarını Giderin

Bilgisayarların çoğu, bilgisayar işlemcisi, video kartı veya bilgisayardaki diğer aygıtlar çok ısınırsa, kapanacak veya otomatik olarak yeniden başlatılacak şekilde tasarlanmıştır. Son zamanlarda bilgisayarınızdan gelen anormal sesleri duyduysanız, donanım bileşenlerinin aşırı ısınmasına neden olabilecek bir fanın arızalandığını gösteren bir işaret olabilir. 

Öncelikle, güç kaynağındaki fanı, bilgisayarın arkasını inceleyerek ve fanın genel olarak hareket edip etmediğini, hızlı ve sorunsuz hareket ettiğini (örn. Güç kaynağının iç tarafına yalpalama veya kazıma yapmadığını) kontrol ederek başlayın. Bilgisayardaki diğer tüm fanlar için, bilgisayarı açmanız ve tüm fanların çalıştığını doğrulamanız gerekir (ör. İşlemci fanı, video kartı fanı ve kasa fanları).

Resimde gösterilene benzer bir sıcaklık tabancası, donanım bileşenlerinin veya tümleşik devrelerin bilgisayar içinde ne kadar sıcak olduğunu ölçmek için de kullanılabilir.

BIOS’unuz fanların hızını veya RPM’sini izliyorsa, CMOS Setup’a girin ve herhangi bir hata bildirmediğini doğrulayın.
Bu bir dizüstü bilgisayarsa, dizüstü bilgisayarın yanlarından birinde kontrol edilebilen bir fan da bulunmaktadır. Bu fanın dizüstü bilgisayardan hava üflendiğinden emin olun ve dizüstü bilgisayardan gelen sıcak havayı hissedip hissetmediğinizi kontrol edin. Dizüstü bilgisayarınızın sık sık ısındığını fark ederseniz, soğutma pedi almayı da düşünebilirsiniz.

İşletim Sistemi ile ilgili Sorunları Çözün

Yukarıdaki önerilerin her birini uyguladıktan sonra, bilgisayarınız hala yeniden başlatılmaya devam ederse, Microsoft Windows işletim sistemi ile ilgili bir sorunla karşılaşıyor olabilirsiniz. Durumun bu olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki adımları deneyin.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve bilgisayar başlatılmaya başladığında CMOS kurulumuna girin.
Bilgisayarı CMOS kurulumuna yükledikten sonra, bilgisayarın birkaç dakika boşta kalmasına izin verin.

Bunları yapmanıza rağmen Bilgisayar Uyarı Vermeden Yeniden Başlatılıyor ise ve bu sayfadaki diğer çözümleri denediyseniz, sorun oluşmaya başlamadan önce Windows’ta önceki bir geri yükleme noktasını etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bir önceki geri yükleme noktasını etkinleştirmek işe yaramıyorsa veya etkinleştirilecek geri yükleme noktaları yoksa, Microsoft Windows’u yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.