Draytek Vigor Modem Kurulumu

Draytek Vigor Modem Kurulumu

Draytek Vigor Modem Kurulumu, Cihaza 192.168.1.1 IP numarası ile girilir. Kullanıcı adı ve şifre kısmı boş bırakılır. Açılacak olan menü aşağıdaki gibidir.

Burada dikkat edilmesi gereken, firmware versiyonunun güncel olmasıdır. Draytek Vigor ip adresi, Draytek Vigor arayüz şifresi, Draytek Vigor kablosuz ayarları,

Draytek Vigor Modem Kurulumu

draytek-vigor-modem-kurulumu-00

Yukarıdaki işlemler bittikten sonra cihazın WAN menüsüne girilir ve onun alt sekmesi olan genaral setup menüsüne girilir.

draytek-vigor-modem-kurulumu-01

WAN General setup menüsünde yapılacaklar sıralanırsa,  WAN1’de “enable” kısmı “yes”, “load balance mode” kısmı “auto”  ve“active mode” kısmı “always on” olmalıdır. Bu şekilde bırakılırsa cihaz otomatik “load balance” yapar ve iki hattı da kullanır. Eğer yedekli çalışsın olarak ayarlanırsa, hangisi öncelikli ise öncelikli olan “Always on” bırakılıp diğeri “Active on demand” seçilir. Buna göre “WAN1 Fail” kısmı seçilirse, seçilen WAN düştüğünde diğerine geçecektir ya da “WAN upload speed exceed” kısmı seçildiğinde, yazılan “upload” ve download” hızları geçtiği zaman diğeri devreye girecektir.

Draytek Vigor Arayüz Şifresi

draytek-vigor-modem-kurulumu-02

“WAN>Genaral Setup” menüsünde ayarlamalar bittikten sonra WAN menüsünün ikinci alt sekmesi olan “internet Access”menüsüne tıklanır. Gelen menü aşağıdaki gibi olacaktır.

draytek-vigor-modem-kurulumu-03

Burada 2 WAN sekmesi gelecektir. Bunlardan WAN1 adsl portudur. WAN1 yazısının üstüne tıklanarak içine girilir. Açılacak olan menü aşağıdaki gibidir.

draytek-vigor-modem-kurulumu-04

Burada yapılacaklar sıralanırsa, öncelikle “Enable” işaretlenip alt sekmelere geçilir. “Multi-PVC”  Channel 1 olmalıdır. VPI 8, VCI 35, Encapsulating Type LLC/SNAP, protocol PPPoE, Modulation T1.413 olmalıdır. Yan tarafa geçildiğinde “user name” Telekomdan alınmış olan kullanıcı adıdır. Alt kısma da şifre yazılır ve “Ok”  tuşuna basılır. Ayarları kontrol etmek için “Online Status”sekmesine tıklanır. Eğer oradaki menüler yeşil ise ayarlar çalışıyor demektir. WAN IP kısımında 172….. ile başlayan bir IP almış ise, kullanıcı adı ve şifre kontrol edilmelidir.

Netice itibariyle yukarıda anlattığımız draytek vigor modem kurulumu uygulandıktan sonra internet erişiminde sorun yaşamamanız gerekir. E tabi DASl bilgilerinizin de doğru olması gerekir. Kurulum ile ilgili beklenmedik bir sorun yaşanırsa bizimle iletişime geçmekten çekinyin. Size yarımcı olabilmek için burada olacağız.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

7 yorumlar

 1. İZ-İM NURI

  Mükemmel

 2. CANDAN VUSLAT

  teşekkürler

 3. bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

 4. AKŞİN MEHMET

  Faydalı bir bilgi

 5. AKTUĞ NASUH

  Paylaşım için teşekkürler

 6. iyi ki varsın teknolojide destek sayenizde yeni birey öğrendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.