Türkiye vatandaşımız "I am do not know" çevirisi için "Ay em dont nov ne lan ayıoğlu ayı" karşılığı getiren Google Translate Dava açmıştır.

Google Translate Dava (Google Çeviri Hizmeti)

Türkiye vatandaşımız “I am do not know” çevirisi için “Ay em dont nov ne lan ayıoğlu ayı” karşılığı getiren Google Translate Dava açmıştır.

15.06.2019 tarihinde akşam 22:00 saatlerinde İngilizce cümle karşılığını öğrenmek maksadıyla ve google’ın kendi çeviri programı olan Google Translate i kullandığımız esnada “I do not know” yerine yanlışlıkla “I am do not know” yazmamız sonucunda gördüğümüz çeviri karşısında şok olduk ve rencide olduk. Yazdığımız ingilizce sözlere alakası olmadığı halde çeviride tespit edildiği şekilde “Ay em dont nov ne lan ayıoğlu ayı” ibaresi yazmaktaydı.

Google Translate Dava

Açıklama:

Her ne kadar google ın direkt bir kötü niyeti olup olmadığından haberdar olmasak bile google ın kurumsallığı gereği bu tip hususlara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye bir Hukuk Devletidir. İsteyen herkes çeviri programı hazırlayarak bunları kullanan kişilerin bilgisizliğinden faydalanarak kullanıcıları aşağılayabilir. Onlarla alay etme ve onlara hakaret etme hakkına kimse sahip değildir. Google bu hizmetini doğurduğu bu olumsuz sonuçları öngörmeli ve bunun denetiminin gerçekleştirmeliydi. Bizim bu durum karşısında bu yersiz ve yazdığımız konuyla ilgisi olmayan bir ibareye maruz kalmamız. Gurur ve onurumuzu kırmıştır. Halende bu tarz yanlışlıklar yapan vatandaşlarımızın karşılaştığı duruda bu seviyesiz ve alakasız aşağılayıcı sözlerden farklı değildir. Bu hareketler sebebiyle …. olarak Google dan şikayetçiyiz.

Hukuki Nedenler:

TCK. Hakaret Madde 125-(1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden. (…)

  1. Sövmek suretiyle bir kişinin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  2. Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı ve görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur

Sonuç ve İstem:

Yukarıdaki kısaca açıklanan nedenlerle Google ın ve olayla ilgisi olanların açıkladığımız nedenlerle cezalandırılması için gereğini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Google Translate Dava

Türkiye vatandaşımız "I am do not know" çevirisi için "Ay em dont nov ne lan ayıoğlu ayı" karşılığı getiren Google Translate Dava açmıştır.

Hatalı Çeviri için Google Translate Dava

Evet yukarıdaki açıklamalar nedeniyle Google Translate Dava açan Türk vatandaşımızın haklı olduğunu düşünüyorum. Zira şu an bile https://translate.google.com/#view=home&op=translate&sl=en&tl=tr&text=I%20am%20do%20not%20know bağlantısına girdiğinizde I am do not know kelimesini Ay em dont nov ne lan ayıoğlu ayı olarak çeviriyor.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.