Modem Işıkları Ne Anlama Gelir

ZTE, Tp Link, ZyXEL, Huawei, Pikatel, AirTies, Everest, INCA gibi modemlerin üzerinde bulunan modem ışıkları ne anlama gelir öğrenelim.

Günümüzde internet kullanmayan kullanıcı yok denecek kadar azdır. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak için evimizde ofisimizde internet in kullanım koşularına göre  artışa bağlı mobil internet yetersiz geldiğinden kullanıcılar modem kullanımına yönlenir.

Üstelik kullanım alanına göre modem sayısı giderek artmaktadır. Bir hat üzerinden birden fazla modemi kablolu yada kablosuz olarak birbiriyle eşleştirebilir ve internetinizi daha geniş alana yayabilirsiniz.

İnternet in bu kadar çok kullanıldı alanlarda her zaman olmasa da internet sorunları yaşanılabilir. Altyapıda sorun yoksa internet sorunun kaynaklanma sebebi olabilecek modemle alakalı temel bilgileri her kullanıcı bilmesi gerekmektedir.

Modem Işıkları Ne Anlama Gelir

Modemin üstünde ışıklar yanmıyorsa elektrikler kesilmiş olabilir. Elektriğin olup olmadığını kontrol ediniz. Elektrikler var ancak internet yok ise modem kapalı olabilir. Arkasında bulunan kapatıp açma düğmesine tıkladığınızda ışıklar yanmıyorsa kablolar yanlış takılmış olama yada temassızlığı karşı kablo bağlantınızın kontrol edilmesi gerekmektedir.

Modem Işıkları Ne Anlama Gelir
Modem ışıkları yanmıyor, Modem Işıkları Ne Anlama Gelir

 

Power

Modemin üstünde bulunan bu ışık modemin güç kaynağına bağlı olduğunu belirtir. Şarj cihazına bağlı adaptör kablosu vardır. Power ışığının sarı yada yeşilimsi yanması gerekmektedir. Power ışığı yanmıyor yada kırmızı yanıyorsa interneti kullanamazsınız. Modemin adaptör kablosu doğru bir şekilde takılmamış olabilir. Adaptör kablosunda temassızlık kopma yok ise farklı adaptör kablosu takılarak denenebilir.

Modemlerin üzerinde bulunan modem ışıkları ne anlama gelir öğrenelim.

DSL / ADSL / SYS

Işığının sabit yanmaması yada sabit durumunda internet kullanılamaz. Öncelikle servis sağlayıcınız la görüşerek alt yapınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Alt yapıda sorun yok sabit hat (Telefon Hattı) kullanıyorsanız splitter cihazını devre dışı bırakın ana hatan gelen DSL / ADSL / SYS kablosunu modemin arkasına takın sorun düzelmese modeminizi muhakkak farklı yerde deneyin. Modem dsl ışığı yanmıyor durumu alt yapı yada kablo bağlantılarında sorun olduğu anlamına gelir.

İnternet / LINK

İnternet ışığı yanmıyorsa modem kurulumu yapılması gerekmektedir. ADSL kullanıcı adınızı ve şifrenizi servis sağlayıcınızdan aldıysanız modeme bağlı cihaz var ise modem arayüzüne giriş yaparak kurulum yapabilir ve internet ışığının yanmasını sağlayabilirsiniz. Modem internet ışığı yanıp sönüyor o zaman sorun yok diyebiliriz. Veri alışverişi olduğu sürece internet ışığı sürekli yanıp sönecektir.

Modemlerin üzerinde bulunan modem ışıkları ne anlama gelir öğrenelim.

LAN / Ethernet

Modemde kablolu bağlı cihaz var ise kablonun takılı olduğu Lan / Ethernet ışığı yanar. Kablo takılı olmasına rağmen ışık yanıyorsa kablo kontrol edilmelidir. Lan/Ethernet ışığı yanıp yanıp sönebilir.  Genelde bu girişler modem kurulumu yapılırken kullanılır. Modemde internet var ise kablosuz internet özelliği olmayan masaüstü bilgisayarların internet erişimi sağlaması yada kablosuz özelliği olmayan smart televizyonların internet erişimi kazanmaları için kullanılır.

Wi-Fi / WLAN

modemin kablosuz bağlantı özelliğini desteklediğini gösterir. Yanıp yanıp sönmesi normal olup veri alış verişi yaptığını gösterir. Yanmaması durumunda Modemin arkasında WLAN tuşu bulunmaktadır. WLAN tuşuna bir kaç saniye basılı tutarak elinizi çektiğinizde modemin üstünde bulunan WLAN ışığının yanması gerekir. Yapılan bu işleme rağmen WLAN ışığının yanmaması durumunda masaüstü bilgisayarınız var ise modemin arayüzüne giriş yaparak kablosuz ağ ayarlarının aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bilgisayar kullanmıyorsanız modemle bilgisayar arsına ethernet kablosu takarak modem arayüzüne ulaşıp kablosuz ağ ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Modemlerin üzerinde bulunan modem ışıkları ne anlama gelir öğrenelim.

Modem Işıkları

Modem ışıkları aslında modem ve hattınızla alakalı olabilecek tüm bilgileri verir. Işıklar modem marka ve model bilgisine bağlı olarak farklılık göstere bilir. Ancak hemen hemen hepsinin mimarisi aynıdır. Sonuç olarak yukarıda paylaştığımız bilgiler Modem Işıkları Ne Anlama Gelir öğrenmeniz içindir. Eksik gördüğünüz veya sormak istediğiniz bir durum varsa yorumlarda belirtin.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

3 yorumlar

  1. Çok güzel düzenleme. Teşekkürler. İçerige birazda ekleme yapıp daga geniş kapsamlıda yapabilirsiniz

  2. Görseller ile çok güzel anlatım olmuş. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.