Modem Şifresi Değiştirme 2019

Modem Şifresi Değiştirme amacının bir çok nedeni vardır ama hacklenilmeden önce mutlaka bu varsayılan modem şifresini değiştirin.

Bilgisayar korsanları uzun zamandan beri kablosuz ağlara giriyor. Ancak kablosuz modeminizin yönetici şifresini hiçbir zaman varsayılan değerinden değiştirmediyseniz kablosuz kimliğinizi kesmek zorunda kalmayacaklar.

İlk kez ayarladıktan sonra modeminizde yönetici şifresini değiştirmediyseniz, korsanların yapması gereken tek şey varsayılan şifreyi aramak ve giriş yapmaktır. Anınızdan çıkarmayınız Modem Şifresi Değiştirme basite alınacak bir durum değildir.

Modem Şifresi Değiştirme

Modem Şifresi Değiştirme adımlarına başlamadan önce, modem arayüz şifresi bilgilerini bulmak için yardıma ihtiyacınız olursa Huawei, Netgear, ve TP-Link modemleri için varsayılan şifrelerin listelerine göz atın.

Varsayılan yönetici şifrelerinin diğer kaynakları, çoğu yönlendirici üreticisinin web sitesinin destek bölümünde bulunan indirilebilir PDF kılavuzlarını içerir.

Birçok kişi modemini prize takıp “hızlı kurulum ekranındaki birkaç adımı takip ederek” kurar. Modemi ayarlamak için kullandıktan sonra yönetici şifresini çok az kişi değiştirir. Modem Şifresi Değiştirme kimsenin aklına gelmez.

Varsayılan Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir

Yol tarifleri marka ve model yönlendiriciye göre değişir. Herhangi bir sıfırlama prosedürü gerçekleştirmeden önce modeminizin kullanım kılavuzuna bakın ve modeminizin belgelerinde belirtilen her zaman uygun güvenlik önlemlerini alın.

İzleyen adımlar geneldir. Gerçekleştirilirse, modeminizin tüm yapılandırma ayarlarını silecek ve bunları fabrika varsayılanlarına geri getirecektir. Bu adımı uyguladıktan sonra, kablosuz ağ SSID’niz, şifreniz, şifreleme ayarlarınız ve benzeri modeminizin ayarlarını değiştirmeniz gerekecektir. En sağlıklı modem sıfırlama adımları için 30-30-30 Modem Sıfırlama Kuralı makalemizi mutlaka inceleyiniz.

  • Modeminizin Arkasındaki Sıfırlama Butonuna Basılı Tutun

Modem markanıza bağlı olarak sıfırlama düğmesini 10 ila 30 saniye basılı tutmanız gerekecek. Çok kısa bir süre basılı tutarsanız modemi sıfırlar ancak fabrika varsayılan ayarlarına geri dönmez. Bazı modemlerde, yönlendiricinin içine yerleştirilmişse, düğmeye basmak için bir pim veya raptiye kullanmanız gerekebilir.

  • Bir bilgisayarı modeminizin Ethernet portlarından birine bağlayın.

Modemlerin çoğu, modemin yapılandırma ayarlarına erişmek için giriş yapmanız gereken tarayıcıya erişilebilen bir yönetici sayfası sunar. Bazı modemler kablosuz bağlantıları kullanarak yönetimi devre dışı bırakır. Bu nedenle modemin yapılandırma sayfasına erişmeden önce bir Ethernet kablosu kullanarak modeme bağlanın. WAN veya İnternet yazan yönlendirici bağlantı noktasına bağlanmayın. Modem Şifresi Değiştirme için en sağlıklı işlem Etnernet / LAN bağlantısı kurmaktır.

  • Modem arayüz erişimi için IP adresini tarayıcınızın adres çubuğuna girin.

Çoğu modem, 192.168.1.1 veya 10.0.0.1 gibi yönlendirilemez bir dahili IP adresi olan bir şeye sahiptir. Bu dahili adrese internetten erişilemez, ancak ağ içinden erişilirse doğrudan modeme bağlanır.

Bazı standart adresler şunları içerir:

Elma: 10.0.1.1

ASUS: 192.168.1.1

Belkin: 192.168.1.1 veya 192.168.2.1

Huawei: 192.168.1.1

DLink: 192.168.0.1 veya 10.0.0.1

Linksys: 192.168.1.1 veya 192.168.0.1

Netgear: 192.168.0.1 veya 192.168.0.227

Doğru adres için yönlendiricinizin kılavuzuna başvurmanız veya RouterIPaddress.com gibi bir siteyi kontrol etmeniz gerekebilir.

  • Varsayılan yönetici giriş adını ve varsayılan yönetici şifresini girin.

Üreticinin web sitesini kontrol ederek veya modemin yanında veya altında bir çıkartma arayarak, modeminizin varsayılan yönetici adını ve şifresini bulabilirsiniz. Çoğu durumda, oturum açma adı admin ve şifre boştur. Bu yüzden Modem Şifresi Değiştirme hayati bir güvenlik gereksinimidir.

  • Modem Admin Şifresini Değiştirin.

Yönergeler modem üreticisine göre değişir, ancak genel olarak güvenlik ayarları sayfasına bakmak istersiniz. Yönetici kimlik bilgilerini değiştirin. Yapabiliyorsanız, kullanıcı adını değiştirin. Şifreyi sıfırladığınızda güçlü ve karmaşık bir şifre girin.

Modeminizin yönetim şifresi, Wi-Fi’nize erişmek için gereken şifreyle aynı değildir. Aslında, aynı şifreyi her iki amaç için kullanmamalısınız. Modem Şifresi Değiştirme adımlarını yularıdaki mantıkla tamamlayabilirsiniz. Takıldığınız bir durum olursa yorumlarda iletin yardımcı olmaya çalışalım.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.