AnaSayfa / Blog / Bilgisayar Destek / Norton Ghost Yedek Almak ve Geri Yüklemek
Norton Ghost Yedek Almak ve Geri Yüklemek

Norton Ghost Yedek Almak ve Geri Yüklemek

Norton Ghost Yedek Almak ve Geri Yüklemek içi Güncen Notron programını kullanarak yedek alma işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilrisiniz.

Norton ghost yedek almak Bu işlemlerin tamamlanması durumunda sistem yedeğinizi almış olacaksınız. Dilerseniz Windows 10 Disk Klonlama hakkında yazdığımız makaleden de faydalanabilirsiniz.

Norton Ghost Yedek Almak ve Aldığınız yedeği geri yüklemek için içerisinden Norton Ghost programı olan boot cd’sini Cd Roma takarak sistemi boot edip. Cd üzerinden çalıştırdığınızda karşımıza Ghost lisans ve kurulum bilgilerini içeren bir pencere gelir OK diyip geçiyoruz

Sonra Ghost’un açılan menüsünden Local daha sonra Partition ve From Image yönergeleri izlenerek mevcut olan diskin partition imagi atılır.

Bu bölümde aldığımız partition image’nin hangi sürücüden aldığımıza dair bir ekran gelecektir.  Örnek resimde göründüğü gibi Local drive’dan kaydettiğimiz Image’in sürücüsünü seçip

Norton Ghost Yedek Almak ve Geri Yüklemek

Norton Ghost Nedir

Ghost Bilgisayar üzerinde disk veya partitionlar üzerinde bulunan dosyaları tek bir yerde toplayarak imaj yani yedek alınmasıdır. Böylece cafe ve çoklu bilgisayar kullanmak durumunda olan işletme sahiplerinin işine gelen bir uygulama olur. Çünkü diskin yedeğini almak diğer aynı donanımlara sahip bilgisayarlara bu yedeği yükleyerek tek tek format atmadan kurtulmuş olurlar. Şimdi norton ghost nasıl kullanılır öğrenelim.

""

3. Geri yüklediğiniz yedek resmi seçin ve İleri‘ye tıklayın.

Bir disk üzerindeyse, ilk diski CD setinize veya DVD sürücünüze yerleştirin).

4. Hedefi Geri Yükle penceresinde, yedeği geri yüklemek istediğiniz sürücüyü seçin ve İleri‘yi tıklayın.

5. Uygulamak istediğiniz seçenekleri seçin:

Geri yüklemeden önce görüntü dosyasını doğrulayın: Geri yükleme işleminin ortasında başarısız olmadığından emin olun.

Dosya sistemi hatalarını denetle: Veriler geri yüklenen sürücüye yazıldığında veri bütünlüğünü sağlar.

Ayrılmamış alanı doldurmak için sürücüyü yeniden boyutlandırın: Ghost’un geri yüklenen verilerle eşleşmesi için sürücü boyutunu gerektiği gibi ayarlamasına izin verin.

Sürücüyü aktif olarak ayarlayın: Geri yüklenen sürücü önyüklenebilir bir işletim sistemine sahipken bunu seçin. Ancak normalde, eğer başlatılabilir bir sabit diski Ghost yedeklemenizden geri yüklüyorsanız, bu işlemi sizin için otomatik olarak yapar, böylece bunu belirtmenize gerek kalmaz.

Bölüm Tipi: Birincil veya mantıksal seçin. Normalde, Ghost’yu neyin yedeklediğini bildiğinden, bunu seçmenize gerek yoktur.

Sürücü Harfi: Geri yüklenen sürücünün sürücü harfini belirlemek için açılır liste kutusunu seçin.

6. İleri‘ye tıklayın ve seçimlerinizi gözden geçirin.

7. Gerçek restorasyon işlemine başlamak için tekrar İleri‘ye tıklayın.

Dosya ve Klasörleri Geri Yükleme

Tam veya artımlı bir yedeklemeden yalnızca birkaç dosya veya tüm bir klasörü (veya on) geri almanız gerekirse ne olur? Bunu, tüm sürücüyü geri yüklemek yerine, muhtemelen Indianapolis 500’de PC’nizle yarışma eğiliminde olmadığınız sürece daha olasıdır.

Dosyaları ve klasörleri geri yüklerken, yedekleme görüntüsünde depolanan ayrı dosyalara göz atmak için başka bir araç kullanırsınız: Yedek İmaj Tarayıcı. Yedek İmaj Tarayıcıyı açmak için Başlat -> Tüm Programlar -> Norton Ghost -> Yedek İmaj Tarayıcı’yı seçin. Tarayıcı açılır ve onunla birlikte açılır pencere, dosya ve klasörleri kontrol etmek istediğiniz yedek resmi bulmanıza yardımcı olur.

1. Yedeklemeden kurtarmak istediğiniz dosyaları ve klasörleri bulun.

• Bir klasörün içeriğini görmek için yanındaki artı işaretine tıklayın.

• Tek bir dosya seçmek için üzerine tıklayın.

• Listede yan yana konumlandırılmış birden fazla dosya ve klasör seçmek için, aşağı ve yukarı ok tuşlarını kullanırken dosyaları ve klasörleri seçmek için Shift tuşunu basılı tutun.

• Listeye dağılmış birden fazla dosya ve klasör seçmek için, istediğiniz her dosya ve klasörü tıklatırken Ctrl tuşunu basılı tutun.

• Listelenen tüm dosya ve klasörleri seçmek için, Ctrl + A tuşlarına basın.

2. Geri yüklemek istediğiniz dosya / klasörler seçiliyken, Dosya -> Geri Yükle’yi seçin (veya Ctrl + R tuşlarına basın).

3. Geri yükle’yi tıklayın.

Norton Ghost Yedek Almak ve Geri Yüklemek için yukarıda mümkün olduğu kadar detay vermeye çalıştım. Bu programa uygun olarak En iyi Disk Klonlama Programları hakkında yazdığım makaleyi de okuyabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

15 yorumlar

 1. Muzaffer Şen

  Bir sorum olacak;
  Alınan bir imajı CD’ye yazdırıp ya da imajı direkt CD’e alıp, bu CD ile bilgisayarı boot edip, otomatik olarak imaj geri yükleme işlemini nasıl yapabiliriz?
  Yani elimizdeki CD ile Ghost boot edilip, aynı CD içinde imajımız, tek bir tuşa basılarak geri yüklenecek..

  • Merhaba Muzaffer Bey, Norton Ghost Yedekleme veya farklı yedekleme programı ile aldığınız yedek CD / DVD boyutunu aşacaktır. Bu nedenle olmaz. Ama bir harici disk veya Flash Diske yedekleme Acronis Imege ile mümkündür.

 2. UĞUR ŞÜKR&Uum

  Faydalı bir bilgi

 3. YILAYDIN BAHADIR

  teşekkürler

 4. Mükemmel

 5. bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

 6. iyi ki varsın teknolojide destek sayenizde yeni birey öğrendim

 7. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.